Ռուսաստանի Դաշնությունը Հայաստանի Հանրապետությանն է փոխանցել տեղեկատվություն այն հետևանքների վերաբերյալ, որոնք կարող են առաջանալ Երևանի՝ Եվրոպական միությանն անդամակցելու գործընթացի շարունակման դեպքում։ Այս մասին «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալության հետ զրույցում հայտնել է ՌԴ արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
Նամակի բովանդակությունը և իրավական հիմքերը Ըստ Զախարովայի՝ Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպանատունը պաշտոնապես փոխանցել է ՌԴ էներգետիկայի նախարար Սերգեյ Ցիվիլյովի նամակը՝ ուղղված ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությանը (ՏԿԵՆ)։
Փոխանցված փաստաթղթում նշվում է, որ եթե պաշտոնական Երևանը շարունակի ԵՄ-ին անդամակցելու գործընթացը, ռուսական կողմը միակողմանիորեն կկասեցնի կամ կչեղարկի 2013 թվականի դեկտեմբերի 2-ին ստորագրված «Բնական գազի, նավթամթերքի և չմշակված բնական ալմաստների մատակարարման ոլորտում համագործակցության մասին» միջկառավարական համաձայնագիրը։
Ռազմավարական նշանակությունը 2013 թվականի դեկտեմբերի 2-ի համաձայնագիրը հանդիսանում է Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև տնտեսական ու էներգետիկ փոխգործակցության հիմնասյուներից մեկը։ Այն կարգավորում է Ռուսաստանից Հայաստան բնական գազի, նավթամթերքի և չմշակված ալմաստների ներկրման արտոնյալ ու կանոնակարգված պայմանները։ Այս համաձայնագրի հնարավոր չեղարկումը կամ կասեցումը կարող է էական ազդեցություն ունենալ Հայաստանի ներքին էներգետիկ շուկայի, սակագնային քաղաքականության և արդյունաբերության մի շարք ճյուղերի վրա։

Российская Федерация передала Республике Армения информацию о последствиях, которые могут возникнуть в случае продолжения Ереваном процесса вступления в Европейский союз. Об этом в разговоре с агентством «РИА Новости» сообщила официальный представитель МИД России Мария Захарова.
Содержание письма и правовые основания По словам Захаровой, посольство России в Армении официально передало письмо министра энергетики РФ Сергея Цивилёва, адресованное министерству территориального управления и инфраструктур Республики Армения (ТКЕИ).
В переданном документе говорится, что если официальное Ереван продолжит процесс вступления в ЕС, российская сторона в одностороннем порядке приостановит или отменит межправительственное соглашение «О сотрудничестве в области поставок природного газа, нефтепродуктов и необработанных алмазов», подписанное 2 декабря 2013 года.
Стратегическое значение Соглашение от 2 декабря 2013 года является одним из основополагающих элементов экономического и энергетического взаимодействия между Арменией и Россией. Оно регулирует льготные и нормированные условия импорта природного газа, нефтепродуктов и необработанных алмазов из России в Армению. Возможная отмена или приостановка этого соглашения может оказать значительное влияние на внутренний энергетический рынок Армении, тарифную политику и ряд отраслей промышленности.