Պետական եկամուտների կոմիտեն շարունակել է հսկողական աշխատանքները որոնց նպատակն է բացահայտել և կանխել ՀԴՄ կիրառման կանոնների խախտումները վարձու աշխատողների չձևակերպման դեպքերը և անկանխիկ գործառնությունների մասին օրենքի խախտումները՝
Հունիս ամսվա ընթացքում արձանագրվել է ՀԴՄ կիրառման կանոնների խախտման 625 դեպք տուգանքների ընդհանուր գումարը կազմել է 260.6 մլն դրամ,
20 հարկ վճարողի նկատմամբ կիրառվել է 1 մլն դրամ և ավելի տուգանք որի ընդհանուր չափը կազմել է 77 մլն դրամ,
84 հարկ վճարող չեն ձևակերպել վարձու աշխատողներ ինչը հանգեցրել է 60 մլն դրամի տուգանքի,
25 տնտեսվարող չի ձևակերպել երեք և ավելի աշխատող և տուգանվել է ընդհանուր 42.5 մլն դրամով,
37 հարկ վճարող խախտել է անկանխիկ գործառնությունների մասին օրենքի պահանջները և նրանց նկատմամբ կիրառվել է 13.2 մլն դրամի տուգանք։
ՊԵԿ-ը հիշեցնում է որ հսկիչ դրամարկղային մեքենայի կիրառումը պարտադիր է բնակչությանը ապրանք վաճառելիս ծառայություն մատուցելիս կամ աշխատանք կատարելիս եթե վճարումը կատարվում է կանխիկ կամ վճարային քարտի միջոցով այդ թվում կանխավճարի կամ մասնակի վճարման դեպքում։
Հարկ վճարողը պարտավոր է վարձու աշխատողի ընդունման պահին ունենալ իրավական ակտ կամ գրավոր պայմանագիր իսկ նոր աշխատողի դեպքում ներկայացնել գրանցման հայտ ՊԵԿ համապատասխան մարմին կամավորի դեպքում պետք է կնքվի կամավոր աշխատանքի մասին պայմանագիր։
Նրանք ովքեր ունեն ՀԴՄ կիրառման պարտավորություն պետք է ապահովեն քարտային վճարումների ընդունման հնարավորություն համաձայն անկանխիկ գործառնությունների մասին ՀՀ օրենքի։
ՊԵԿ-ը նաև տեղեկացնում է որ խախտումներ թույլ տված հարկ վճարողների ցանկերում հաշվի չեն առնվել վարչական կամ դատական կարգով հնարավոր վիճարկման արդյունքները։
Կոմիտեն հորդորում է հարկ վճարողներին դրսևորել հարկային կարգապահություն և հետևել օրենքի պահանջներին նպաստելով կայուն և վստահելի բիզնես միջավայրի ապահովմանը

Комитет государственных доходов продолжает контрольные мероприятия, направленные на выявление и предотвращение нарушений правил применения контрольно-кассовых машин (ККМ), случаев незарегистрированного найма работников и нарушений требований Закона РА «О безналичных операциях».
В июне было зафиксировано 625 случаев нарушений правил применения ККМ, сумма наложенных штрафов составила 260.6 млн драмов.
В отношении 20 налогоплательщиков были применены штрафы в размере 1 млн драмов и более, в общей сложности на сумму 77 млн драмов.
84 налогоплательщика не оформили наемных работников, что привело к штрафам в размере 60 млн драмов.
25 хозяйствующих субъектов не оформили трёх и более работников, за что были оштрафованы на общую сумму 42.5 млн драмов.
37 налогоплательщиков нарушили требования Закона РА «О безналичных операциях», в результате чего на них были наложены штрафы на сумму 13.2 млн драмов.
КГД напоминает, что применение ККМ является обязательным при продаже товаров, оказании услуг или выполнении работ населению, если оплата осуществляется наличными или банковскими картами, включая предоплату или частичную оплату.
Налогоплательщик обязан при приеме на работу наемного работника оформить индивидуальный правовой акт или заключить письменный трудовой договор, а для нового работника подать заявку на регистрацию в налоговый орган. В случае добровольного труда необходимо заключить договор о добровольной работе.
Налогоплательщики, обязанные применять ККМ, в соответствии с Законом РА «О безналичных операциях» должны обеспечить возможность безналичной оплаты с использованием платежных карт.
Комитет также сообщает, что в списках налогоплательщиков, допустивших нарушения, не учтены возможные результаты обжалования актов проверки в административном или судебном порядке.
КГД призывает налогоплательщиков проявлять налоговую дисциплину и соблюдать требования законодательства, способствуя формированию стабильной и надежной бизнес-среды.