Թվային վստահության նոր մշակույթ Հայաստանում, միջազգային ստանդարտներին համապատասխան լուծումներ, անվտանգ ու ապահով թվային ինքնության ծառայություններ քաղաքացիների, բիզնեսների և պետական հաստատությունների համար․ imID-ն իր հստակ քայլերն է կատարում դեպի վստահելի թվային հասարակության ձևավորում։
Հոկտեմբերի 2-ին մեկնարկեց Հայաստանում վստահության ծառայություններ մատուցող imID և էստոնական առաջատար վստահության ծառայությունների մատակարար SK ID Solutions ընկերությունների միջև ռազմավարական համագործակցությունը։ Այն պաշտոնապես ամրապնդվեց պայմանագրի ստորագրմամբ և համատեղ մամուլի ասուլիսով, որը կայացավ Երևանում՝ imID-ի կենտրոնական գրասենյակում։
SK ID Solutions ընկերության հետ համագործակցության շնորհիվ imID-ն իր արդի տեխնիկական ենթակառուցվածքի վրա կտեղայնացնի SK ID Solutions-ի՝ միջազգային փորձով ապացուցված առաջադեմ տեխնոլոգիան (split key) և կթողարկի imID Digital ID App հավելվածը։ Նոր լուծումը քաղաքացիներին, բիզնեսներին և պետական կառույցներին կտրամադրի ինքնության անվտանգ և ապահով հաստատման, իրավաբանական ուժ ունեցող էլեկտրոնային ստորագրությունների ծառայություններ, ինչպես նաև անխափան մուտք կապահովի դեպի թվային տնտեսություն։
«Այժմ, երբ գործարկել ենք վստահության ծառայությունների մեր ենթակառուցվածքը, imID-ն պատրաստ է կատարելու իր հաջորդ քայլը, այն է՝ նոր սերնդի հավելվածի միջոցով յուրաքանչյուր քաղաքացու տրամադրել ապահով և անվտանգ թվային ինքնություն։ Պետական կառույցների, ինչպես նաև առաջատար մասնավոր հատվածի հետ սերտ գործընկերությամբ այս նախաձեռնությունը ոչ միայն հնարավորություն է տալիս օգտվել անխափան թվային ծառայություններից, այլ նաև Հայաստանը դիրքավորում է որպես ապագայամետ թվային հասարակություն, որը պատրաստ է դառնալ համաշխարհային թվային էկոհամակարգի մի մասը» - նշում է imID-ի գլխավոր տնօրեն Կարեն Մկոյանը։
Ռազմավարական այս համագործակցությունը համընթաց է Հայաստանի թվային փոխակերպման օրակարգին և ապահովում է անվտանգ հասանելիություն մի շարք թվային ծառայությունների բանկային, հեռահաղորդակցման և պետական ոլորտներում։ Այն նաև ապահովում է Հայաստանի վստահության ծառայությունների էկոհամակարգի ամբողջական համապատասխանությունը ԵՄ eIDAS ստանդարտներին՝ հիմք ստեղծելով միջազգային ճանաչման և ապագա միջազգային փոխգործակցության։
SK ID Solutions-ի գլխավոր գործադիր տնօրեն Կալև Փիհլը նշում է․ «Ուրախ ենք համագործակցել imID-ի հետ և մեր ներդրումն ունենալ Հայաստանի թվայնացմանն ուղղված այս կարևոր և հավակնոտ ծրագրում։ Քսան տարվա մեր փորձառությունը ցույց է տվել, որ հաջողությունն արդյունավետ առաջնորդություն է պահաջում, ինչն էլ տեղական շուկայում նոր կապերի ստեղծման և կամուրջների կառուցման հիմքն է։ Սա այն է, ինչ imID-ն ապացուցում է իր գործունեությամբ։ Հայաստանը տարածաշրջանում թվային հաբ դառնալու մեծ ներուժ և հավակնություն ունի, իսկ imID-ի ռազմավարական տեսլականն այն ամբողջովին իրատեսական է դարձնում։ Միջազգային փորձի տեղայնացմամբ Հայաստանում կստեղծվի imID Digital ID App-ը և իր երկարաժամկետ ազդեցությունը կունենա ինչպես քաղաքացիների և բիզնեսների, այնպես էլ պետական կազմակերպությունների համար։ Լիահույս ենք, որ այս քայլով կդրվի մեր երկու ընկերությունների միջև երկարաժամկետ և արդյունավետ համագործակցության առաջին հիմնաքարը»։
