Հեղինակավոր Moody’s Ratings միջազգային վարկանշային գործակալությունը վերահաստատել է IDBank-ի՝ ազգային արժույթով և արտարժույթով երկարաժամկետ բանկային ավանդների «Ba3» վարկանիշերը՝ կայուն հեռանկարով։ Moody's-ի կողմից հաստատվել են նաև Բանկի վարկունակության բազային գնահատականը (BCA) և ճշգրտված BCA-ն՝ ba3, ինչպես նաև Կոնտրագենտի երկարաժամկետ և կարճաժամկետ, ազգային արժույթով և արտարժույթով ռիսկի վարկանիշը (CRR)՝ Ba2 և Կոնտրագենտի երկարաժամկետ և կարճաժամկետ, ազգային արժույթով և արտարժույթով ռիսկի գնահատականը (CR Assessment) `Ba2։
Moody’s-ի զեկույցի համաձայն` IDBank-ի BCA-ի և ճշգրտված BCA-ի վերահաստատումը ba3 մակարդակում արտացոլում է բանկի կապիտալի և իրացվելիության ամուր բուֆերները։ Այն նաև վկայում է Բանկի ակտիվների որակի շարունակական բարելավման և գործունեության շահութաբերության մասին։ Վերջին չորս տարիների ընթացքում IDBank-ը զգալիորեն նվազեցրել է իր խնդրահարույց վարկերի մասնաբաժինը և բարելավել է պահուստավորման ծածկույթը։ Ըստ զեկույցի՝ կապիտալի բարձր համարժեքությունը շարունակում է մնալ IDBank-ի հիմնական ուժեղ կողմերից մեկը՝ ապահովելով բուֆեր անսպասելի կորուստների դեմ։ Բանկի նյութական ընդհանուր կապիտալ (TCE)/ռիսկով կշռված ակտիվներ (RWA) ցուցանիշը 2025թ. վերջում պահպանվել է ուժեղ մակարդակում՝ 21.1%՝ չնայած վարկային պորտֆելի արագ աճին (34%) և զգալի շահաբաժինների վճարումներին։
Միջազգային գործակալության կանխատեսումների համաձայն՝ IDBank-ն առաջիկա 12-18 ամիսներին կպահպանի իր ամուր ֆինանսական դիրքերը, բարձր շահութաբերությունն ու կայունությունը հայաստանյան բանկային համակարգում։
Նշենք, որ IDBank-ի երկարաժամկետ բանկային ավանդների վարկանիշները և վարկունակության բազային գնահատականը (BCA) գտնվում են նույն մակարդակում, ինչ ՀՀ սուվերեն թողարկողի վարկանիշն է։

The prestigious international rating agency Moody’s Ratings has affirmed IDBank's long-term local and foreign currency bank deposit ratings at "Ba3" with a stable outlook. Moody's also affirmed the bank's ba3 Baseline Credit Assessment (BCA) and Adjusted BCA, Not Prime (NP) short-term local and foreign currency bank deposit ratings, the bank's Ba2/NP long-term and short-term local and foreign currency Counterparty Risk Ratings (CRRs) and the Ba2(cr)/NP(cr) long-term and short-term Counterparty Assessments (CR Assessments).
According to Moody’s report, the affirmation of IDBank’s BCA and Adjusted BCA at ba3 reflects its solid capital and liquidity buffers. It also indicates continuous improvement in the Bank's asset quality and operational profitability.
Over the recent four years, IDBank has significantly decreased the share of its problem loans (PLs; defined as stage 3 lending under IFRS 9) and improved provisioning coverage.
According to the report, high capital adequacy remains one of IDBank's key credit strengths, providing a buffer against unexpected losses. Its tangible common equity (TCE)/risk-weighted assets (RWA) remained strong at 21.1% as of year-end 2025 despite rapid loan book growth of 34% and substantial dividend payouts.
According to the international agency's forecasts, IDBank's long-term deposit ratings are stable, reflecting our view that the bank will maintain its sound fundamentals, in particular asset quality and profitability, over the next 12-18 months.
It should be noted that IDBank's long-term bank deposit ratings and Baseline Credit Assessment (BCA) are aligned with the sovereign issuer rating of the Republic of Armenia.