Պեկինի Ժողովրդական համագումարների պալատում այսօր՝ հինգշաբթի օրը, կայացել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի և Չինաստանի առաջնորդ Սի Ծինփինի առանցքային հանդիպումը։ Երկժամյա առանձնազրույցի ընթացքում, որը կայանում է Թրամփի պետական այցի շրջանակում, կողմերը քննարկել են գլոբալ անվտանգությանն ու երկկողմ հարաբերություններին վերաբերող հարցեր։
Ռազմական և դիվանագիտական կապուղիների ակտիվացում «Սինհուա» գործակալության փոխանցմամբ՝ ՉԺՀ նախագահն ընդգծել է երկու երկրների զինված ուժերի միջև ուղիղ փոխգործակցության մեխանիզմների կատարելագործման կարևորությունը։ Սի Ցզինպինը կոչ է արել կյանքի կոչել ձեռք բերված համաձայնությունները և առավել արդյունավետ օգտագործել ինչպես քաղաքական-դիվանագիտական, այնպես էլ ռազմական շփումների խողովակները։
Այս հայտարարությունը դիտարկվում է որպես գերտերությունների փորձ՝ կանխելու հնարավոր ռազմական միջադեպերն ու սխալ հաշվարկները՝ տարածաշրջանային ընթացիկ լարվածության ֆոնին։ Թրամփի այցը Չինաստան կավարտվի վաղը՝ մայիսի 15-ին։

Сегодня, в четверг, в Пекинском дворце народных собраний состоялась ключевая встреча президента США Дональда Трампа и лидера Китая Си Цзиньпина. В ходе двухчасового личного разговора, который проходит в рамках государственного визита Трампа, стороны обсудили вопросы глобальной безопасности и двусторонних отношений.
Активизация военных и дипломатических каналов связи По данным агентства «Синьхуа», президент КНР подчеркнул важность совершенствования механизмов прямого взаимодействия между вооруженными силами двух стран. Си Цзиньпин призвал реализовать достигнутые соглашения и более эффективно использовать как политико-дипломатические, так и военные каналы общения.
Это заявление рассматривается как попытка великих держав предотвратить возможные военные инциденты и ошибки в расчетах на фоне текущей региональной напряженности. Визит Трампа в Китай завершится завтра, 15 мая.