Հայաստանի կառավարությունը մայիսի 27-ի նիստում հաստատել է Մերձավոր Արևելքի հակամարտության հետևանքով հայրենիք վերադարձած ՀՀ քաղաքացիների հետադարձ ավիատոմսերի արժեքի փոխհատուցման պարզեցված կարգը։ Այս պահի դրությամբ քաղաքացիները ՀՀ արտաքին գործերի նախարարություն (ԱԳՆ) են ներկայացրել շուրջ 500 հայտ։
Ֆինանսական ծավալները և սահմանաչափերը Գործադիրի նիստին նախապատրաստված նախագծի համաձայն՝ ստացված դիմումները ներառում են ինչպես անհատական, այնպես էլ ընտանեկան (2-5 անձի համար) հայտեր։ Նախնական հաշվարկներով՝ փոխհատուցումների ամբողջական վճարման համար պետական բյուջեից կպահանջվի շուրջ 450 միլիոն դրամ (մոտ 1,2 միլիոն դոլար)։ Դիմումների մի մասն արդեն իսկ հաստատվել է, իսկ մնացածը գտնվում է ԱԳՆ-ի քննարկման փուլում։
Ծրագրի շրջանակներում սահմանվել է փոխհատուցման առավելագույն շեմ՝ մինչև 250 հազար դրամ (մոտ 660 դոլար) մեկ անձի համար։ Այս աջակցությունը նախատեսված է այն քաղաքացիների համար, ովքեր տարածաշրջանում հակամարտության սկսվելու պատճառով ստիպված են եղել հետադարձ տոմսերը ձեռք բերել բարձրացված գներով։
Պայմանները և դիմելու կարգը Փոխհատուցման տրամադրման համար գործում են հստակ սահմանափակումներ. վճարումն իրականացվում է բացառապես այն դեպքում, եթե ուղևորն ավիաընկերությունից կամ տուրիստական գործակալությունից որևէ այլ փոխհատուցում չի ստացել։ Այս կարգավորումից կարող են օգտվել նաև ԱՄԷ-ում, Կատարում, Քուվեյթում և Իսրայելում ուսանող ՀՀ քաղաքացիները։
Դիմումների ընդունումն իրականացվում է թվային եղանակով՝ e-request.am պետական պորտալի միջոցով։ Քաղաքացիները պետք է դիմումն ուղղեն ՀՀ արտաքին գործերի նախարարություն՝ կցելով անհրաժեշտ փաստաթղթերը, այդ թվում՝ գնված ավիատոմսի բնօրինակը կամ էլեկտրոնային տարբերակը և վճարումը հավաստող փաստաթուղթը։

The Government of Armenia approved a simplified procedure for compensating the cost of return airline tickets for RA citizens returning from the conflict in the Middle East at its meeting on May 27. So far, citizens have submitted about 500 applications to the RA Ministry of Foreign Affairs (MFA).
Financial volumes and limits According to the draft prepared for the Executive Committee meeting, the applications received include both individual and family (for 2-5 persons) applications. Preliminary estimates indicate that around 450 million drams (approximately 1.2 million dollars) will be required from the state budget for the full payment of compensations. Some applications have already been approved, while the rest are under discussion at the MFA.
Within the framework of the program, a maximum compensation limit has been set — up to 250 thousand drams (approximately 660 dollars) per person. This support is intended for citizens who have been forced to purchase return tickets at inflated prices due to the outbreak of conflict in the region.
Conditions and application procedure There are clear restrictions for providing compensation: payment is made exclusively if the passenger has not received any other compensation from the airline or travel agency. This program can also be utilized by Armenian students in the UAE, Qatar, Kuwait, and Israel.
Applications are accepted digitally via the e-request.am state portal. Citizens must submit their application to the RA Ministry of Foreign Affairs, attaching the necessary documents, including the original or electronic version of the purchased airline ticket and the payment confirmation document.