1. Շոյգու. «Երևանը պետք է կողմնորոշվի, թե որ գնացքով է ընթանալու»
Ռուսաստանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Սերգեյ Շոյգուն հայտարարել է, որ ՀԱՊԿ պատասխանատվության գոտում նոր սպառնալիքներ են ի հայտ գալիս՝ հիմնականում ՆԱՏՕ-ի անդամ եվրոպական երկրների կողմից։
Քննադատություն. Շոյգուն ափսոսանք է հայտնել, որ Եվրամիությանն անդամակցելու քաղաքականություն որդեգրած Հայաստանը պաշտպանություն է փնտրում «սպառնալիքի անմիջական աղբյուրի մոտ»՝ ընդգծելով, որ Երևանը պետք է վերջնականապես կողմնորոշվի իր արտաքին քաղաքական վեկտորի հարցում։
2. Մոսկվան կարող է վերանայել էներգակիրների ու ադամանդների մատակարարման պայմանագիրը
«Կոմերսանտ» պարբերականի հաղորդմամբ՝ Ռուսաստանը կարող է վերանայել Հայաստանին գազի, նավթամթերքի և չմշակված ադամանդների մատակարարման վերաբերյալ 2013 թվականի միջկառավարական համաձայնագիրը։
Տնտեսական հետևանքներ. Մոսկվայում համարում են, որ Հայաստանի եվրոպական ուղղությունը հակասում է երկկողմ ռազմավարական շահերին։ Բացի այդ, վիճակագրական տվյալների համաձայն՝ ԵԱՏՄ-ից դուրս գալու դեպքում Երևանը ռիսկի է ենթարկում իր ապրանքաշրջանառության գրեթե 40 տոկոսը՝ զրկվելով 5%-անոց միասնական ցածր սակագնային դրույքաչափից և անմաքս ներմուծման արտոնություններից։
3. Հայաստանը 170,3 մլն եվրոյի նոր վարկ կվերցնի Համաշխարհային բանկից
Կառավարության այսօրվա նիստում որոշում է կայացվել պետբյուջեի համալրման նպատակով նոր վարկային միջոցներ ներգրավել Համաշխարհային բանկից (ՀԲ):
Նպատակը. 170,3 միլիոն եվրոյի վարկն ուղղվելու է «Տնտեսական մրցակցության մասին» օրենսդրության բարելավմանը, ներդրողների իրավական երաշխիքների ընդլայնմանը և Մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովի լիազորությունների հզորացմանը (գնային սպեկուլյացիաները կանխելու համար):
Պայմանները. Վարկը տրամադրվում է 28 տարի ժամկետով (որից 10 տարին՝ արտոնյալ)՝ տարեկան մոտ 3,7% տոկոսադրույքով։
4. Ներկայացվել է ՀՀ Զինված ուժերի նոր զինանշանը
Պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը ներկայացրել է Զինված ուժերի նորացված զինանշանը՝ նշելով, որ նախկին տարբերակն ուներ հերալդիկ (զինանշանագիտական) և գաղափարական թերություններ։
Սիմվոլիկան. Նոր տարբերակում արծիվը պատկերված է ամբողջական և մարտական դիրքով, որի հետևում արևն է: Վահանի վրա տեղադրված են արևախաչ, սերմնահատիկի պատկերներ, իսկ վերևի մասում՝ ՀՀ եռագույնն ու քարտեզը՝ ընդգծելով բանակի պաշտպանական առաքելությունը:
5. Գուտերեշ-Բայրամով հանդիպումը Նյու Յորքում
ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի շրջանակում անցկացվող քննարկումների ընթացքում Նյու Յորքում հանդիպել են ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերեշն ու Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովը։
Օրակարգ. Ադրբեջանական կողմի փոխանցմամբ՝ հանդիպմանը քննարկվել է Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման ընթացքը, ինչպես նաև անդրադարձ է կատարվել տարածաշրջանի ականազերծմանը, վստահության ամրապնդմանն ու նախկին հարկադիր տեղահանվածների վերադարձի ապահովմանը:

1. Шойгу. «Ереван должен определиться, по какому пути он пойдет»
Секретарь Совета безопасности России Сергей Шойгу заявил, что в зоне ответственности ОДКБ появляются новые угрозы, в основном со стороны европейских стран — членов НАТО.
Критика. Шойгу выразил сожаление, что Армения, принявшая политику вступления в Европейский Союз, ищет защиту «рядом с непосредственным источником угрозы», подчеркнув, что Ереван должен окончательно определиться с вопросом своего внешнеполитического вектора.
2. Москва может пересмотреть контракт на поставку энергоресурсов и алмазов
По информации газеты «Коммерсант», Россия может пересмотреть межправительственное соглашение 2013 года о поставках газа, нефтепродуктов и необработанных алмазов в Армению.
Экономические последствия. В Москве считают, что европейский вектор Армении противоречит двусторонним стратегическим интересам. Кроме того, согласно статистическим данным, в случае выхода из ЕАЭС Ереван рискует потерять почти 40 процентов своего товарооборота, лишившись 5%-ной единой низкой тарифной ставки и беспошлинных импортных льгот.
3. Армения возьмет новый кредит в 170,3 млн евро у Всемирного банка
На сегодняшнем заседании правительства было принято решение привлечь новые кредитные средства от Всемирного банка (ВБ) для пополнения государственного бюджета.
Цель. Кредит в 170,3 миллиона евро будет направлен на улучшение законодательства «О конкуренции», расширение правовых гарантий для инвесторов и усиление полномочий Комиссии по защите конкуренции (для предотвращения ценовых спекуляций).
Условия. Кредит предоставляется на срок 28 лет (из которых 10 лет — льготный) с годовой процентной ставкой около 3,7%.
4. Представлен новый герб Вооруженных сил Армении
Министр обороны Сурен Папикян представил обновленный герб Вооруженных сил, отметив, что предыдущая версия имела гербовые (геральдические) и идеологические недостатки.
Символика. В новой версии орел изображен в полном и боевом положении, за которым находится солнце. На щите размещены солнечный крест, изображения семян, а в верхней части — триколор Армении и карта, подчеркивающие защитную миссию армии.
5. Встреча Гутерреша и Байрамова в Нью-Йорке
В ходе обсуждений в рамках Совета безопасности ООН в Нью-Йорке встретились Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерреш и министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов.
Повестка дня. По информации азербайджанской стороны, на встрече обсуждался процесс урегулирования отношений между Арменией и Азербайджаном, а также были затронуты вопросы разминирования региона, укрепления доверия и обеспечения возвращения ранее вынужденных переселенцев.