Ֆինլանդիան 2022 թվականի առաջին եռամսյակում ավելացրել է ածխի սպառումը 6%-ով
Ֆինլանդիայի վիճակագրական ծառայությունը հայտնել է, որ երկիրը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ ավելացրել է ածխի սպառումը 6%-ով։ Այս հայտարարությունը տեղադրված է կառավարության կայքում։
Ավելի վաղ Ֆինլանդիայի կառավարությունը արգելք էր դրել էներգետիկ ոլորտում ածխի օգտագործման վրա։ Սահմանափակումն ուժի մեջ կմտնի 2029թ.։ «Ֆինլանդիայի վիճակագրության նախնական տվյալների համաձայն ՝ այս տարվա հունվար-մարտին ածխի սպառումը նախորդ տարվա համապատասխան ժամանակաշրջանի համեմատ աճել է 6%-ով»,- ասվում է զեկույցում։
Չնայած կարծր ածխի սպառման աճին, երկարաժամկետ հեռանկարում նկատվում է նվազման միտում: 2022 թվականի առաջին եռամսյակում այս հազարամյակի միջինից 52%-ով պակաս կարծր ածուխ է օգտագործվել։
Գերատեսչության տվյալներով ՝ այս պինդ վառելիքի հանքանյութի օգտագործումն աճել է հունվարին, սակայն նվազել է փետրվարին և մարտին։
Ավելի վաղ ՝ մայիսի 2-ին, The Indian Express-ը, վկայակոչելով Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցի հայտարարությունը, գրել էր, որ Եվրամիությունը կարող է այս ամառ դադարեցնել ռուսական ածխի ներկրումը։