Ֆինանսական հաշիվներ, բանկային քարտեր, ավանդներ․ այս և մի շարք այլ հասկացություններպարզաբանելու և երեխաներին հուզող ֆինանսական հարցերին պատասխանելու համար Իդրամն ու IDBank-ն այս անգամ «Հայորդի» ճամբարում էին։
2021 թվականից ի վեր «Հայորդի» ճամբարն ամեն տարի հյուրընկալում է զոհված զինծառայողների երեխաներին․ նրանց թիվն արդեն հասել է 1500-ի։
Այս տարի դասընթացներին մասնակցեց շուրջ 300 երեխա, ովքեր արդեն գիտեն, թե ինչպես են աշխատում բանկերը և ինչպես կատարել անկանխիկ գործարքներ։ Դասընթացներն առանձնացան յուրահատուկ ակտիվությամբ և անսպառ հարցերով. երեխաներին հետաքրքրում էր՝ ինչ անել քարտը կորցնելու դեպքում կամ ինչպես վարվել այլ անձի քարտը պատահաբար գտնելիս։ Դասընթացի ավարտին Իդրամն ու IDBank-ը մասնակիցներին անակնկալներ մատուցեցին, իսկ ամենաակտիվներին՝ հատուկ խրախուսականնվերներ։
IDBank-ի ավագ դասընթացավար Գևորգ Դարախչյանի խոսքով՝ ֆինանսների ճիշտ կառավարումը հմտություն է, որն անհրաժեշտ է ձևավորել փոքր տարիքից։
«Մեզ համար շատ կարևոր է նյութը երեխաներինմատուցել իրական օրինակներով։ Սա օգնում է նրանց ավելի լավ պատկերացնել՝ ինչպես ճիշտ պլանավորել անձնական բյուջեն և խնայել միջոցները։ Այս հարցում Idram Junior հավելվածը հրաշալի օգնական է երեխաների համար․ այն հնարավորություն է տալիս ծնողների վերահսկողությամբ վճարումներ կատարելու և ձևավորելու գումար խնայելու մշակույթ։ Իսկ հավելվածում հասանելի Junius ֆինանսական մրցաշարը ուսուցումը դարձնում է խաղային և հետաքրքիր՝ հնարավորություն տալով երեխաներին ստանալ արժեքավոր նվերներ»,- նշեց Գևորգ Դարախչյանը։
«Հայորդի» բարեգործական հիմնադրամի հիմնադիր Վաչե Վարդանյանը բարձր գնահատեց Իդրամի և IDBank-ի հետ համագործակցությունը։
«Ընկերությունների հետ այս տարիների ընթացքում բազմաթիվ համատեղ ծրագրեր ենք իրականացրել։ Այս տարի «Հայորդի» ճամբարում 3 փուլով անցկացվեցին ֆինանսական գրագիտության դասընթացներ, որոնց մասնակցեց շուրջ 300 երեխա։ Արդյունքում նրանք սովորեցին, թե ինչ է ֆինանսական գրագիտությունը, ինչպես խուսափել զեղծարարություններից և կառավարել սեփական ֆինանսները»,- ընդգծեց Վաչե Վարդանյանը։

​Секреты мира финансов в лагере «Айорди»: Idram&IDBank
​Банковские счета, платежные карты, вклады - чтобы разъяснить эти понятия и ответить на волнующие детей финансовые вопросы, Idram и IDBank на этот раз побывали в лагере «Айорди».
​С 2021 года лагерь «Айорди» ежегодно принимает детей погибших военнослужащих -  их число уже достигло 1 500.
​В этом году в обучающих сессиях приняли участие около 300 детей, которые теперь знают, как работают банки и как совершать безналичные операции. Интерактивные занятия отличились высокой активностью и нескончаемым потоком вопросов: ребят интересовало буквально всё - от того, что делать при утере карты, до того, как правильно поступить при случайном обнаружении чужой карты. По завершении занятий Idram и IDBank порадовали участников сюрпризами, а самым активным вручили специальные поощрительные подарки.
​По словам старшего тренера IDBank Геворга Дарахчяна, грамотное управление финансами - это навык, который необходимо формировать с самого детства.
​«Для нас очень важно преподносить материал на реальных примерах. Это помогает детям лучше представить, как правильно планировать личный бюджет и сберегать средства. В этом вопросе отличным помощником выступает приложение Idram Junior: оно дает возможность совершать платежи под контролем родителей и формировать культуру накопления денег. А доступный в приложении финансовый турнир Junius делает обучение игровым и увлекательным, позволяя детям получать ценные подарки», - отметил Геворг Дарахчян.
​Основатель благотворительного фонда «Айорди» Ваче Варданян высоко оценил сотрудничество с Idram и IDBank.
​«За эти годы мы реализовали множество совместных проектов с компаниями. В этом году в лагере «Айорди» в три этапа были проведены занятия по финансовой грамотности, в которых приняли участие около 300 детей. В результате они узнали, что такое финансовая грамотность, как защититься от мошенничества и управлять собственными финансами», - подчеркнул Ваче Варданян.