SK ID Solutions–ի ընտրությունը որպես imID–ի գործընկեր պայմանավորված է Ընկերության՝ անվտանգ թվային ինքնության ոլորտում ավելի քան երկու տասնամյակի առաջատար փորձառությամբ։ 2001 թվականին Էստոնիայում հիմնադրված SK ID Solutions–ը Եվրոպայի առաջատար վստահության ծառայությունների մատակարարներից է և Եվրոպայում ամենատարածված թվային ինքնության գործիքներից մեկի՝ Smart-ID-ի հեղինակը, որն ունի ավելի քան 4 միլիոն օգտատեր։ Որպես ԵՄ eIDAS կարգավորմամբ որակավորված վստահության ծառայությունների մատակարար (QTSP)՝ Ընկերությունն ամսական ապահովում է ավելի քան 80 միլիոն անվտանգ գործարք և սպասարկում ավելի քան 1,100 պետական և մասնավոր կառույցների 30–ից ավելի երկրներում։
Այս կարևոր նախաձեռնությամբ imID-ն վստահաբար շարունակում է իր առաքելությունը՝ ապահովելու քաղաքացիներին և կազմակերպություններին վստահելի թվային ծառայություններով և Հայաստանը դիրքավորելու որպես թվային ինքնության և վստահության ծառայությունների ոլորտում առաջատար:
imID-ն ստեղծվել է 2024 թվականին՝ Հայաստանի առաջատար տասը բանկերի և երեք հեռահաղորդակցության ընկերությունների միավորմամբ․ նպատակն է Հայաստանում թվային ինքնության և վստահության ծառայությունների նոր մշակույթ և ձևաչափ ստեղծել։
imID-ն տրամադրում է անվտանգ և հուսալի էլեկտրոնային ինքնության լուծումներ՝ անհատների, բիզնեսների և պետական մարմինների համար։ Որպես թվային ինքնության մատակարար՝ imID-ն տրամադրում է անվտանգ թվային ID-ներ քաղաքացիներին՝ հնարավորություն տալով իրականացնել վստահելի և հաստատված գործարքներ թվային միջավայրում։
Ընկերությունը հնարավորություն է տալիս օգտատերերին առանց ֆիզիկական ներկայության անհրաժեշտության իրականացնել էլեկտրոնային գրանցում, մուտք գործել imID-ով, հաստատել գործարքներ, ստորագրել ցանկացած թվային փաստաթուղթ առցանց։
Որպես վստահության ծառայություններ մատուցող ընկերություն՝ imID-ն բիզնեսներին և պետական կառույցներին ապահովում է վստահելի ու անվտանգ թվային ծառայությունների ամբողջական համակարգ՝ Identity-as-a-Service (IDaaS) անվտանգ նույնականացում և ինքնության հաստատում, Signature-as-a-Service (SignaaS) հեռավար որակավորված էլեկտրոնային ստորագրություններ՝ լիարժեք իրավական ուժով։
Վերջերս imID–ն ներկայացրել է MobileID eSIM ծառայությունը, որը հնարավորություն է տալիս օգտատերերին eSIM–ի կիրառող սարքերով հասանելիություն ունենալ թվային ինքնության ծառայություններին՝ առանց ֆիզիկական SIM քարտի անհրաժեշտության։ Ընկերությունը ձեռք է բերել նաև Հայաստանի Mobile ID ծառայությունը՝ միավորելով հեռահաղորդակցության վրա հիմնված ինքնության ենթակառուցվածքը մեկ միասնական հարթակի ներքո և ապահովելով ինքնության ծառայությունների անխափան հասանելիություն ողջ երկրի տարածքում։
Թե՛ փաստաթղթերի ստորագրման, և թե՛ ինքնությունը հաստատող յուրաքանչյուր գործարք ապահովվում է հզոր գաղտնագրման և գործառնական պաշտպանական մեխանիզմներով։
imID-ի նպատակն է նախ Հայաստանում, ապա ողջ աշխարհում մարդկանց հնարավորություն տալ անվտանգ և արդյունավետ կերպով օգտվել վստահության թվային ծառայություններից ու պրոդուկտներից, որոնք բարելավում են թվային աշխարհի հետ հուսալի և անխափան հաղորդակցությունը:

Creating a new culture of digital trust in Armenia, building solutions that meet international standards, and delivering secure, user-centric identity for citizens, businesses, and institutions — imID is confidently moving forward on its path toward shaping a trusted digital society.
