2023 թվականին կարող է համաշխարհային ռեցեսիա տեղի ունենալ․ ԱՄՀ ղեկավար
Արժույթի միջազգային հիմնադրամի ղեկավար Քրիստալինա Գեորգիևան կարծում է, որ համաշխարհային ռեցեսիա կարող է տեղի ունենալ 2023 թվականին։ Այս մասին հայտնում է Reuters-ը։ Ռեցեսիայի նախադրյալների թվում Գեորգիևան նշում է գնաճի աճը, Չինաստանի տնտեսական զարգացման դանդաղումը և Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցները։
«Մեր վերջին թարմացումից հետո հեռանկարները զգալիորեն վատթարացել են: 2022 թվականը կլինի դժվար, բայց 2023 թվականը կարող է լինել ավելի բարդ. 2023 թվականին ռեցեսիայի ռիսկերն աճել են»,- պարզաբանել է Գեորգիևան։ Գործակալության տվյալներով ՝ ներդրողներին ավելի ու ավելի է անհանգստացնում ռեցեսիայի ռիսկերը։ Սա վկայում է ԱՄՆ գանձապետարանի եկամտաբերության կորը: Գեորգիևան հավելել է, որ ֆինանսական պայմանների երկարատև խստացումը կբարդացնի համաշխարհային տնտեսության հեռանկարը, ուստի կարևոր է գների բարձրացումը վերահսկողության տակ դնել:
Ավելի վաղ Գեորգիևան ասել էր, որ ԱՄՀ-ն կարծում է, որ էներգակիրների բարձր գները ռիսկեր են պարունակում համաշխարհային տնտեսության համար, ինչպես նաև ազդում են դրա զարգացման տեմպերի վրա։