Ֆրանսիական Լուվր թանգարանի՝ 2025 թվականի հոկտեմբերին տեղի ունեցած խոշոր կողոպուտի պատմության հիման վրա գեղարվեստական ֆիլմ և դոկումենտալ սերիալ կնկարահանվի։ Այս մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով France 24 հեռուստաալիքի տեղեկատվությունը։
Նախագծի հիմքն ու ռեժիսորը Նկարահանումները կիրականացնի ֆրանսիացի ռեժիսոր Ռոմեն Գավրասը, ով հայտնի է հոլիվուդյան Sacrifice («Զոհաբերություն») ֆիլմով։ Կինոնախագծերի հիմքում ընկած է ֆրանսիացի երեք լրագրողների հեղինակած Main basse sur le Louvre («Լուվրի գրավումը») գիրքը, որը հրատարակվել է վերջերս:
Գրքի համահեղինակներն են Ժան-Միշել Դեկյուժին («Le Parisien»), Ժերեմի Ֆամ-Լեն («Le Monde») և Նիկոլաս Տորենտը («Paris Match»): Լրագրողական հետաքննության շրջանակներում նրանք մանրամասն ներկայացրել են, թե ինչպես են հանցագործները 2025 թվականի հոկտեմբերի 19-ին ներխուժել թանգարանի Ապոլլոն պատկերասրահ և գողացել շուրջ 88 միլիոն եվրո ընդհանուր արժողությամբ զարդեր։
Անվտանգության ճգնաժամ և հետաքննություն Այս պատահարն անվտանգության լրջագույն ճգնաժամ էր առաջացրել Լուվրում, ինչի հետևանքով աշխատանքից հեռացել էր թանգարանի տնօրեն Լորենս դե Կարը։
Իրավապահ մարմինների կողմից իրականացված յոթամսյա հետաքննության արդյունքում գործով գլխավոր կասկածյալները ձերբակալվել են, սակայն գողացված արժեքավոր զարդերն այս պահի դրությամբ դեռևս չեն հայտնաբերվել։ Ապագա ֆիլմի պաշտոնական անվանումը, դերասանական կազմը և էկրան բարձրանալու հստակ ժամկետները դեռևս չեն հրապարակվում:

На основе истории крупного ограбления, произошедшего в октябре 2025 года в парижском Лувре, будет снят художественный фильм и документальный сериал. Об этом сообщает «Арменпресс», ссылаясь на информацию телеканала France 24.
Основатель проекта и режиссер Съемки осуществит французский режиссер Ромен Гаврас, известный голливудским фильмом Sacrifice («Жертва»). Основой кино проектов является книга, написанная тремя французскими журналистами, под названием Main basse sur le Louvre («Захват Лувра»), которая была недавно опубликована:
Соавторами книги являются Жан-Мишель Декюжи («Le Parisien»), Жереми Фам-Лен («Le Monde») и Николас Торент («Paris Match»). В рамках журналистского расследования они подробно описали, как преступники 19 октября 2025 года ворвались в зал Аполлона музея и украли украшения общей стоимостью около 88 миллионов евро.
Кризис безопасности и расследование Этот инцидент вызвал серьезный кризис безопасности в Лувре, в результате чего с должности ушел директор музея Лоренс де Карр.
В результате семимесячного расследования, проведенного правоохранительными органами, главные подозреваемые были арестованы, однако украденные ценные украшения на данный момент еще не найдены. Официальное название будущего фильма, состав актеров и точные сроки выхода на экран пока не раскрываются.