Հայաստանի կառավարությունը մայիսի 27-ի նիստում հաստատել է Մերձավոր Արևելքի հակամարտության հետևանքով հայրենիք վերադարձած ՀՀ քաղաքացիների հետադարձ ավիատոմսերի արժեքի փոխհատուցման պարզեցված կարգը։ Այս պահի դրությամբ քաղաքացիները ՀՀ արտաքին գործերի նախարարություն (ԱԳՆ) են ներկայացրել շուրջ 500 հայտ։
Ֆինանսական ծավալները և սահմանաչափերը Գործադիրի նիստին նախապատրաստված նախագծի համաձայն՝ ստացված դիմումները ներառում են ինչպես անհատական, այնպես էլ ընտանեկան (2-5 անձի համար) հայտեր։ Նախնական հաշվարկներով՝ փոխհատուցումների ամբողջական վճարման համար պետական բյուջեից կպահանջվի շուրջ 450 միլիոն դրամ (մոտ 1,2 միլիոն դոլար)։ Դիմումների մի մասն արդեն իսկ հաստատվել է, իսկ մնացածը գտնվում է ԱԳՆ-ի քննարկման փուլում։
Ծրագրի շրջանակներում սահմանվել է փոխհատուցման առավելագույն շեմ՝ մինչև 250 հազար դրամ (մոտ 660 դոլար) մեկ անձի համար։ Այս աջակցությունը նախատեսված է այն քաղաքացիների համար, ովքեր տարածաշրջանում հակամարտության սկսվելու պատճառով ստիպված են եղել հետադարձ տոմսերը ձեռք բերել բարձրացված գներով։
Պայմանները և դիմելու կարգը Փոխհատուցման տրամադրման համար գործում են հստակ սահմանափակումներ. վճարումն իրականացվում է բացառապես այն դեպքում, եթե ուղևորն ավիաընկերությունից կամ տուրիստական գործակալությունից որևէ այլ փոխհատուցում չի ստացել։ Այս կարգավորումից կարող են օգտվել նաև ԱՄԷ-ում, Կատարում, Քուվեյթում և Իսրայելում ուսանող ՀՀ քաղաքացիները։
Դիմումների ընդունումն իրականացվում է թվային եղանակով՝ e-request.am պետական պորտալի միջոցով։ Քաղաքացիները պետք է դիմումն ուղղեն ՀՀ արտաքին գործերի նախարարություն՝ կցելով անհրաժեշտ փաստաթղթերը, այդ թվում՝ գնված ավիատոմսի բնօրինակը կամ էլեկտրոնային տարբերակը և վճարումը հավաստող փաստաթուղթը։

Правительство Армении на заседании 27 мая утвердило упрощенный порядок компенсации стоимости обратных авиабилетов граждан РА, вернувшихся из-за конфликта на Ближнем Востоке. На данный момент граждане подали около 500 заявлений в Министерство иностранных дел РА (МИД).
Финансовые объемы и лимиты Согласно подготовленному проекту на заседании Исполнительного комитета, полученные заявки включают как индивидуальные, так и семейные (на 2-5 человек) заявления. По предварительным расчетам, для полной выплаты компенсаций потребуется около 450 миллионов драмов (примерно 1,2 миллиона долларов) из государственного бюджета. Часть заявлений уже была одобрена, остальные находятся на стадии обсуждения в МИД.
В рамках программы установлен максимальный лимит компенсации — до 250 тысяч драмов (примерно 660 долларов) на человека. Эта поддержка предназначена для граждан, которые были вынуждены приобрести обратные билеты по завышенным ценам из-за начала конфликта в регионе.
Условия и порядок подачи заявлений Для предоставления компенсации действуют четкие ограничения: выплата осуществляется исключительно в том случае, если пассажир не получил никакой другой компенсации от авиакомпании или туристического агентства. Также воспользоваться этой программой могут армянские студенты, находящиеся в ОАЭ, Катаре, Кувейте и Израиле.
Прием заявлений осуществляется в цифровом формате через e-request.am государственного портала. Граждане должны направить заявление в Министерство иностранных дел РА, приложив необходимые документы, включая оригинал или электронную версию купленного авиабилета и документ, подтверждающий оплату.