ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը ներկայացրել է 2026–2027 ուսումնական տարում առաջին դասարան հաճախող երեխաների էլեկտրոնային հայտագրման նոր ընթացակարգը: Գործընթացն այս տարի կազմակերպվելու է երեք փուլով՝ համակարգի բարելավման և ծնողների համար գործընթացի դյուրացման նպատակով։
ԿԳՄՍ նախարարության հաղորդմամբ՝ հայտագրվելու, դպրոցի տնօրենին դիմում ներկայացնելու, ինչպես նաև պայմանագիր կնքելու ողջ գործընթացն ամբողջությամբ թվայնացված է։
Հայտագրման փուլերն ու ժամկետները
Փուլ 1. Արտոնություններ ունեցող երեխաների հայտագրում
Հունիսի 8 (ժամը 09:00) - Հունիսի 21 (ժամը 24:00)
Համակարգը բաց կլինի բացառապես արտոնյալ խմբերում ընդգրկված երեխաների համար: Արտոնությունները ավտոմատ կերպով տեսանելի կլինեն էլեկտրոնային հարթակում:
Փուլ 2. Ընդհանուր հիմունքներ (Հայերենով ուսուցում)
Հունիսի 23 (ժամը 09:00-ից)
Մեկնարկում է հայերենով ուսուցմամբ դասարանների ընդունելությունը ընդհանուր հիմունքներով, այդ թվում՝ ՀՀ քաղաքացիների, օտարերկրացիների, երկքաղաքացիների և ազգային փոքրամասնությունների ներկայացուցիչների համար:
Փուլ 3. Ռուսերենով ուսուցմամբ դասարանների հայտագրում
Հունիսի 30 (ժամը 09:00-ից)
Բացվում է հայտագրումը ռուսերենով ուսուցմամբ դասարանների համար՝ օտարերկրյա քաղաքացիների, երկքաղաքացիների, քաղաքացիություն չունեցող անձանց և որոշակի դեպքերում ազգային փոքրամասնությունների երեխաների համար:
Ովքե՞ր ունեն արտոնություն առաջին փուլում
Առաջին փուլից կարող են օգտվել.
Տվյալ դպրոցում սովորող քույր կամ եղբայր ունեցող երեխաները,
Տվյալ դպրոցի աշխատակիցների երեխաները,
Դպրոցից մինչև տուն հետիոտնային հասանելիության շառավղով բնակվող այն երեխաները, որոնք ընդգրկված են անապահովության գնահատման համակարգում (կամ ունեն սահմանված շեմից ցածր ամսական եկամուտ), գտնվում են խնամակալության տակ կամ ունեն հաշմանդամություն (այդ թվում՝ ծնողի հաշմանդամության դեպքում)։
Հատուկ դեպք պետական համակարգի աշխատողների համար. ՀՀ տարածքում ներքին գործուղման հետևանքով առնվազն 6 ամսով այլ բնակավայր տեղափոխված պետական աշխատողների ծնողները պետք է մինչև հունիսի 8-ը դիմում և տեղեկանք ուղարկեն
[email protected]էլեկտրոնային հասցեին: Բավարարման դեպքում հայտագրումը հունիսի 8-21-ը կիրականացնի ԿՏԱԿ-ը:
Կարևոր կարգավորում բազմազավակ ընտանիքների համար
Երկվորյակ, երեք և ավելի երեխաների դեպքում՝ նրանցից առնվազն մեկի հայտագրումը որևէ հանրակրթական դպրոցում ապահովում է մյուս երեխաների ավտոմատ ընդունելությունը նույն հաստատություն՝ անկախ լիցենզիոն տեղերի սահմանափակումից:
Հայտագրման ուղեցույց՝ քայլ առ քայլ
Ծնողներին խորհուրդ է տրվում գրանցումն ու նույնականացումն իրականացնել նախապես՝ մինչև հայտագրման պաշտոնական մեկնարկը, քանի որ գործընթացը ժամանակատար է:
1.Մուտք և գրանցում հարթակում:Մինչև մեկնարկը.
