Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին պաշտոնական նամակ է հղել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին և Կոնգրեսի ղեկավարությանը՝ նախազգուշացնելով երկրի հակաօդային պաշտպանության (ՀՕՊ) համակարգերի, հատկապես հակաբալիստիկ հրթիռային կարողությունների խորացող դեֆիցիտի մասին։ Այս մասին հայտնում է Kyiv Independent պարբերականը՝ վկայակոչելով իր տրամադրության տակ հայտնված փաստաթղթի պատճենը:
Ռազմավարական կախվածությունը և սպառնալիքները Կիևի այս դիմումը հաջորդում է Ռուսաստանի կողմից Ուկրաինայի էներգետիկ և քաղաքացիական ենթակառուցվածքների ուղղությամբ զանգվածային օդային հարձակումների ուժգնացմանը։ Մոսկվան հրապարակայնորեն սպառնացել է հեռահար հարվածների նոր ալիքով՝ թիրախավորելով նաև այն օբյեկտները, որոնք ռուսական կողմն անվանում է «Ուկրաինայի որոշումների կայացման կենտրոններ»:
«Երբ խոսքը վերաբերում է հրթիռների դեմ հակաօդային պաշտպանությանը, մենք ապավինում ենք մեր ընկերներին: Իսկ երբ խոսքը բալիստիկ հրթիռներից պաշտպանվելու մասին է, մենք գրեթե բացառապես ապավինում ենք Միացյալ Նահանգներին»,- նշված է Զելենսկիի ուղերձում:
Ըստ իրավիճակին ծանոթ աղբյուրների՝ ուկրաինական կողմը լուրջ մտահոգություններ ունի, որ «Patriot» տեսակի որսացող հրթիռների և արևմտյան այլ համակարգերի սահմանափակ պաշարները չեն բավականացնի ռուսական ինտենսիվ ռմբակոծություններին դիմակայելու համար:
Մատակարարման մեխանիզմների դանդաղումը Նամակում անդրադարձ է կատարվում նաև «Ուկրաինայի առաջնահերթ պահանջների ցուցակ» (PURL) ծրագրի շրջանակներում առաջացած խնդիրներին։ Այս մեխանիզմը ՆԱՏՕ-ի դաշնակիցներին թույլ է տալիս ֆինանսավորել Ուկրաինայի համար ամերիկյան սպառազինության գնումը, սակայն ներկայիս տեմպերը, ըստ Կիևի, չեն համապատասխանում սպառնալիքների մակարդակին։
ԱՄՆ-ում Ուկրաինայի դեսպան Օլգա Ստեֆանիշինան նամակն արդեն փոխանցել է Սպիտակ տանը, Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Մայք Ջոնսոնին և Կոնգրեսի այլ առանցքային անդամներին։ Ուկրաինայի նախագահը կոչ է արել ամերիկյան ղեկավարությանը մնալ ներգրավված և օգնել ապահովել «Patriot PAC-3» հրթիռների ու լրացուցիչ համակարգերի անհապաղ մատակարարումը։

Президент Украины Владимир Зеленский направил официальное письмо президенту США Дональду Трампу и руководству Конгресса, предупреждая о нарастающем дефиците систем противовоздушной обороны (ПВО) страны, особенно баллистических ракетных возможностей. Об этом сообщает издание Kyiv Independent, ссылаясь на копию документа, попавшую в его распоряжение:
Стратегическая зависимость и угрозы Обращение Киева последовало за усилением массовых воздушных атак России на энергетическую и гражданскую инфраструктуру Украины. Москва публично угрожала новой волной дальнобойных ударов, нацеливаясь также на объекты, которые российская сторона называет «центрами принятия решений Украины»:
«Когда речь идет о противовоздушной защите от ракет, мы полагаемся на наших друзей. А когда речь идет о защите от баллистических ракет, мы почти исключительно полагаемся на Соединенные Штаты», - говорится в послании Зеленского.
Согласно источникам, знакомым с ситуацией, украинская сторона серьезно обеспокоена тем, что ограниченные запасы ракет типа «Patriot» и других западных систем не будут достаточны для противостояния интенсивным бомбардировкам со стороны России.
Замедление механизмов поставок В письме также затрагиваются проблемы, возникшие в рамках программы «Список приоритетных требований Украины» (PURL). Этот механизм позволяет союзникам по НАТО финансировать закупку американского вооружения для Украины, однако текущие темпы, по мнению Киева, не соответствуют уровню угроз.
Посол Украины в США Ольга Стефанишина уже передала письмо в Белый дом, спикеру Палаты представителей Майку Джонсону и другим ключевым членам Конгресса. Президент Украины призвал американское руководство оставаться вовлеченным и помочь обеспечить немедленную поставку ракет «Patriot PAC-3» и дополнительных систем.