«Մի դրամի ուժը», «Իմ անտառ Հայաստանը» և Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը ամփոփում են «Սիմֆոնիկ անտառ» նախագիծը, որի շրջանակում պետք է տնկվեր 20․000 ծառ։ Ամփոփումը նշանավորվեց «Սիմֆոնիկ ճամփորդություն» համերգային ծրագրով, որի տոմսերի վաճառքից ստացված ողջ հասույթը ևս կուղղվի անտառում նոր ծառերի տնկմանը։
Նախաձեռնության արդյունքում Շիրակի մարզում արդեն իսկ տնկվել է 15․758 ծառ։ Նախագծի գլխավոր գործընկերներ Իդրամի և IDBank-ի ավելի քան 12 մլն դրամի աջակցության շնորհիվ «Սիմֆոնիկ անտառն» այսօր իրականություն է դարձել։
Իդրամի տնօրեն Արսեն Քդենյանի խոսքով՝ «Սիմֆոնիկ անտառ»-ի գաղափարը հենց սկզբից համահունչ է եղել ընկերության փիլիսոփայությանը․ «Փոքր քայլերով մենք ստեղծում ենք մեծ փոփոխություններ։ Իդրամում մենք հավատում ենք, որ մեծ ու նշանակալի արդյունքի են հասնում նրանք, ովքեր պատրաստ են համբերատար և հաստատակամ ներդրում ունենալ ապագայի մեջ»։
«Սիմֆոնիկ անտառը» ներդրում է ապագա սերունդների համար՝ ունենալու առավել մաքուր և կանաչ շրջակա միջավայր։
«Բնապահպանական ծրագրերի շրջանակում մենք վերջին տարիներին 50․000-ից ավելի ծառ ենք տնկել Հայաստանում։ Նմանատիպ նախաձեռնություններին աջակցելը մեր առաքելության կարևոր մասն է», - ասաց IDBank-ի վարչության նախագահ Մհեր Աբրահամյանը։
Այս անտառի առանձնահատկությունը հենց ծառերի դասավորության մեջ է՝ սիմֆոնիկ նվագախմբի կառուցվածքին համապատասխան։
«Ուրախ եմ, որ Սիմֆոնիկ նվագախումբը հենց այսպիսի նախաձեռնությամբ հանդես եկավ՝ ստեղծել նույնանուն անտառ Շիրակի մարզում։ Երաժշտությունն ու բնությունը շատ կարևոր են մեզ համար», - նշեց «Իմ անտառ Հայաստան» ՀԿ հիմնադիր և տնօրեն Անտրէ Գումուշճէանը։
Հայաստանի Սիմֆոնիկ նվագախմբի տնօրեն Սարգիս Բալբաբյանը կարևորեց երկարաժամկետ ազդեցություն ունեցող այս նախաձեռնության մեկնարկը, հատկապես՝ նվագախմբի 20-րդ հոբելյանական համերգաշրջանի ընթացքում․ «Շատ ոգևորված ենք, որ մեր նվագախումբը Իդրամի, IDBank-ի և «Մի դրամի ուժի» հետ համագործակցությամբ կարողացավ սկսել անտառների պահպանմանն ուղղված նման նախագիծ»։
«Սիմֆոնիկ անտառը» մի մեծ գործընկերության մասին է, որի նպատակը Հայաստանի անտառների վերականգնումն ու կենսաբազմազանության պահպանումն է, որովհետև իրական ներդրումները ոչ թե թվերի, այլ տեսանելի փոփոխությունների մասին են։

Инициатива «Сила одного драма», общественная организация «Мой лес Армения» и Государственный симфонический оркестр Армении подвели итоги проекта «Симфонический лес», в рамках которого планировалось высадить 20 000 деревьев. Завершением проекта стала концертная программа «Симфоническое путешествие», а все средства, вырученные от продажи билетов, будут направлены на посадку новых деревьев в лесу.
В рамках инициативы в Ширакской области уже высажено 15 758 деревьев. Благодаря поддержке главных партнеров проекта - Idram и IDBank, которые выделили на его реализацию более 12 миллионов драмов, «Симфонический лес» стал реальностью.
По словам директора Idram Арсена Кденяна: «Идея „Симфонического леса“ с самого начала была созвучна философии нашей компании. Маленькими шагами мы создаем большие перемены. В Idram мы убеждены, что по-настоящему значимых результатов достигают те, кто готов терпеливо и последовательно инвестировать в будущее».
«„Симфонический лес“- это вклад в будущее поколений, направленный на создание более чистой и зеленой окружающей среды. За последние годы в рамках наших экологических инициатив мы высадили более 50 000 деревьев по всей Армении. Поддержка подобных проектов является важной частью нашей миссии», — отметил Председатель Правления IDBank Мгер Абраамян.
Особенность «Симфонического леса» заключается в расположении деревьев, которое повторяет структуру симфонического оркестра.
«Я рад, что Государственный симфонический оркестр Армении выступил с такой замечательной инициативой - создать в Ширакской области лес с таким символичным названием. Музыка и природа имеют для нас особое значение», — сказал основатель и директор общественной организации «Мой лес Армения» Андре Гумушчян.
Исполнительный директор Государственного симфонического оркестра Армении Саргис Балбабян подчеркнул важность запуска этой инициативы долгосрочного воздействия, особенно в юбилейном, 20-м концертном сезоне Оркестра.
«Мы очень рады, что благодаря сотрудничеству с Idram, IDBank и инициативой „Сила одного драма“ нашему Оркестру удалось положить начало проекту, направленному на восстановление и сохранение лесов».
«Симфонический лес» - пример масштабного партнерства, объединенного общей целью: восстановлением лесов Армении и сохранением биоразнообразия. Ведь настоящие инвестиции измеряются не цифрами, а реальными, ощутимыми изменениями.