Խնայողությունների համաշխարհային օրը՝ հոկտեմբերի 31-ը, ևս մեկ առիթ է անդրադառնալու ԱրարատԲանկի կողմից ողջ տարին երիտասարդների համար ինտերակտիվ ձևաչափով կազմակերպված ֆինանսական գրագիտության դասերին, նրանց մտքերին ու հարցադրումներին, խնայելու կարևորության մասին աշխույժ քննարկումներին։
«Զարգացած երկրներում շատ բարձր է խնայողության մակարդակը, ինչը կարևոր է պետության համար, քանի որ այն «աշխատում է» հօգուտ երկրի տնտեսության զարգացման»,- նշում է ԱրարատԲանկի խորհրդի անդամ, Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի ֆինանսների դասախոս Արա Չալաբյանը, ով մեր երկրի տարբեր անկյուններում վարել է աշխույժ, կենդանի զրույցներ երիտասարդների հետ ֆինանսական գրագիտության շուրջ։
Եկամուտներ և ծախսեր, ի՞նչ է փողը՝ նպատա՞կ, թե միջոց, ինչպես կառավարել բյուջեն և այլ հետաքրքիր թեմաներ են ներկայացվել «Հզոր միտք» ՀԿ-ի «Հորիզոն» ճամբարում հավաքված շուրջ 80 երիտասարդներին․ ճամբարում ամառային հանգիստը համատեղվել է ֆինանսական գրագիտության և հմտությունների զարգացման միջոցառումներով։
Գարգառ գյուղի հարակից տարածքում Բանկի աջակցությամբ, Հայաստանի մարզերից և Երևանից եկած 260 երիտասարդների համար կազմակերպվել էր վրանային ճամբար։ Երկու կառույցների համատեղ ջանքերի շնորհիվ երիտասարդները ձեռք բերեցին ֆինանսական գրագիտության արժեքավոր գիտելիքներ անգամ բնության գրկում։
ԱրարատԲանկի աջակցությամբ Oogway սուպերհերոսների դպրոցի կողմից մշակված ֆինանսական գրագիտության ծրագրի շրջանակներում առցանց դասընթացներին մասնակցել են մարզերի 14-17 տարեկան պատանիներ։ Նրանց առաջին արձագանքներից արդեն կարելի է եզրակացնել, որ դասընթացները հիմնովին փոխել են ֆինանսների մասին նրանց պատկերացումները՝ դարձնելով ապագայի նկատմամբ ավելի վստահ ու գրագետ։
Բանկը հատուկ ուշադրություն է դարձնում ֆինանսական գրագիտության դասընթացների շարունակականությանը։ Վերջին նախաձեռնությունը՝ «Պարզից պարզ» փոդքաստի շրջանակներում ֆինանսական գրագիտության տեսանյութերի շարքն է։
«Մի քիչ էլ վաղվա մասին մտածիր»՝ խնայելու կարևորության մասին այս տեսանյութը «Պարզից պարզ» փոդքասթի շրջանակներում ԱրարատԲանկի աջակցությամբ ստեղծված տասնյակ տեսանյութերից մեկն է։ Փոդքաստը վարում է Արա Չալաբյանը։
Փոդքաստի հեղինակն այստեղ խոսում է արտակարգ իրավիճակների ֆոնդի՝ ֆինանսական անվտանգության բարձիկի մասին, նաև, թե ինչու է այն անհրաժեշտ նույնիսկ այն պարագայում, երբ քաղաքացին ունի ապահովված աշխատանք և բարեկեցիկ կյանք։
«Ֆինանսական գրագիտության դերը չի կարելի թերագնահատել, որովհետև դա, ըստ էության, պատասխանատու քաղաքացիներ կրթելու, դաստիարակելու, մեծացնելու խնդիր է լուծում, իսկ պատասխանատու քաղաքացին նպաստում է երկրի զարգացմանը, երկրի տարբեր ինստիտուտների կայացմանը»,- Արա Չալաբյանը նշում է, որ ԱրարատԲանկը, որպես կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվություն ստանձնած և այդ շրջանակներում իր դերը գիտակցող ընկերություն, կարևորում է մեր երիտասարդ քաղաքացիների ճիշտ, գրագետ զարգացումը և այդ նպատակով էլ ներդրումներ է իրականացնում։
Սա շատ կարևոր է, որովհետև երեխաները մեր ապագան են, հասարակության անդամները, որոնց ֆինանսական կրթությունը և գիտակցությունն, ի վերջո, տրանսֆորմացվելու են պատասխանատվության։ Շատ կարևոր է, որ նրանք մտածեն թե՛ լավ վաստակելու, թե՛ այդ գումարները բարեկեցության համար ծախսելու, թե՛ խնայելու և ներդնելու մասին։

Think beyond today. Why save?
The World Savings Day – October 31– is yet another opportunity to reflect on the financial literacy classes organized by AraratBank for young people throughout the year in an interactive format, on the questions posed and views shared by participants, and the vibrant discussions about the importance of saving.
"The level of savings in developed countries is really high, which is important for the state, as it "works" for the benefit of the economic development of the country" notes Ara Chalabyan, AraratBank Board Member and Finance Lecturer at the American University of Armenia, who has held lively, engaging conversations about financial literacy with young people countrywide.
At the Horizon camp organized by the Strong Mind NGO, around 80 young people learnt tips on income and expenses, what money is - a goal or a means, how to manage a budget, and other interesting topics. Summer recreation at the camp was combined with financial literacy and skills development events.
With the support of the Bank, in the vicinity of the village of Gargar, a tent camp was organized for 260 young people from Yerevan and regions of Armenia. Due to the joint efforts of the two organizations, the young people gained valuable insights into financial literacy while enjoying the outdoors.
The online courses under the financial literacy program developed by Oogway Superhero School were successfully completed with AraratBank's support, engaging participants aged 14-17. The early feedback received from the teenagers already indicates that the courses are fundamentally transforming their understanding of finance, making them more confident and financially literate as they look toward the future.
The Bank pays special attention to the continuity of financial literacy courses. The latest initiative is a series of financial literacy videos within the framework of the “Parzits Parz” podcast.
The video featuring the idea of the importance of saving - “Think about tomorrow a bit more” - is one of dozens of videos created with the support of AraratBank within the framework of the “Parzits Parz” podcast.
The podcast host is Ara Chalabyan, who talks about the emergency fund – the financial cushion - and explains why you need to build yours – even if you live a well-to-do life and have a steady salary.
"The role of financial literacy cannot be underrated, because it basically addresses the need to educate, instruct, and raise responsible citizens, and a responsible citizen contributes to the development of the country and the establishment of various institutions," says Ara Chalabyan, noting that AraratBank, as a company that has assumed corporate social responsibility and is aware of its role within this context, attaches great importance to the appropriate and competent development of the young citizens and makes investments to this end.
This is critically important, because children are our future, members of society, whose financial education and awareness will ultimately transform into responsibility. They need to think about how to make good money and spend it on their well-being, while at the same time saving and investing for the future.