Կանխվել է բանկային քարտերի վրա լայնածավալ հարձակումը
Սբերբանկը դադարեցրել է ռուսաստանցիների քարտերի վրա ուկրաինական հավելված մշակողի կողմից լայնածավալ հարձակումը, որը մի օր փորձել է դուրս գրել միջոցները կուտակված հաճախորդների բազայից,-  ասել է բանկի խորհրդի նախագահի տեղակալ Ստանիսլավ Կուզնեցովը։ Այս մասին հայտնում է «The Rambler»-ը։
«Ուզում եմ ձեզ պատմել հարձակման մասին, որը իրականացվել է Ռուսաստանի բազմաթիվ քաղաքացիների բանկային քարտերի վրա։ Հատուկ գործողության մեկնարկից գրեթե անմիջապես հետո մենք դադարեցրինք մեր հաճախորդների քարտերից միջոցների զանգվածային դեբետավորումը։ Ավելին, դուրսգրման փորձերի թիվը հասնում էր րոպեում տասնյակ հազարների։ Մեր հետաքննությունը ցույց է  տվել, որ այդ դուրսգրումները նախաձեռնել է ուկրաինական մեկ ՝ բջջային հավելվածներ մշակող ընկերություն», — ասել է Կուզնեցովը RIA Novosti-ին տված հարցազրույցում։
Այս ընկերությունը շուրջ 50 տարբեր պաշտոնական հայտերով, խախտելով միջազգային վճարային համակարգերի պահանջները, հավաքել և պահպանել է իր հաճախորդների բանկային քարտերի տվյալները,- պարզաբանել է նա։ «Ավելին, ամեն ինչ լիովին օրինական էր, քանի որ դիմումներում վաճառում էին իրավաբանական ծառայություններ ՝ բաժանորդագրություն սննդի պլաններին, ֆիթնես ծրագրերին և այլն։ Մեկ օրում ընկերությունը զանգվածային դուրսգրումներ է նախաձեռնել ամբողջ կուտակված տվյալների բազայում»,- հավելել է Սբերբանկի վարչության փոխնախագահը։ Կուզնեցովը եզրակացրել է, որ ընդհանուր առմամբ, ֆինանսական հաստատությունը մերժել է դուրսգրման մի քանի հարյուր հազար փորձ։
Նախօրեին Սբերբանկի վարչության փոխնախագահ Ստանիսլավ Կուզնեցովը նախազգուշացրել էր, որ ֆինանսական հաստատությունն ակնկալում է, որ մոտ ապագայում խաբեբաները կվերադառնան ռուսների վրա տեխնիկական հարձակումներին, ներառյալ կեղծ հավելվածներ օգտագործումը: