Պետական եկամուտների կոմիտեն շարունակել է հսկողական աշխատանքները որոնց նպատակն է բացահայտել և կանխել ՀԴՄ կիրառման կանոնների խախտումները վարձու աշխատողների չձևակերպման դեպքերը և անկանխիկ գործառնությունների մասին օրենքի խախտումները՝
Հունիս ամսվա ընթացքում արձանագրվել է ՀԴՄ կիրառման կանոնների խախտման 625 դեպք տուգանքների ընդհանուր գումարը կազմել է 260.6 մլն դրամ,
20 հարկ վճարողի նկատմամբ կիրառվել է 1 մլն դրամ և ավելի տուգանք որի ընդհանուր չափը կազմել է 77 մլն դրամ,
84 հարկ վճարող չեն ձևակերպել վարձու աշխատողներ ինչը հանգեցրել է 60 մլն դրամի տուգանքի,
25 տնտեսվարող չի ձևակերպել երեք և ավելի աշխատող և տուգանվել է ընդհանուր 42.5 մլն դրամով,
37 հարկ վճարող խախտել է անկանխիկ գործառնությունների մասին օրենքի պահանջները և նրանց նկատմամբ կիրառվել է 13.2 մլն դրամի տուգանք։
ՊԵԿ-ը հիշեցնում է որ հսկիչ դրամարկղային մեքենայի կիրառումը պարտադիր է բնակչությանը ապրանք վաճառելիս ծառայություն մատուցելիս կամ աշխատանք կատարելիս եթե վճարումը կատարվում է կանխիկ կամ վճարային քարտի միջոցով այդ թվում կանխավճարի կամ մասնակի վճարման դեպքում։
Հարկ վճարողը պարտավոր է վարձու աշխատողի ընդունման պահին ունենալ իրավական ակտ կամ գրավոր պայմանագիր իսկ նոր աշխատողի դեպքում ներկայացնել գրանցման հայտ ՊԵԿ համապատասխան մարմին կամավորի դեպքում պետք է կնքվի կամավոր աշխատանքի մասին պայմանագիր։
Նրանք ովքեր ունեն ՀԴՄ կիրառման պարտավորություն պետք է ապահովեն քարտային վճարումների ընդունման հնարավորություն համաձայն անկանխիկ գործառնությունների մասին ՀՀ օրենքի։
ՊԵԿ-ը նաև տեղեկացնում է որ խախտումներ թույլ տված հարկ վճարողների ցանկերում հաշվի չեն առնվել վարչական կամ դատական կարգով հնարավոր վիճարկման արդյունքները։
Կոմիտեն հորդորում է հարկ վճարողներին դրսևորել հարկային կարգապահություն և հետևել օրենքի պահանջներին նպաստելով կայուն և վստահելի բիզնես միջավայրի ապահովմանը

The State Revenue Committee continues its oversight activities aimed at identifying and preventing violations of the rules for using cash registers (CRMs), cases of unregistered employment, and violations of the RA Law “On Non-Cash Transactions.”
In June, 625 violations of CRM usage rules were recorded, and the total amount of fines imposed reached 260.6 million AMD.
Fines of 1 million AMD or more were imposed on 20 taxpayers, amounting to a total of 77 million AMD.
A total of 84 taxpayers were found to have employed workers without official registration, resulting in fines of 60 million AMD.
In 25 cases, businesses failed to register three or more employees and were fined a total of 42.5 million AMD.
Violations of the RA Law “On Non-Cash Transactions” were recorded in the case of 37 taxpayers, with total fines reaching 13.2 million AMD.
The SRC reminds that the use of cash registers is mandatory when selling goods, providing services, or performing work for the population, if the payment is made in cash or via payment cards, including prepayment or partial payment.
A taxpayer is obliged, when hiring an employee, to issue an individual legal act or sign a written employment contract, and for a new employee, to submit a registration application to the tax authority. In the case of volunteer work, a contract for voluntary service must be concluded.
Taxpayers required to use CRMs must ensure the possibility of accepting non-cash payments via payment cards in accordance with the RA Law “On Non-Cash Transactions.”
The Committee also informs that the lists of taxpayers who committed violations do not take into account the possible outcomes of administrative or judicial appeals of the inspection reports.
The SRC urges taxpayers to demonstrate tax discipline and comply with the law, thus contributing to the creation of a stable and reliable business environment.