Մեծ Բրիտանիան նոր պատժամիջոցներ կսահմանի Ռուսաստանի դեմ
Մեծ Բրիտանիան պատժամիջոցներ է սահմանել Ռուսաստանից ոսկու ներկրման նկատմամբ և արգելք կսահմանի ուղղակի կամ անուղղակիորեն ռուսական ածուխի և ածխածնի արտադրանքի, ինչպես նաև նավթի գնման և ներմուծման վրա։ Այս մասին ասվում է թագավորության կառավարության կայքում տեղադրված հաղորդագրության մեջ։
Ոսկու ներկրման արգելքը ուժի մեջ է մտել հուլիսի 21-ից, ածխի ներմուծման արգելքն ուժի մեջ է մտել 2022 թվականի օգոստոսի 10-ից, իսկ նավթի ներմուծման արգելքն ուժի մեջ է մտել 2022 թվականի դեկտեմբերի 31-ից։
Բացի այդ, Լոնդոնն արգելել է համապատասխան տեխնիկական աջակցության, ֆինանսական ծառայությունների և բրոքերային ծառայությունների տրամադրումը։
Հուլիսի 5-ին Մեծ Բրիտանիան պատժամիջոցներ է սահմանել ևս երկու ռուսաստանցիների նկատմամբ ՝ «Ուկրաինայում ապատեղեկատվության տարածմանը և Ռուսաստանի գործողությունները խթանելուն նրանց մասնակցության համար»։
Հունիսի 16-ին Լոնդոնը Մոսկվայի և Համայն Ռուսիո պատրիարք Կիրիլին ընդգրկել է պատժամիջոցների ցուցակում «Ուկրաինայում Ռուսաստանի հատուկ ռազմական գործողության ակտիվ աջակցության համար»: Բացի այդ, սահմանափակումների տակ է հայտնվել Ռուսաստանի Դաշնության նախագահին առընթեր երեխաների իրավունքների հանձնակատար Մարիա Լվովա-Բելովան։ Նրան մեղադրում էին ուկրաինացի երեխաների բռնի որդեգրման և տեղափոխման մեջ։