2025 թվականի մայիսի վերջին Հայաստանի փողի բազան կազմել է 1 տրիլիոն 937 միլիարդ 93 միլիոն դրամ՝ արձանագրելով 18.1 տոկոս աճ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ։ Տվյալները հրապարակել է ՀՀ վիճակագրական կոմիտեն՝ հիմնվելով Կենտրոնական բանկի տվյալների վրա։
ԿԲ-ից դուրս գտնվող կանխիկ դրամի ծավալը կազմել է 984 միլիարդ 632 միլիոն դրամ՝ աճելով 15 տոկոսով։ Սա վկայում է, որ տնտեսության մեջ կանխիկ դրամաշրջանառության ծավալը շարունակում է մեծանալ։ Դրամով թղթակցային հաշիվների ծավալը կազմել է 422 միլիարդ 60 միլիոն դրամ, որը 29.3 տոկոսով ավելի է, քան նախորդ տարվա մայիսին։ Այս ցուցանիշը ցույց է տալիս, որ տնտեսվարողները և քաղաքացիները ավելի ակտիվ են օգտագործում բանկային հաշիվներ՝ դրամով գործարքներ իրականացնելու համար։
Արտարժույթով թղթակցային հաշիվների ծավալն էլ հասել է 514 միլիարդ 341 միլիոն դրամի՝ տարեկան կտրվածքով աճելով 16.8 տոկոսով։ Սա կարող է պայմանավորված լինել ինչպես ներմուծման ակտիվացմամբ, այնպես էլ արժութային միջոցների կուտակման նախընտրությամբ։
Միևնույն ժամանակ, «այլ հաշիվների» կատեգորիայում արձանագրվել է 12.4 տոկոս անկում։ Այդ հաշվեգրումների ծավալը կազմել է 15 միլիարդ 914 միլիոն դրամ։

As of the end of May 2025, the money supply in Armenia amounted to 1 trillion 937 billion 93 million drams, marking an 18.1% increase compared to the same period last year. The data was published by the Statistical Committee of the Republic of Armenia based on the information from the Central Bank.
The volume of cash outside the Central Bank amounted to 984 billion 632 million drams, growing by 15%. This indicates that the volume of cash circulation in the economy continues to increase. The volume of dram correspondent accounts amounted to 422 billion 60 million drams, which is 29.3% higher than in May of the previous year. This indicator shows that businesses and citizens are more actively using bank accounts to conduct transactions in drams.
The volume of foreign currency correspondent accounts reached 514 billion 341 million drams, increasing by 16.8% year-on-year. This may be due to both an increase in imports and a preference for accumulating foreign currency funds.
At the same time, the category of "other accounts" recorded a 12.4% decrease. The volume of these accounts amounted to 15 billion 914 million drams.