Ֆրանսիական Լուվր թանգարանի՝ 2025 թվականի հոկտեմբերին տեղի ունեցած խոշոր կողոպուտի պատմության հիման վրա գեղարվեստական ֆիլմ և դոկումենտալ սերիալ կնկարահանվի։ Այս մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով France 24 հեռուստաալիքի տեղեկատվությունը։
Նախագծի հիմքն ու ռեժիսորը Նկարահանումները կիրականացնի ֆրանսիացի ռեժիսոր Ռոմեն Գավրասը, ով հայտնի է հոլիվուդյան Sacrifice («Զոհաբերություն») ֆիլմով։ Կինոնախագծերի հիմքում ընկած է ֆրանսիացի երեք լրագրողների հեղինակած Main basse sur le Louvre («Լուվրի գրավումը») գիրքը, որը հրատարակվել է վերջերս:
Գրքի համահեղինակներն են Ժան-Միշել Դեկյուժին («Le Parisien»), Ժերեմի Ֆամ-Լեն («Le Monde») և Նիկոլաս Տորենտը («Paris Match»): Լրագրողական հետաքննության շրջանակներում նրանք մանրամասն ներկայացրել են, թե ինչպես են հանցագործները 2025 թվականի հոկտեմբերի 19-ին ներխուժել թանգարանի Ապոլլոն պատկերասրահ և գողացել շուրջ 88 միլիոն եվրո ընդհանուր արժողությամբ զարդեր։
Անվտանգության ճգնաժամ և հետաքննություն Այս պատահարն անվտանգության լրջագույն ճգնաժամ էր առաջացրել Լուվրում, ինչի հետևանքով աշխատանքից հեռացել էր թանգարանի տնօրեն Լորենս դե Կարը։
Իրավապահ մարմինների կողմից իրականացված յոթամսյա հետաքննության արդյունքում գործով գլխավոր կասկածյալները ձերբակալվել են, սակայն գողացված արժեքավոր զարդերն այս պահի դրությամբ դեռևս չեն հայտնաբերվել։ Ապագա ֆիլմի պաշտոնական անվանումը, դերասանական կազմը և էկրան բարձրանալու հստակ ժամկետները դեռևս չեն հրապարակվում:

Based on the story of a major heist that took place in October 2025 at the Louvre Museum in Paris, an artistic film and a documentary series will be produced. This was reported by Armenpress, citing information from France 24.
Project founder and director The filming will be carried out by French director Romain Gavras, known for the Hollywood film Sacrifice. The basis of the film projects is the book Main basse sur le Louvre, written by three French journalists, which was recently published:
The co-authors of the book are Jean-Michel Decugy (Le Parisien), Jérémie Fam-Len (Le Monde), and Nicolas Torent (Paris Match). As part of a journalistic investigation, they detailed how criminals broke into the Apollo Gallery of the museum on October 19, 2025, and stole jewelry worth approximately 88 million euros.
Security crisis and investigation This incident triggered a serious security crisis at the Louvre, resulting in the resignation of museum director Laurence de Carre.
As a result of a seven-month investigation conducted by law enforcement agencies, the main suspects have been arrested, but the stolen valuable jewelry has not yet been found. The official title of the upcoming film, the cast, and the exact release dates have not yet been announced.