Այսուհետ Newsarmenia.am կայքի նոր՝ «Խաղեր» բաժնի շրջանակում երեխաների համար հատուկ ամսական մեկ քուիզ կհրապարակվի։ Ամեն ամիս երեխաներին հասանելի կլինի նոր խաղ, որը հնարավորություն է խաղալու և սովորելու՝ սկսած գրպանի փողի կառավարման սկզբունքներից մինչև խնայողությունների, բանկային պրոդուկտների և ֆինանսների նկատմամբ պատասխանատու վերաբերմունքի ավելի բարդ թեմաներ։
8 ամիս, 8 քուիզ, որոնցով մասնակիցները կկարողանան ձևավորել գիտելիքների մի ամբողջություն ֆինանսական աշխարհի մասին։ Նախագիծն իրականացվում է «Ֆինանսապես գրագետ Իդրամի և IDBank-ի հետ» արշավի շրջանակում։
Մարաթոնի ուղեկիցը Idram Junior-ն է՝ զվարճալի, հետաքրքրասեր և ընկերասեր հերոս, որը կօգնի մասնակիցներին կողմնորոշվել ֆինանսների աշխարհում, աջակցություն կցուցաբերի յուրաքանչյուր փուլում և ուսուցումը կդարձնի ավելի հասկանալի ու գրավիչ։
Իդրամի և IDBank-ի հաղորդակցության և սոցիալական պատասխանատվության ծրագրերի վարչության ղեկավար Տաթևիկ Վարդևանյանի խոսքով՝ ընկերությունները շարունակում են փնտրել տարբեր եղանակներ երեխաների համար ֆինանսական կրթությունն ավելի գրավիչ դարձնելու նպատակով․ «Idram Junior հավելվածում օրինակ ստեղծել ենք Junius խաղը, որը նույնպես երեխաներին հնարավորություն է տալիս խաղալ ու միաժամանակ գիտելիքներ կուտակել։ Սա մեր սոցիալական պատասխանատվության հիմնական ուղղություններից մեկն է»,- ասել է Տաթևիկ Վարդևանյանը։
«Ֆինանսական կրթվածությունն այնպիսի հմտություն է, որը հատկապես կարևոր է ձևավորել վաղ տարիքից։ Մենք ցանկանում էինք փողի մասին պատմել ոչ թե պարզապես դասախոսությունների ձևաչափով, այլ խաղի, սյուժեի և ինտերակտիվ առաջադրանքների միջոցով։ IDBank-ի հետ համատեղ նախագիծը թույլ է տալիս բարդ թեմաները վերածել հասկանալի և հրապուրիչ ճանապարհորդության, որին երեխաները կկարողանան մասնակցել ամեն ամիս», - նշել է «Նովոստի-Արմենիա» գործակալության տնօրեն Գալինա Դավիթյանը։
Առաջին՝ «Գրպանի փողերի կախարդանքը» խաղը հասանելի է Newsarmenia.am կայքի «Խաղեր» բաժնում՝ հետևյալ հղումով։

Отныне в новом разделе «Игры» на сайте Newsarmenia.am ежемесячно будет публиковаться специальный квиз для детей. Каждый месяц детям будет доступна новая игра, которая позволит совместить приятное с полезным: играть и учиться, начиная от базовых принципов управления карманными деньгами и заканчивая более сложными темами, такими как сбережения, банковские продукты и ответственное отношение к финансам.
8 месяцев, 8 викторин, благодаря которым участники смогут сформировать целостное представление о мире финансов. Проект реализуется в рамках кампании «Финансово грамотный с Idram и IDBank».
Проводником марафона станет Idram Junior — веселый, любознательный и дружелюбный персонаж, который поможет участникам ориентироваться в мире финансов, будет сопровождать их на каждом этапе и сделает обучение более понятным и увлекaтельным.
По словам Татевик Вардеванян, руководитель отдела по коммуникациям и программам социальной ответственности Idram и IDBank, компании продолжают искать различные способы, чтобы сделать финансовое образование детей более привлекательным: «Например, в приложении Idram Junior мы создали игру "Junius", которая также позволяет детям играть и одновременно получать новые знания. Это одно из ключевых направлений нашей социальной ответственности», — отметила Татевик Вардеванян.
«Финансовая грамотность — это навык, который особенно важно развивать с раннего возраста. Мы хотели рассказывать о деньгах не только в формате лекций, но и через игру, сюжет и интерактивные задания. Совместный проект с IDBank позволяет превратить сложные темы в понятное и увлекательное путешествие, в котором дети смогут участвовать каждый месяц», — подчеркнула директор агентства «Новости-Армения» Галина Давидян.
Первая игра «Магия карманных денег» уже доступна в разделе «Игры» на сайте Newsarmenia.am по следующей ссылке.