Վերջին երկու տարիների ընթացքում Հայաստանի գործարար միջավայրում առաջատար հարթակ ձևավորած «LinkedIn Local Yerevan» նախաձեռնությունը հայտարարում է զարգացման նոր փուլի անցման և «BOLD Business 2031» խորագրով ռազմավարական ֆորումի մեկնարկի մասին։ Միջոցառումը տեղի կունենա 2026 թվականի հոկտեմբերի 3-ին՝ «Altezza by Armenian Helicopters» հարթակում։
«BOLD Business 2031»-ը սովորական նեթվորքինգ ձևաչափից անցում է կատարում դեպի ապագային միտված բիզնես հարթակի։ Ֆորումի առանցքային նպատակն է մեկտեղել տեղական և միջազգային առաջնորդներին՝ քննարկելու գլոբալ միտումները, շուկաների զարգացման հաջորդ փուլերն ու նախանշելու Հայաստանի բիզնես էկոհամակարգի տեսլականը մինչև 2031 թվականը։
Միջոցառումը մեկ հարթակում կմիավորի հինգ հիմնական ուղղություններ, որոնք սահմանում են արդի տնտեսության կառուցվածքը.
● Բիզնես և ներդրումներ: Ընկերություններ, գործարարներ, հիմնադիրներ և ներդրողներ։
● Արտաքին կապեր: Դեսպանատներ, միջազգային կազմակերպություններ և գլոբալ գործընկերներ։
● Պետական սեկտոր: Պետական կառույցների ներկայացուցիչներ և որոշում կայացնողներ։
● Կրթություն և փորձ: Համալսարաններ, բանախոսներ, մենթորներ և ոլորտային փորձագետներ։
«BOLD Business 2031»-ը նպատակ ունի դառնալ ռազմավարական կամուրջ Հայաստանի բիզնես էկոհամակարգի, պետական կառույցների և միջազգային հանրության միջև՝ ձևավորելով կապեր, որոնք կվերածվեն իրական տնտեսական արդյունքների», - նշում են կազմակերպիչները։
Մասնակցության հնարավորությունները և ձևաչափը
Ֆորումը նախատեսված է բիզնեսի սեփականատերերի, գործադիր տնօրենների (CEO), թոփ-մենեջերների, ներդրողների և պետական ու միջազգային կառույցների ներկայացուցիչների համար։ Մասնակիցները հնարավորություն կունենան ոչ միայն ընդլայնել իրենց գործարար կապերը, այլև մասնակցել ապագայի միտումների վերաբերյալ պանելային քննարկումներին, բացահայտել նոր շուկաներ ու ներդրումային ռազմավարություններ։

The ‘LinkedIn Local Yerevan’ initiative, which has formed a leading platform in Armenia's business environment over the past two years, announces a transition to a new phase of development and the launch of a strategic forum titled ‘BOLD Business 2031’. The event will take place on October 3, 2026, at the ‘Altezza by Armenian Helicopters’ platform.
‘BOLD Business 2031’ is transitioning from a regular networking format to a future-oriented business platform. The key goal of the forum is to bring together local and international leaders to discuss global trends, the next phases of market development, and to outline the vision of Armenia's business ecosystem until 2031.
The event will unite five main directions that define the structure of the modern economy.
● Business and investments: companies, entrepreneurs, founders, and investors.
● External connections: embassies, international organizations, and global partners.
● Public sector: representatives of government agencies and decision-makers.
● Education and experience: universities, speakers, mentors, and industry experts.
‘BOLD Business 2031’ aims to become a strategic bridge between Armenia's business ecosystem, government structures, and the international community, creating connections that will turn into real economic outcomes,” the organizers note.
Participation opportunities and format
The forum is intended for business owners, CEOs, top managers, investors, and representatives of state and international organizations. Participants will have the opportunity not only to expand their business connections but also to engage in panel discussions on future trends, discover new markets, and investment strategies.
The number of tickets is limited. Only 50 tickets are available during the pre-sale phase at a special price.
● Pre-sale phase: 38,000 Armenian drams
● Main phase: 48,000 Armenian drams
To participate in the event, it is necessary to go through the pre-registration phase using the following link: Registration form.