Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը հորդորում է արտերկիր մեկնող ՌԴ քաղաքացիներին հաշվի առնել երրորդ երկրներից ԱՄՆ արտահանձնվելու ռիսկերը։ «ՌԻԱ Նովոստի»-ի հետ զրույցում այս մասին հայտնել է ՌԴ ԱԳՆ դեպարտամենտի տնօրեն Գրիգորի Լուկյանցևը։
Իրավական պարտավորություններ և ռիսկեր Դիվանագետի պարզաբանմամբ՝ Եվրամիության և այլ տարածաշրջանների բազմաթիվ պետություններ ունեն արտահանձնման իրավական պարտավորություններ Վաշինգտոնի հետ։ Լուկյանցևն ընդգծել է, որ նախարարությունը չի սահմանափակում քաղաքացիների տեղաշարժը, այլ միայն խորհրդատվական նպատակով մատնանշում է հնարավոր վտանգները նրանց համար, ովքեր կարող են խնդիրներ ունենալ ամերիկյան կամ եվրոպական իրավապահ մարմինների հետ։
Ռիսկային երկրների աշխարհագրությունը Ըստ ՌԴ ԱԳՆ-ի՝ ԱՄՆ հարցումներով ձերբակալման բարձր ռիսկայնություն ունեցող երկրների թվում են.
Եվրոպայի և Լատինական Ամերիկայի մեծ մասը,
Կանադան, Ավստրալիան, Հարավային Կորեան, Սինգապուրը, Իսրայելը,
Հայաստանը,
Զբոսաշրջային ուղղություններ, ինչպիսիք են Թաիլանդը, Մալդիվները, Շրի Լանկան, Մարոկկոն, Ֆիջին և այլն։
Արտաքին գործերի նախարարությունից հավելում են, որ հրապարակված ցանկը սպառիչ չէ և չի ներառում բոլոր այն պետությունները, որոնք Միացյալ Նահանգների հետ ունեն արտահանձնման մասին գործող պայմանագրեր։

Министерство иностранных дел России призывает граждан РФ, выезжающих за границу, учитывать риски экстрадиции в США из третьих стран. Об этом в интервью РИА Новости сообщил директор департамента МИД РФ Григорий Лукьянцев.
Правовые обязательства и риски По словам дипломата, многие государства Европейского Союза и других регионов имеют правовые обязательства по экстрадиции с Вашингтоном. Лукьянцев подчеркнул, что министерство не ограничивает передвижение граждан, а лишь указывает на возможные опасности для тех, кто может столкнуться с проблемами с американскими или европейскими правоохранительными органами.
География рискованных стран По данным МИД РФ, среди стран с высокой вероятностью ареста по запросам США находятся:
Большая часть Европы и Латинской Америки,
Канада, Австралия, Южная Корея, Сингапур, Израиль,
Армения,
Туристические направления, такие как Таиланд, Мальдивы, Шри-Ланка, Марокко, Фиджи и другие.
В министерстве иностранных дел добавляют, что опубликованный список не является исчерпывающим и не включает все государства, имеющие действующие соглашения об экстрадиции с Соединенными Штатами.