Հունիսի 23-ին ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանությունը և «Կոկա-Կոլա ՀԲՔ Արմենիա» ընկերությունը ստորագրեցին համագործակցության հուշագիր ՝ աջակցելու երիտասարդների հնարավորությունների ընդլայնման, հմտությունների կատարելագործման և զբաղվածության մեծացման նախաձեռնություններին։
Փաստաթուղթը ստորագրեցին ՀՀ-ում ԱՄՆ գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Դեյվիդ Ալենը և «Կոկա-Կոլա ՀԲՔ Արմենիա» ընկերության հասարակական գործերի և կայունության տնօրեն Էլինա Մարգարյանը։
Նախաձեռնությունը նպատակ ունի մեծացնել երիտասարդների աշխատանք գտնելու հնարավորությունները, ամրապնդել աշխատաշուկայի մրցունակությունը, նպաստել առաջնորդության ու ձեռնարկատիրական հմտությունների զարգացմանը հայ երիտասարդների շրջանում։
Այս համագործակցությունն իրականացվում է «Կոկա-Կոլա ՀԲՔ Արմենիա» ընկերության կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության նախաձեռնությունների շրջանակում 2018թ․-ից ի վեր իրականացվող «Երիտասարդների զարգացում» ծրագրի միջոցով, որն աջակցում է 15-35 տարեկան երիտասարդներին` ապահովելով ուսուցումներ կյանքի և բիզնես հմտությունների վերաբերյալ և մասնագիտական ուղղորդում։ Առաջարկված անվճար առցանց դասընթացներին մասնակցել ու ավարտական վկայականներ են ստացել ավելի քան 40 000 մասնակից։
«Երիտասադները Հայաստանի ամենամեծ ուժն են, և երիտասարդների զարգացման ծրագրերի ուղղությամբ ներդրում անել նշանակում է ներդրում անել երկրի ապագայի համար։ Այս գործընկերության միջոցով մենք մեծացնում ենք նոր հմտություններ, մասնագիտական ուղիներ բացահայտելու ու իրենց համայնքի համար օգտակար լինելու հնարավորությունները երիտասարդների համար։ Մենք հպարտ ենք աջակից լինել երիտասարդների զարգացմանն ուղղված նախաձեռնություններին և նոր հնարավորություններ ստեղծել Հայաստանով մեկ», - ասաց ԱՄՆ գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Դեյվիդ Ալենը։
Ընդգծելով այս նախաձեռնության կարևորությունը՝ Էլինա Մարգարյանն ասաց․ ««Երիտասարդների զարգացում» նախաձեռնությունը երկարաժամկետ ներդրում է ի նպաստ Հայաստանի երիտասարդների։ 2018թ․ սկսած մենք օգնել ենք երիտասարդներին զարգացնել իրենց հմտություններն ու ձեռք բերել մեր օրերում այնքան անհրաժեշտ վստահություն։ ԱՄՆ դեսպանության հետ այս համագործակցությունը կօգնի առավել ընդլայնել ուսուցումների հասանելիությունը՝ ավելի շատ երիտասարդների հնարավորություն տալով բացահայտել իրենց ներուժն ու ավելի լավ ապագա կառուցել»։
Այս համագործակցությունը թույլ կտա աջակցել ուսուցումներին, մասնագիտական կողմնորոշմանը, իրականացնել մենթորական աջակցություն և երիտասարդական այլ ծրագրեր՝ Երևանում, Վանաձորում, Գյումրիում, Կապանում և Չարենցավանում գործող ԱՄՆ դեսպանության «Ամերիկյան կենտրոնների» ցանցի միջոցով։
Գործընկերները համոզմունք հայտնեցին, որ այս համագործակցությամբ երիտասարդները ձեռք կբերեն աշխատաշուկայի համար անհրաժեշտ հմտություններ, որոնք կբացեն մասնագիտական ու անձնական աճի նոր ուղիներ։

The Framework was signed by David Allen, Chargé d’Affaires a.i. of U.S. Embassy Yerevan, and Elina Markaryan, Corporate Affairs & Sustainability Director at Coca-Cola HBC Armenia.
The initiative aims to enhance youth employability, strengthen competitiveness in the labor market, and foster leadership and entrepreneurial skills among young people in Armenia.
The cooperation is implemented within Coca-Cola HBC Armenia’s “Youth Empowered” program, a key Corporate Social Responsibility initiative active in Armenia since 2018. The program supports young people aged 15–35 through life and business skills training and career guidance. Its free online courses have reached more than 40,000 participants who have received certificates.
“Youth are among Armenia’s greatest strengths, and investing in their development is investing in the country’s future. Through this partnership, we are expanding opportunities for young people to gain skills, explore careers, and contribute to their communities. We are proud to support initiatives that empower youth and create new opportunities across Armenia,” Chargé d’Affaires a.i. David Allen stated.
Highlighting the importance of the initiative, Elina Markaryan said: “‘Youth Empowered’ is a long-term investment in Armenia’s youth. Since 2018, we have helped young people build the skills and confidence needed for today’s world. This cooperation with the U.S. Embassy will expand access to learning and help more youth unlock their potential and build better futures.”
Through the Embassy’s American Spaces network in Yerevan, Vanadzor, Gyumri, Kapan, and Charentsavan, the cooperation will support trainings, mentoring, career guidance, and other youth-focused programs.
The partners expressed confidence that this cooperation will equip young people with skills needed for the labor market and open new pathways for professional and personal growth.