Եվրագոտում գնաճը մայիսին հասել է պատմական առավելագույնի ՝ 8,1 տոկոսի
Եվրոգոտու 19 երկրներում տարեկան գնաճի տեմպն արագացել է մայիսին, ըստ նախնական գնահատականների, կազմելով պատմական առավելագույն ՝ 8,1%: «Եվրոգոտու տարեկան գնաճը 2022 թվականի մայիսին ակնկալվում է 8,1 տոկոս ՝ ապրիլի 7,4 տոկոսի դիմաց»,- ասվում է Եվրոստատի հայտարարության մեջ։ Bloomberg-ի կողմից հարցված փորձագետները մայիսին եվրոգոտում գնաճի արագացում են կանխատեսել մինչև 7,8%: Գնաճի արագացման հիմնական շարժիչ ուժը էներգետիկ ռեսուրսներն են, որոնք մայիսին թանկացել են 39,2%-ով ՝ ապրիլի 37,5%-ի դիմաց։ Պարենային ապրանքների, ալկոհոլի և ծխախոտի գները մայիսին աճել են 7,5%-ով ՝ ապրիլի 6,3%-ի դիմաց, ոչ էներգետիկ արդյունաբերական ապրանքներինը ՝ 4,2%-ով (ապրիլի 3,8%-ի դիմաց), ծառայությունների գները՝ 3,5%-ով (3,3%-ի դիմաց։ ապրիլ): Ուկրաինայում «ռազմական հատուկ գործողությունների» ֆոնին հումքի գների կտրուկ աճի պատճառով էներգիան և պարենամթերքը թանկանում են, նշում է Bloomberg-ը. գնաճի ինդեքսը, որը չի ներառում նման անկայուն ապրանքները, կազմել է 3,8%։
Եվրոգոտու երկրներից Եվրամիության չափանիշներով հաշվարկված սպառողական գները (սպառողական գների ներդաշնակեցված ինդեքս, ՀՍԳԻ) մայիսին ամենաշատն աճել են Էստոնիայում ՝ 20,1%, Լիտվայում (գումարած 18,5%) և Լատվիայում (16,4%)։ Եվրոգոտու տնտեսական առաջատարների ՝ Գերմանիայի և Ֆրանսիայի ՀՍԳԻ-ն աճել է համապատասխանաբար 8,7%-ով և 5,8%-ով։ Գերմանիայում գնաճի համանման մակարդակ է գրանցվել 1973/1974 թվականների ձմռանը, երբ նավթի գները նույնպես կտրուկ բարձրացան առաջին նավթային ճգնաժամի արդյունքում։ Ֆրանսիայում այն ​​հասել է պատմական առավելագույնին, նշում է Bloomberg-ը։ Գների ռեկորդային աճը նույնն է եղել Իտալիայում (7,3%) և Իսպանիայում (8,5%)։
Այս ֆոնին Եվրոպական կենտրոնական բանկը (ԵԿԲ) պատրաստվում է 2011 թվականից ի վեր առաջին անգամ բարձրացնել փոխառության արժեքը (այժմ բազային տոկոսադրույքը կազմում է 0%, մարժային վարկերի համար ՝ 0,25%, ավանդների համար ՝ մինուս 0,5%)։ ԵԿԲ-ի ղեկավար Քրիստին Լագարդն անցյալ շաբաթ ասել է, որ հուլիս-սեպտեմբեր ամիսներին հնարավոր է հիմնական տոկոսադրույքի քառորդ կետով աճ։ Բայց որոշ պաշտոնյաներ ԵԿԲ-ի պատմության մեջ առաջին անգամ առաջարկեցին այն բարձրացնել միանգամից կես կետով։ Նիդեռլանդների Կենտրոնական բանկի ղեկավար Կլաաս Նոտն ասել է, որ մայիս-հունիս ամիսների գնաճի տվյալները հնարավորություն կտան պարզել նման քայլի անհրաժեշտությունը։