Moody’s Ratings վարկանշային գործակալություննավարտել է «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենայինկոմբինատ» ՓԲԸ-ի (ԶՊՄԿ) վարկանիշներիհերթական պարբերական գնահատումը՝վերահաստատելով ընկերության B2 Corporate Family Rating վարկանիշը՝ կայուն կանխատեսմամբ։
Գնահատման ընթացքում Moody’s-ը նշել է ԶՊՄԿ-իկարևոր նշանակությունը Հայաստանիտնտեսության համար, ընկերության մրցունակծախսային դիրքը, կայուն ֆինանսականցուցանիշները և ֆինանսավորման աղբյուրներիհասանելիությունը։ Վարկանիշի և կայուն կանխատեսմանվերահաստատումը հանդիսանում է ընկերությանֆինանսական պրոֆիլի կայունության, գործառնական արդյունավետության ևերկարաժամկետ ներդրումային ծրագրերնիրականացնելու կարողության անկախհաստատում։
ԶՊՄԿ-ն շարունակելու է իր ռազմավարականնախաձեռնությունների իրականացումը՝ ուղղվածգործառնական արդյունավետությանբարձրացմանը, մրցակցային դիրքերիամրապնդմանը և բոլոր շահակիցների համարերկարաժամկետ ու կայուն արժեքի ստեղծմանը։

Moody’s Ratings завершило очередной периодический обзор рейтингов Зангезурского медно-молибденового комбината (ЗММК), подтвердив долгосрочный корпоративный рейтинг компании на уровне B2 со стабильным прогнозом.
В своем обзоре агентство отметило значимость ЗММК для экономики Армении, конкурентоспособную себестоимость производства, устойчивые финансовые показатели и доступ компании к инструментам финансирования. Подтверждение рейтинга и стабильного прогноза является независимым подтверждением устойчивости финансового профиля компании, эффективности ее операционной деятельности и способности реализовывать долгосрочную инвестиционную программу.
ЗММК продолжит реализацию стратегических инициатив, направленных на повышение эффективности производства, укрепление конкурентных преимуществ и создание долгосрочной ценности для всех заинтересованных сторон.