Մուտք գործեք https://my.emis.am/ պաշտոնական հարթակ և ստեղծեք օգտատիրոջ անձնական էջ: Գրանցման մանրամասներին կարող եք ծանոթանալ հարթակում տեղադրված «Գրանցում my.emis.am» տեսաուղեցույցում:
2.Նույնականացման անցնում:Մինչև մեկնարկը.
Անցեք անձի պարտադիր նույնականացման փուլը ստեղծված էջում: Սա հնարավորություն կտա համակարգի բացվելու պահին միանգամից անցնել հաջորդ քայլին:
3.Դպրոցի ընտրություն և հայտագրում:Ըստ սահմանված փուլերի.
Համապատասխան փուլի մեկնարկի օրը (հունիսի 8, 23 կամ 30) ժամը 09:00-ից սկսած մուտք գործեք Ձեր էջ և կատարեք դպրոցի ընտրությունը: Այս փուլի մանրամասները ներկայացված են «Առաջին դասարանի հայտագրում» տեսաուղեցույցում:

Министерство образования, науки, культуры и спорта Республики Армения представило новый порядок электронной регистрации детей, поступающих в первый класс в учебном году 2026–2027. Процесс будет организован в три этапа с целью улучшения системы и упрощения процесса для родителей.
По информации министерства, вся процедура регистрации, подачи заявления директору школы, а также подписания договора полностью цифровизирована.
Этапы и сроки регистрации
Этап 1. Регистрация детей с льготами
8 июня (09:00) - 21 июня (24:00)
Система будет открыта исключительно для детей, включенных в льготные группы. Льготы будут автоматически видны на электронной платформе.
Этап 2. Общие основания (обучение на армянском языке)
23 июня (с 09:00)
Начинается прием в классы с обучением на армянском языке на общих основаниях, включая граждан Республики Армения, иностранцев, лиц с двойным гражданством и представителей национальных меньшинств.
Этап 3. Регистрация в классы с обучением на русском языке
30 июня (с 09:00)
Открывается регистрация в классы с обучением на русском языке для иностранных граждан, лиц с двойным гражданством, лиц без гражданства и в некоторых случаях для детей национальных меньшинств.
Кто имеет право на льготы на первом этапе
На первом этапе могут воспользоваться:
Дети, имеющие брата или сестру, обучающихся в данной школе,
Дети сотрудников данной школы,
Дети, проживающие в пределах пешеходной доступности от школы, которые включены в систему оценки нуждаемости (или имеют месячный доход ниже установленного порога), находятся под опекой или имеют инвалидность (включая случай, когда инвалидность имеет родитель).
Особый случай для работников государственного аппарата. Родители государственных служащих, которые по служебным делам переехали в другую местность на срок не менее 6 месяцев, должны до 8 июня отправить заявление и справку на электронный адрес
[email protected]. В случае удовлетворения, регистрация будет осуществлена с 8 по 21 июня.
Важные положения для многодетных семей
При наличии двойняшек, тройняшек и более, регистрация хотя бы одного из них в любом общеобразовательном учреждении обеспечивает автоматический прием остальных детей в то же учреждение, независимо от ограничений по лицензированным местам.
Руководство по регистрации шаг за шагом
Родителям рекомендуется заранее зарегистрироваться и пройти идентификацию до официального начала регистрации, так как процесс занимает много времени.
1. Вход и регистрация на платформе: До начала.
Войдите на https://my.emis.am/ официальный портал и создайте личный кабинет пользователя. С подробностями регистрации можно ознакомиться в видеогидe «Регистрация на my.emis.am», размещенном на платформе.
2. Прохождение идентификации: До начала.
Пройдите обязательный этап идентификации личности на созданной странице. Это позволит вам сразу перейти к следующему этапу в момент открытия системы.
3. Выбор школы и регистрация: По установленным этапам.
В день начала соответствующего этапа (8, 23 или 30 июня) с 09:00 войдите на свою страницу и выберите школу. Подробности этого этапа представлены в видеогиде «Регистрация в первый класс».