Yerevan, October 2, 2025 – October 2 marked the official launch of a strategic partnership between imID, Armenia’s trust service provider, and SK ID Solutions, a leading European trust service provider operating in Estonia, Latvia, Lithuania, Iceland, and Belgium. The cooperation was formalized with the signing of an agreement and a joint press conference hosted at imID’s headquarters in Yerevan․
Founded by Armenia’s ten leading banks and three telecommunications companies as its founding board, imID is shaping a new culture of digital identity and trust services in Armenia. Through this collaboration, imID will adapt and localize SK ID Solutions’ internationally proven split key technology within Armenia’s advanced technical infrastructure to launch the imID Digital ID App. The new solution is designed to provide citizens, businesses, and public institutions with secure identity verification, legally binding electronic signatures, and seamless access to the digital economy.
Karen Mkoyan, CEO of imID, underscored the vision driving this step: “With the deployment of our trust services infrastructure now in place, imID is ready for the next step: bringing secure digital identity to every Armenian via a next gen app. Our cooperation with SK ID Solutions marks that step. By combining their global expertise with imID’s modern technical infrastructure, we are building the imID Digital ID App — a solution hosted on imID's trusted infrastructure, designed for citizens and businesses alike. In close partnership with government institutions and leading private-sector players, this initiative not only enables seamless digital services today but positions Armenia as a forward-looking digital society ready to connect with the world.”
The partnership reflects Armenia’s broader digital transformation agenda by expanding secure access to essential services across banking, telecommunications, and the public sector. It also ensures that Armenia’s digital trust framework is fully aligned with European eIDAS standards, paving the way for international recognition and future cross-border interoperability.
Kalev Pihl, CEO of SK ID Solutions, commented on this collaboration: “We are thrilled to work with imID in supporting their ambition plan for Armenian digitalization. Our 20 years of experience has led us to believe that success requires clear leadership that also connects and builds bridges in the local market and we see imID doing exactly that. Armenia’s ambition and the potential to become a digital hub in the region, and imID’s strategic vision makes this realistic. The imID Digital ID App will be developed for Armenia, rooted in international standards and expertise which has the potential to deliver lasting benefits for citizens, businesses, and institutions. We hope this is first step in long and fruitful cooperation and collaboration between our two companies․”
The choice of SK ID Solutions as imID’s partner reflects the company’s two decades of pioneering work in secure digital identity. Founded in 2001, SK ID Solutions is a leading European trust service provider and the creator of Smart-ID, one of Europe’s most widely used digital identity tools with more than four million users. Recognized as a Qualified Trust Service Provider (QTSP) under the EU’s eIDAS regulation, SK ID Solutions enables over 80 million secure transactions each month and serves more than 1,100 public and private sector clients in over 30 countries․
The cooperation officially kicked off with the signing ceremony and press conference, followed by a Q&A session with the media and a tour of the imID office. With this agreement, imID reinforces its mission to empower citizens and institutions with trusted digital services, while Armenia takes a significant leap toward becoming a regional leader in digital identity and trust solutions.
imID was established in 2024 by 10 leading banks in Armenia and 3 telecommunications companies. The company provides secure and reliable electronic identity solutions for individuals, businesses, and government institutions.
As a Digital Identity Provider, imID issues secure digital IDs to citizens, enabling trusted and verifiable interactions in the digital environment.
imID is shaping a new culture and standards for innovative and secure digital identity solutions, enabling users to register, login with imID, confirm transactions, sign any digital document online without the need for physical presence.
As a Trust Service Provider, imID empowers businesses and government entities with a comprehensive suite of trusted digital services, such as Identity-as-a-Service (IDaaS), Signature-as-a-Service (SignaaS) – remote qualified electronic signatures with full legal validity.
Recently, imID has introduced MobileID eSIM, allowing users to access digital identity services via eSIM-compatible devices without the need for a physical SIM card. The company has also acquired Armenia’s Mobile ID service, consolidating telecom-based identity infrastructure under one platform and ensuring seamless availability of identity services across the country.
Each action, whether signing documents or verifying identity, is protected by strong encryption and robust operational security mechanisms.
Starting from Armenia, imID aims to empower individuals worldwide with a secure and efficient digital identity solution that enhances their ability to interact with the digital world safely and seamlessly.