Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը հորդորում է արտերկիր մեկնող ՌԴ քաղաքացիներին հաշվի առնել երրորդ երկրներից ԱՄՆ արտահանձնվելու ռիսկերը։ «ՌԻԱ Նովոստի»-ի հետ զրույցում այս մասին հայտնել է ՌԴ ԱԳՆ դեպարտամենտի տնօրեն Գրիգորի Լուկյանցևը։
Իրավական պարտավորություններ և ռիսկեր Դիվանագետի պարզաբանմամբ՝ Եվրամիության և այլ տարածաշրջանների բազմաթիվ պետություններ ունեն արտահանձնման իրավական պարտավորություններ Վաշինգտոնի հետ։ Լուկյանցևն ընդգծել է, որ նախարարությունը չի սահմանափակում քաղաքացիների տեղաշարժը, այլ միայն խորհրդատվական նպատակով մատնանշում է հնարավոր վտանգները նրանց համար, ովքեր կարող են խնդիրներ ունենալ ամերիկյան կամ եվրոպական իրավապահ մարմինների հետ։
Ռիսկային երկրների աշխարհագրությունը Ըստ ՌԴ ԱԳՆ-ի՝ ԱՄՆ հարցումներով ձերբակալման բարձր ռիսկայնություն ունեցող երկրների թվում են.
Եվրոպայի և Լատինական Ամերիկայի մեծ մասը,
Կանադան, Ավստրալիան, Հարավային Կորեան, Սինգապուրը, Իսրայելը,
Հայաստանը,
Զբոսաշրջային ուղղություններ, ինչպիսիք են Թաիլանդը, Մալդիվները, Շրի Լանկան, Մարոկկոն, Ֆիջին և այլն։
Արտաքին գործերի նախարարությունից հավելում են, որ հրապարակված ցանկը սպառիչ չէ և չի ներառում բոլոր այն պետությունները, որոնք Միացյալ Նահանգների հետ ունեն արտահանձնման մասին գործող պայմանագրեր։

The Russian Foreign Ministry urges Russian citizens traveling abroad to consider the risks of extradition to the USA from third countries. This was stated in an interview with RIA Novosti by the director of the Russian Foreign Ministry's department, Grigory Lukyanchev.
Legal obligations and risks According to the diplomat, many countries in the European Union and other regions have legal obligations for extradition with Washington. Lukyanchev emphasized that the ministry does not restrict citizens' movement but only points out possible dangers for those who may have issues with American or European law enforcement agencies.
Geography of risky countries According to the Russian Foreign Ministry, among the countries with a high likelihood of arrest on US requests are:
Most of Europe and Latin America,
Canada, Australia, South Korea, Singapore, Israel,
Armenia,
Tourist destinations such as Thailand, the Maldives, Sri Lanka, Morocco, Fiji, and others.
The Foreign Ministry adds that the published list is not exhaustive and does not include all states that have active extradition agreements with the United States.