Ռոսսելխոզնադզորը 2026 թվականի մայիսի 30-ից ժամանակավոր սահմանափակումներ է մտցնում Հայաստանից ծագող և առաքվող թարմ լոլիկի, վարունգի, պղպեղի, կանաչեղենի և ելակի ներկրման վրա՝ մինչև առաքվող արտադրանքի անվտանգության ապահովման համապատասխան ալգորիթմի մշակումը։ Այս մասին գրված է Ռոսսելխոզնադզորի պաշտոնական կայքում:
«Որոշումը կայացվել է Ռուսաստան հայկական մրգի և բանջարեղենի մատակարարումների ժամանակ խախտումների հաճախակիացած դեպքերի կապակցությամբ և բուսասանիտարական բարեկեցության ապահովման նպատակով։ Ստեղծված իրավիճակը վտանգ է ներկայացնում երկրի տարածքի բուսասանիտարական վիճակի համար։
Բացի այդ, Հայաստանի իրավասու գերատեսչության կողմից համապատասխան միջոցներ չեն ձեռնարկվել նախկինում հայտնաբերված խախտումների ուղղությամբ։
Նախկինում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների շրջանակում 2026 թվականի մայիսի 21-ից մայիսի 27-ն ընկած ժամանակահատվածում Ռոսսելխոզնադզորն ստուգումներ է անցկացրել Հայաստանի ձեռնարկություններում, որոնց ընթացքում հայտնաբերվել են մի շարք խախտումներ, այն է՝ ջերմոցային համալիրներում ԵԱՏՄ անդամ պետությունների համար կարանտինային օբյեկտների առկայություն, ինչը հաստատվում է հայկական մրգի և բանջարեղենի ներկրման ժամանակ դրանց հայտնաբերման պարբերական դեպքերով՝ 181 դեպք 2026 թվականի ընթացքում։
Նաև, ըստ Ռոսսելխոզնադզորի տեղեկատվական համակարգի տվյալների, մեծ քանակությամբ միրգ-բանջարեղեն է մատակարարվում արտաքին տնտեսական գործունեության բազմաթիվ հայաստանյան մասնակիցների կողմից, որոնց սեփականության ձևն անհայտ է, և որոնք խուսափում են կարանտինային բուսասանիտարական հսկողության անցկացումից։ Նշվածը վկայում է Ռուսաստան արտահանման ժամանակ արտադրանքի հետագծելիության համակարգի բացակայության մասին հայ գործընկերների մոտ»,- գրված է հաղորդագրության մեջ:

Rosselkhoznadzor is introducing temporary restrictions on the import of fresh tomatoes, cucumbers, peppers, greens, and strawberries originating from Armenia starting May 30, 2026, until the development of a corresponding algorithm for ensuring the safety of the supplied products. This is stated on the official website of Rosselkhoznadzor:
“The decision was made due to the increasing number of violations during the supply of Armenian fruits and vegetables to Russia and to ensure phytosanitary well-being. The situation poses a threat to the phytosanitary condition of the country's territory.
In addition, the competent authorities of Armenia have not taken appropriate measures regarding previously identified violations.
Within the framework of previously reached agreements, Rosselkhoznadzor conducted inspections at Armenian enterprises from May 21 to May 27, 2026, during which a number of violations were identified, namely the presence of quarantine objects for EAEU member states in greenhouse complexes, which is confirmed by periodic cases of their detection during the import of Armenian fruits and vegetables — 181 cases in 2026.
Also, according to the data from the information system of Rosselkhoznadzor, a large quantity of fruits and vegetables is supplied by numerous participants in foreign economic activity from Armenia, whose ownership form is unknown, and who avoid conducting quarantine phytosanitary control. This indicates the absence of a product traceability system among Armenian partners when exporting to Russia,” the message states.