Ռուսաստանի Դաշնությունը Հայաստանի Հանրապետությանն է փոխանցել տեղեկատվություն այն հետևանքների վերաբերյալ, որոնք կարող են առաջանալ Երևանի՝ Եվրոպական միությանն անդամակցելու գործընթացի շարունակման դեպքում։ Այս մասին «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալության հետ զրույցում հայտնել է ՌԴ արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
Նամակի բովանդակությունը և իրավական հիմքերը Ըստ Զախարովայի՝ Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպանատունը պաշտոնապես փոխանցել է ՌԴ էներգետիկայի նախարար Սերգեյ Ցիվիլյովի նամակը՝ ուղղված ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությանը (ՏԿԵՆ)։
Փոխանցված փաստաթղթում նշվում է, որ եթե պաշտոնական Երևանը շարունակի ԵՄ-ին անդամակցելու գործընթացը, ռուսական կողմը միակողմանիորեն կկասեցնի կամ կչեղարկի 2013 թվականի դեկտեմբերի 2-ին ստորագրված «Բնական գազի, նավթամթերքի և չմշակված բնական ալմաստների մատակարարման ոլորտում համագործակցության մասին» միջկառավարական համաձայնագիրը։
Ռազմավարական նշանակությունը 2013 թվականի դեկտեմբերի 2-ի համաձայնագիրը հանդիսանում է Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև տնտեսական ու էներգետիկ փոխգործակցության հիմնասյուներից մեկը։ Այն կարգավորում է Ռուսաստանից Հայաստան բնական գազի, նավթամթերքի և չմշակված ալմաստների ներկրման արտոնյալ ու կանոնակարգված պայմանները։ Այս համաձայնագրի հնարավոր չեղարկումը կամ կասեցումը կարող է էական ազդեցություն ունենալ Հայաստանի ներքին էներգետիկ շուկայի, սակագնային քաղաքականության և արդյունաբերության մի շարք ճյուղերի վրա։

The Russian Federation has provided the Republic of Armenia with information regarding the consequences that may arise if Yerevan continues the process of joining the European Union. This was stated in an interview with the agency "RIA Novosti" by the official representative of the Russian Foreign Ministry Maria Zakharova.
Content of the letter and legal grounds According to Zakharova, the Russian embassy in Armenia officially transmitted a letter from the Russian Minister of Energy Sergey Tsivilev addressed to the Ministry of Territorial Administration and Infrastructure of the Republic of Armenia (TAI).
The transmitted document states that if official Yerevan continues the process of joining the EU, the Russian side will unilaterally suspend or cancel the intergovernmental agreement on cooperation in the supply of natural gas, oil products, and unprocessed diamonds signed on December 2, 2013.
Strategic significance The agreement of December 2, 2013, is one of the cornerstones of economic and energy cooperation between Armenia and Russia. It regulates the preferential and regulated conditions for the import of natural gas, oil products, and unprocessed diamonds from Russia to Armenia. The possible cancellation or suspension of this agreement could have a significant impact on Armenia's internal energy market, pricing policy, and several sectors of industry.