Իդրամի և IDBank-ի կողմից անցկացվող ֆինանսական և թվային գրագիտության դասընթացների հաջորդ կանգառը Սյունիքի մարզն էր։ «Դավիթբեկյան խաղեր» հիմնադրամի, Իդրամի և IDBank-ի համագործակցության շնորհիվ ամենամյա համահայկական մրցույթ-փառատոնն այս անգամ ստացավ նոր գույներ։ Ամենօրյա մարտահրավերներն ու փորձությունները հաղթահարելու հետ մեկտեղ մասնակիցները հնարավորություն ստացան ծանոթանալու ֆինանսական աշխարհին և զեղծարարություններից պաշտպանվելու կանոններին։
«Դավիթբեկյան խաղեր» հիմնադրամը «Մի դրամի ուժ»-ի ապրիլ ամսվա շահառուն էր։ Կուտակված 5 293 423 դրամը հիմնադրամին հնարավորություն տվեց ընդլայնել իր գործունեությունը՝ Սյունիքում անցկացվող ամենամյա համահայկական մրցույթ-փառատոնի շրջանակներում ընդգրկելով ավելի շատ պատանիների։
IDBank-ի «Կապան» մասնաճյուղի կառավարիչ Վլադիմիր Ստեփանյանի խոսքով` համագործակցությունը նպաստում է պատանիների թիմային մտածողության զարգացմանն ու նրանց ակտիվ ներգրավվածությանը համայնքային կյանքում։
«IDBank-ն ու Իդրամը մշտապես կարևորում են համայնքներում բնակվող երիտասարդների շրջանում ֆինանսական և թվային գրագիտության զարգացմանը։ Մենք ձգտում ենք վաղ տարիքից կրթել երիտասարդներին՝ իրազեկ հասարակություն ձևավորելու նպատակով»,- նշեց Վլադիմիր Ստեփանյանը։
«Դավիթբեկյան խաղեր» մրցույթ-փառատոնի գործադիր մարմնի ղեկավար Էդուարդ Աթանեսյանը բարձր գնահատեց Իդրամի և IDBank-ի հետ համագործակցությունը՝ ընդգծելով ձեռք բերված գիտելիքների կարևորությունը ապագայում որոշումների կայացման համար։
«Ժամանակակից աշխարհում թվային և ֆինանսական գործիքները մեծ նշանակություն ունեն։ Ֆինանսական գրագիտության դասընթացները մեր առօրյայում ընդգրկելով՝ մենք ձգտում ենք երեխաներին տալ բավականաչափ գիտելիքներ այդ գործիքները գրագետ օգտագործելու համար»,- ասաց Էդուարդ Աթանեսյանը։
IDBank-ի բրենդի աջակցման մասնագետ, Իդրամ ընկերության բրենդի առաջխաղացման նախագծերի համակարգող Մովսես Բաբաջանյանը փաստեց, որ ֆինանսական գրագիտության վերաբերյալ գիտելիքները պետք է հասանելի լինեն բոլորին և ամենուր։
«Ապագա սերնդին կրթելու Իդրամի և IDBank-ի առաքելությունը միայն դասընթացներով չի սահմանափակվում։ Հենց այդ նպատակով է ստեղծվել Idram Junior հավելվածը, որտեղ հասանելի է նաև Junius ֆինանսական մրցաշարը։ Սա անփոխարինելի ու շատ օգտակար գործիք է թե՛ ծնողների համար՝ հետևելու իրենց երեխաների ֆինանսական շարժին, թե՛ երեխաների համար՝ խաղային ու հասանելի ձևաչափով սովորելու ու գիտակցված քայլեր անելու ֆինանսների աշխարհում»,- նշեց Մովսես Բաբաջանյանը։

Следующей остановкой для курсов финансовой и цифровой грамотности от Idram и IDBank стала Сюникская область. Благодаря сотрудничеству фонда «Давидбекские игры», Idram и IDBank, ежегодный всеармянский конкурс-фестиваль в этот раз заиграл новыми красками. Помимо преодоления ежедневных трудностей и вызовов, участники получили возможность познакомиться с миром финансов и правилами защиты от мошенничества.
Фонд «Давидбекские игры» стал бенефициаром инициативы «Сила одного драма» за апрель. Накопленная сумма в размере 5 293 423 драмов позволила фонду расширить масштабы своей деятельности и привлечь еще больше юных участников к ежегодному всеармянскому конкурсу-фестивалю в Сюнике.
По словам управляющего филиалом «Капан» IDBank Владимира Степаняна, сотрудничество способствует развитию командного мышления у подростков и их активному вовлечению в жизнь общины.
«IDBank и Idram всегда придавали большое значение развитию финансовой и цифровой грамотности среди молодежи, проживающей в общинах. Мы стремимся обучать молодых людей с раннего возраста с целью формирования информированного общества», - отметил Владимир Степанян.
Руководитель исполнительного органа конкурса-фестиваля «Давидбекские игры» Эдуард Атанесян высоко оценил сотрудничество с Idram и IDBank, подчеркнув важность полученных знаний для принятия решений в будущем.
«В современном мире цифровые и финансовые инструменты имеют огромное значение. Внедряя курсы финансовой грамотности в нашу повседневную деятельность, мы стремимся дать детям достаточно знаний для грамотного использования этих инструментов», - сказал Эдуард Атанесян.
Мовсес Бабаджанян, специалист по поддержке бренда IDBank и координатор проектов по продвижению бренда компании Idram, подчеркнул, что знания в области финансовой грамотности должны быть доступны абсолютно каждому и в любом месте.
«Миссия Idram и IDBank по обучению подрастающего поколения выходит далеко за рамки обычных курсов. Именно с этой целью было разработано приложение Idram Junior, в котором также доступен финансовый турнир Junius. Это незаменимый и очень полезный инструмент как для родителей, позволяющий отслеживать финансовую активность своих детей, так и для самих детей, помогающий в игровой и доступной форме учиться и делать осознанные шаги в мире финансов», - отметил Мовсес Бабаджанян.