Պեկինի Ժողովրդական համագումարների պալատում այսօր՝ հինգշաբթի օրը, կայացել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի և Չինաստանի առաջնորդ Սի Ծինփինի առանցքային հանդիպումը։ Երկժամյա առանձնազրույցի ընթացքում, որը կայանում է Թրամփի պետական այցի շրջանակում, կողմերը քննարկել են գլոբալ անվտանգությանն ու երկկողմ հարաբերություններին վերաբերող հարցեր։
Ռազմական և դիվանագիտական կապուղիների ակտիվացում «Սինհուա» գործակալության փոխանցմամբ՝ ՉԺՀ նախագահն ընդգծել է երկու երկրների զինված ուժերի միջև ուղիղ փոխգործակցության մեխանիզմների կատարելագործման կարևորությունը։ Սի Ցզինպինը կոչ է արել կյանքի կոչել ձեռք բերված համաձայնությունները և առավել արդյունավետ օգտագործել ինչպես քաղաքական-դիվանագիտական, այնպես էլ ռազմական շփումների խողովակները։
Այս հայտարարությունը դիտարկվում է որպես գերտերությունների փորձ՝ կանխելու հնարավոր ռազմական միջադեպերն ու սխալ հաշվարկները՝ տարածաշրջանային ընթացիկ լարվածության ֆոնին։ Թրամփի այցը Չինաստան կավարտվի վաղը՝ մայիսի 15-ին։

Today, Thursday, a key meeting took place in the Great Hall of the People in Beijing between U.S. President Donald Trump and Chinese leader Xi Jinping. During the two-hour private conversation, which is part of Trump's state visit, the parties discussed issues related to global security and bilateral relations.
Activation of Military and Diplomatic Communication Channels According to the Xinhua news agency, the Chinese president emphasized the importance of improving mechanisms for direct interaction between the armed forces of the two countries. Xi Jinping called for the implementation of the agreements reached and for more effective use of both political-diplomatic and military communication channels.
This statement is seen as an attempt by the great powers to prevent possible military incidents and miscalculations against the backdrop of current regional tensions. Trump's visit to China will conclude tomorrow, May 15.