Moody's-ը վերահաստատել է Կոնվերս Բանկի վարկանիշը՝ հեռանկարը «կայուն»-ից դարձնելով «դրական»
30 հուլիս, Երևան- Moody's Ratings միջազգային վարկանիշային գործակալությունը վերահաստատել է Կոնվերս Բանկի երկարաժամկետ ավանդների Ba3 վարկանիշը՝ հեռանկարը «կայուն»-ից դարձնելով «դրական»։ Միաժամանակ վերահաստատվել են Բանկի բոլոր գործող վարկանիշները, այդ թվում՝ ba3 Baseline Credit Assessment (BCA) և Adjusted BCA գնահատականները։
Վարկանիշի հեռանկարի փոփոխությունը հաջորդել է ՀՀ ինքնիշխան վարկանիշի հեռանկարի՝ «կայուն»-ից «դրական» փոփոխությանը և արտացոլում է երկրի մակրոտնտեսական ու քաղաքական միջավայրի բարելավման վերաբերյալ Moody's-ի գնահատականը։
Moody's-ի գնահատմամբ՝ Կոնվերս Բանկի երկարաժամկետ ավանդների վարկանիշի «դրական» հեռանկարը պայմանավորված է Հայաստանի կառավարության՝ անհրաժեշտության դեպքում բանկային համակարգին և խոշոր բանկերին աջակցելու կարողության բարելավմամբ, ինչպես նաև բանկային ոլորտի գործարար միջավայրի շարունակական ամրապնդմամբ։
Միաժամանակ, գործակալությունը, վերահաստատելով Կոնվերս Բանկի ba3 BCA գնահատականը, նշել է, որ առաջիկա 12-18 ամիսների ընթացքում Բանկը կպահպանի իր ամուր ֆինանսական դիրքերը։
Moody's-ի գնահատմամբ՝ Կոնվերս Բանկի ba3 BCA գնահատականը հիմնված է Բանկի՝ վնասների կլանման կարողության, ֆինանսավորման կայուն կառուցվածքի, իրացվելիության և կապիտալիզացիայի բարձր մակարդակի վրա։

July 30, Yerevan - Moody's Ratings has affirmed Converse Bank's long-term deposit ratings at Ba3 and changed the outlook to positive from stable. At the same time, the agency affirmed all of the Bank's ratings, including its ba3 Baseline Credit Assessment (BCA) and Adjusted BCA.
The change in the outlook follows the revision of the outlook on the Government of Armenia to positive from stable and reflects Moody's assessment of the improvement in the country's macroeconomic and operating environment.
According to Moody's, the positive outlook reflects the government's improving capacity to support the banking system and the country's largest banks, if needed, as well as improving operating environment.
The affirmation of Converse Bank's ba3 BCA reflects the agency's expectation that the Bank will preserve its robust credit metrics over the next 12–18 months.
According to Moody's, Converse Bank's ba3 BCA is supported by its strong loss-absorption capacity, stable funding profile, robust liquidity and strong capitalization.