2025 թվականի մայիսի վերջին Հայաստանի փողի բազան կազմել է 1 տրիլիոն 937 միլիարդ 93 միլիոն դրամ՝ արձանագրելով 18.1 տոկոս աճ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ։ Տվյալները հրապարակել է ՀՀ վիճակագրական կոմիտեն՝ հիմնվելով Կենտրոնական բանկի տվյալների վրա։
ԿԲ-ից դուրս գտնվող կանխիկ դրամի ծավալը կազմել է 984 միլիարդ 632 միլիոն դրամ՝ աճելով 15 տոկոսով։ Սա վկայում է, որ տնտեսության մեջ կանխիկ դրամաշրջանառության ծավալը շարունակում է մեծանալ։ Դրամով թղթակցային հաշիվների ծավալը կազմել է 422 միլիարդ 60 միլիոն դրամ, որը 29.3 տոկոսով ավելի է, քան նախորդ տարվա մայիսին։ Այս ցուցանիշը ցույց է տալիս, որ տնտեսվարողները և քաղաքացիները ավելի ակտիվ են օգտագործում բանկային հաշիվներ՝ դրամով գործարքներ իրականացնելու համար։
Արտարժույթով թղթակցային հաշիվների ծավալն էլ հասել է 514 միլիարդ 341 միլիոն դրամի՝ տարեկան կտրվածքով աճելով 16.8 տոկոսով։ Սա կարող է պայմանավորված լինել ինչպես ներմուծման ակտիվացմամբ, այնպես էլ արժութային միջոցների կուտակման նախընտրությամբ։
Միևնույն ժամանակ, «այլ հաշիվների» կատեգորիայում արձանագրվել է 12.4 տոկոս անկում։ Այդ հաշվեգրումների ծավալը կազմել է 15 միլիարդ 914 միլիոն դրամ։

По состоянию на конец мая 2025 года денежная база Армении составила 1 триллион 937 миллиардов 93 миллиона драмов, что отражает рост на 18,1% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. Данные опубликованы Статистическим комитетом Республики Армения на основе информации Центрального банка.
Объем наличных денежных средств вне Центрального банка составил 984 миллиарда 632 миллиона драмов, увеличившись на 15%. Это свидетельствует о том, что объем наличного денежного обращения в экономике продолжает расти. Объем драмовых корреспондентских счетов составил 422 миллиарда 60 миллионов драмов, что на 29,3% больше, чем в мае прошлого года. Этот показатель показывает, что предприниматели и граждане активнее используют банковские счета для проведения операций в драмах.
Объем корреспондентских счетов в иностранной валюте достиг 514 миллиардов 341 миллиона драмов, увеличившись на 16,8% в годовом выражении. Это может быть связано как с активизацией импорта, так и с предпочтением накопления валютных средств.
В то же время в категории «прочие счета» зафиксировано снижение на 12,4%. Объем этих счетов составил 15 миллиардов 914 миллионов драмов.