ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեն (ՊԵԿ) տեսանյութ է հրապարակել, որտեղ մանրամասն ներկայացնում է հարկային տարվա ընթացքում շրջանառության հարկի համակարգից հարկման ընդհանուր համակարգ անցնելու ընթացակարգն ու Ավելացված արժեքի հարկի (ԱԱՀ) հաշվանցումների իրականացման կարգը:
ԱԱՀ գումարների վերաձևակերպում և հաշշվանցում
Ըստ կոմիտեի պարզաբանման՝ եթե հարկ վճարողը տարվա ընթացքում որևէ պահի դրությամբ դադարում է համարվել շրջանառության հարկ վճարող և անցում է կատարում հարկման ընդհանուր համակարգ, ապա ԱԱՀ վճարող համարվելու դեպքում նա ունի իրավական հնարավորություն կատարելու վերաձևակերպումներ։
Մասնավորապես, տնտեսվարողը կարող է վերաձևակերպել շրջանառության հարկ վճարող համարվելու ժամանակաշրջանում չհաշվանցված ավելացված արժեքի հարկի գումարները՝ ՀՀ հարկային օրենսգրքի 73-րդ հոդվածի 4-րդ մասի համաձայն։
Առանցքային պայման հարկ վճարողների համար
ՊԵԿ-ը հորդորում է հաշվի առնել կարևոր մի կանոն. ԱԱՀ գումարների հաշվանցումներ կարելի է իրականացնել բացառապես այն դեպքում, եթե այդ չհաշվանցված ԱԱՀ գումարները վերագրվում են ԱԱՀ վճարող համարվելու ժամանակաշրջանի ԱԱՀ-ով հարկվող գործարքներին:
Պարտադիր ներկայացվող փաստաթղթերը
Համակարգերի փոփոխության և ԱԱՀ վճարող համարվելու դեպքում տնտեսվարողը պարտավոր է էլեկտրոնային տարբերակով հարկային մարմին ներկայացնել հետևյալ փաստաթղթերը.
Որպես ԱԱՀ վճարող հաշվառվելու վերաբերյալ հայտարարություն,
Որպես ԱԱՀ վճարող համարվելու վերաբերյալ հայտարարություն:
ՊԵԿ-ի պատրաստած տեղեկատվական տեսանյութն ու քայլերի հաջորդականությունը հասանելի են կոմիտեի պաշտոնական հարթակներում:

The State Revenue Committee of the Republic of Armenia (SRC) has published a video detailing the procedure for transitioning from the turnover tax system to the general taxation system during the tax year and the process for making value-added tax (VAT) deductions:
Requalification and VAT Deduction
According to the committee's explanation, if a taxpayer ceases to be considered a turnover tax payer at any point during the year and transitions to the general taxation system, they have the legal opportunity to make requalifications if they are recognized as a VAT payer.
Specifically, the entrepreneur can requalify the amounts of value-added tax that were not deducted during the period when they were considered a turnover tax payer, in accordance with part 4 of article 73 of the Tax Code of the Republic of Armenia.
Key Condition for Taxpayers
The SRC urges taxpayers to consider an important rule: VAT deductions can only be made if the undeducted VAT amounts are attributed to VAT-taxable transactions during the period when the taxpayer was considered a VAT payer:
Mandatory Documents to be Submitted
When changing systems and being recognized as a VAT payer, the entrepreneur is obliged to electronically submit the following documents to the tax authority:
A declaration for registration as a VAT payer,
A declaration for being recognized as a VAT payer:
The informational video prepared by the SRC and the sequence of steps are available on the committee's official platforms: