Գերմանիայի իշխանությունները մինչև 10 միլիարդ եվրո կտրամադրեն Uniper-ը փրկելու համար
Գերմանիա ռուսական գազի խոշորագույն ներկրողը «Յունիպեր»-ը շուտով պայմանագիր կստորագրի գերմանական իշխանությունների հետ Ռուսաստանի Դաշնությունից մատակարարումների կրճատման հետ կապված ֆինանսական օգնություն ստանալու մասին, որի դիմաց Բեռլինը կարող է ձեռք բերել ընկերության բաժնետոմսերը։ Այս մասին հայտնում են Handelsblatt թերթը, Bloomberg եւ Reuters գործակալությունները։
Նշվում է, որ Գերմանիան մտադիր է ընկերությունում ներդնել մոտ 5,1 միլիարդ եվրո, բայց ոչ ավելի, քան 10 միլիարդ եվրո: Գերմանական իշխանությունները ակնկալում են հիբրիդային արժեթղթեր ստանալ սովորական բաժնետոմսերի հետ միասին ՝ անվանական արժեքով ՝ կապիտալը ընդլայնելու համար,- նշել են աղբյուրները: Կողմերը ներկայումս քննարկում են ստույգ գումարը, այն վերջնականապես կպարզվի առաջիկա օրերին։
Ինչպես հայտնում են Bloomberg-ը և Handelsblatt-ը, համաձայնագրի շրջանակներում Գերմանիայի իշխանությունները կստանան Uniper-ի արժեթղթերի մինչև 30%-ի արգելափակող մասնաբաժինը։ Reuters-ը պարզաբանում է, որ խոսքը 15-30 տոկոս մասնաբաժնի մասին է։ Ներկայումս Uniper-ի խոշորագույն բաժնետերը ֆիննական պետական ​​Fortum Oyj էներգետիկ ընկերությունն է, որին պատկանում է 78%-ը։
Ավելի վաղ հաղորդվում էր, որ Uniper-ը օրական տասնյակ միլիոնավոր եվրոյի կորուստներ է կրում այն ​​բանից հետո, երբ Ռուսաստանը անցյալ ամիս դադարեցրեց գազի մատակարարումը Գերմանիային ՝ ստիպելով նրան գազ գնել այլ աղբյուրներից շատ ավելի բարձր գներով: