Moody’s Ratings միջազգային վարկանշային գործակալությունը բարելավել է IDBank-ի երկարաժամկետ ավանդային վարկանիշների հեռանկարը՝ այն «կայուն»-ից փոխելով «դրականի»։
Հիշեցնենք, որ վերջերս Moody’s-ը վերահաստատել էր IDBank-ի երկարաժամկետ ավանդային վարկանիշը՝ Ba3, ինչպես նաև Բանկի վարկունակության բազային գնահատականը (BCA) և ճշգրտված BCA-ն՝ ba3 մակարդակում՝ ընդգծելով Բանկի կապիտալի և իրացվելիության ամուր բուֆերները, բարձր շահութաբերությունն ու ակտիվների որակի շարունակական բարելավումը։
Դրական հեռանկարն արտացոլում է Հայաստանում գործառնական միջավայրի բարելավումը, որը կարող է նպաստել Բանկի վարկանիշների հետագա բարձրացմանը։ Moody’s-ի գնահատմամբ՝ առաջիկա 12-18 ամիսների ընթացքում IDBank-ը կպահպանի վճարունակության և իրացվելիության բարձր մակարդակը։
Նշենք, որ IDBank-ի երկարաժամկետ բանկային ավանդների վարկանիշը և վարկունակության բազային գնահատականը (BCA) գտնվում են նույն մակարդակում, ինչ ՀՀ սուվերեն թողարկողի վարկանիշն է։

Международное рейтинговое агентство Moody’s Ratings изменило прогноз по долгосрочным рейтингам банковских депозитов IDBank со стабильного на позитивный.
Напомним, что недавно Moody’s подтвердило долгосрочные рейтинги банковских депозитов IDBank на уровне Ba3, а также базовую оценку кредитоспособности (BCA) и скорректированную оценку BCA Банка на уровне ba3, отметив прочные буферы капитала и ликвидности, высокую рентабельность и непрерывное улучшение качества активов.
Позитивный прогноз отражает улучшение операционной среды в Армении, что может способствовать дальнейшему повышению рейтингов Банка. По оценке Moody’s, в течение следующих 12–18 месяцев IDBank сохранит высокие показатели платежеспособности и ликвидности.
Следует отметить, что долгосрочный рейтинг банковских депозитов IDBank и базовая оценка кредитоспособности (BCA) находятся на одном уровне с суверенным рейтингом Республики Армения.