ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեն (ՊԵԿ) տեսանյութ է հրապարակել, որտեղ մանրամասն ներկայացնում է հարկային տարվա ընթացքում շրջանառության հարկի համակարգից հարկման ընդհանուր համակարգ անցնելու ընթացակարգն ու Ավելացված արժեքի հարկի (ԱԱՀ) հաշվանցումների իրականացման կարգը:
ԱԱՀ գումարների վերաձևակերպում և հաշշվանցում
Ըստ կոմիտեի պարզաբանման՝ եթե հարկ վճարողը տարվա ընթացքում որևէ պահի դրությամբ դադարում է համարվել շրջանառության հարկ վճարող և անցում է կատարում հարկման ընդհանուր համակարգ, ապա ԱԱՀ վճարող համարվելու դեպքում նա ունի իրավական հնարավորություն կատարելու վերաձևակերպումներ։
Մասնավորապես, տնտեսվարողը կարող է վերաձևակերպել շրջանառության հարկ վճարող համարվելու ժամանակաշրջանում չհաշվանցված ավելացված արժեքի հարկի գումարները՝ ՀՀ հարկային օրենսգրքի 73-րդ հոդվածի 4-րդ մասի համաձայն։
Առանցքային պայման հարկ վճարողների համար
ՊԵԿ-ը հորդորում է հաշվի առնել կարևոր մի կանոն. ԱԱՀ գումարների հաշվանցումներ կարելի է իրականացնել բացառապես այն դեպքում, եթե այդ չհաշվանցված ԱԱՀ գումարները վերագրվում են ԱԱՀ վճարող համարվելու ժամանակաշրջանի ԱԱՀ-ով հարկվող գործարքներին:
Պարտադիր ներկայացվող փաստաթղթերը
Համակարգերի փոփոխության և ԱԱՀ վճարող համարվելու դեպքում տնտեսվարողը պարտավոր է էլեկտրոնային տարբերակով հարկային մարմին ներկայացնել հետևյալ փաստաթղթերը.
Որպես ԱԱՀ վճարող հաշվառվելու վերաբերյալ հայտարարություն,
Որպես ԱԱՀ վճարող համարվելու վերաբերյալ հայտարարություն:
ՊԵԿ-ի պատրաստած տեղեկատվական տեսանյութն ու քայլերի հաջորդականությունը հասանելի են կոմիտեի պաշտոնական հարթակներում:

Государственный комитет по доходам РА (ГКД) опубликовал видео, в котором подробно представлено, как перейти с системы оборотного налога на общую систему налогообложения в течение налогового года и порядок осуществления зачетов по налогу на добавленную стоимость (НДС):
Переквалификация и зачет НДС
По разъяснению комитета, если налогоплательщик в течение года в какой-то момент перестает считаться плательщиком оборотного налога и переходит на общую систему налогообложения, то в случае признания плательщиком НДС у него есть юридическая возможность провести переквалификации.
В частности, предприниматель может переквалифицировать суммы налога на добавленную стоимость, которые не были учтены в период, когда он считался плательщиком оборотного налога, в соответствии с частью 4 статьи 73 Налогового кодекса РА.
Ключевое условие для налогоплательщиков
ГКД призывает учитывать важное правило: зачет сумм НДС может быть осуществлен исключительно в том случае, если эти неучтенные суммы НДС относятся к операциям, облагаемым НДС в период, когда налогоплательщик считался плательщиком НДС:
Обязательные документы для представления
При изменении систем и признании плательщиком НДС предприниматель обязан представить в налоговый орган в электронном виде следующие документы:
Заявление о регистрации в качестве плательщика НДС,
Заявление о признании плательщиком НДС:
Подготовленное ГКД информационное видео и последовательность шагов доступны на официальных платформах комитета: