Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբն իր 20-ամյա հոբելյանական համերգաշրջանը նշանավորում է «Սիմֆոնիկ անտառով»։ Մեր երկրում նոր անտառ կստեղծվի, որը կդառնա կյանքի շարունակականության ու արվեստի հավերժականության խորհրդանիշ։ Անտառտնկման գործըթացն իրականացնելու է «Իմ անտառ Հայաստան» հասարակական կազմակերպությունը։
Նախագծի մեկնարկը կտրվի հոկտեմբերի 23-ին, Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի յուրօրինակ համերգային երեկոյով։ Համերգի գլխավոր գործընկերն IDBank-ն է։ Բացի այդ, IDBank-ը և Իդրամը անտառապատման նախագծին միացել են նաև ընկերությունների «Մի դրամի ուժը» նախագծով՝ անտառտնկման գործընկեր «Իմ անտառ Հայաստան» ՀԿ-ն հայտարարելով հոկտեմբեր ամսվա շահառու կազմակերպություն։
«Լավ միտքն այնքանով է լավ, մինչև որ կան մարդիկ, կազմակերպություններ, որոնք օգնում են, որպեսզի այդ միտքը դառնա իրականություն»,- նշում է Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի տնօրեն Սարգիս Բալբաբյանն ու հավելում․ «Շնորհակալություն բոլոր անհատներին ու կազմակերպություններին՝ «Սիմֆոնիկ անտառի» գաղափարին հավատալու և միանալու համար»։
«Իմ անտառ Հայաստան» ՀԿ-ի փոխտնօրեն Լիլիթ Մարտիրոսյանն ընդգծում է՝ ուրախ են, որ հենց այս տարբերակով է Հայաստանի սիմֆոնիկ նվագախումբը որոշել նշանավորել իր 20-րդ համերգաշրջանը․ «Անտառը վերածնվող կյանքի և հավերժության խորհրդանիշն է։ 20 000 ծառերը, որոնք տնկվելու են Ջրաշենում՝ Շիրակի մարզում, կդառնան նոր անտառ, տարեցտարի կաճեն, կմեծանան և կօգնեն մեր հայրենի բնությանը»։
«Նախաձեռնությունը հրաշալի հնարավորություն է ևս մեկ քայլ կատարելու դեպի ավելի մաքուր, ավելի լավ ու անտառաշատ Հայաստան։ Մենք, բնականաբար, չէինք կարող հնարավորությունը բաց թողնել և չաջակցել այս հրաշալի մշակութային իրադարձությանը, որը «Սիմֆոնիկ անտառի» հիմնադրմանն է նվիրված։ Բացի համերգին աջակցելուց, IDBank և Իդրամը ընկերությունների «Մի դրամի ուժը» նախագծով ևս միացել ենք «Սիմֆոնիկ անտառի» գաղափարին՝ «Իմ անտառ Հայաստան» ՀԿ-ն հայտարարելով հոկտեմբեր ամսվա շահառու»,- նշում է IDBank-ի և Իդրամի հաղորդակցության և սոցիալական ծրագրերի վարչության ղեկավար Տաթևիկ Վարդևանյանը։
Հիշեցնենք, որ «Իմ անտառ Հայաստան» ՀԿ-ի և «Մի դրամի ուժը» նախաձեռնության համագործակցությամբ Հայաստանում մինչ օրս ավելի քան 30 000 ծառ է տնկվել։ Ակնկալվում է, որ նոր համագործակցության արդյունքում Հայաստանի անտառային ֆոնդը կավելանա ևս 6000-ից ավելի ծառով։

Государственный симфонический оркестр Армении отмечает своё 20-летие уникальной инициативой — концертом под названием «Симфонический лес». В рамках проекта в Армении будет создан новый лес, который станет символом продолжения жизни и вечности искусства. Посадку деревьев осуществит общественная организация «My Forest Armenia».
Проект стартует 23 октября с особого концерта Государственного симфонического оркестра Армении. Главным партнёром концерта выступает IDBank. Кроме того, IDBank и Idram поддерживают проект озеленения через свою совместную инициативу «Сила одного драма», выбрав организацию «My Forest Armenia» в качестве бенефициара октября.
«Хорошая идея остаётся лишь идеей, пока не найдутся люди и организации, которые помогут воплотить её в жизнь», — отметил директор оркестра Саркис Балбабян, добавив: «Благодарим всех людей и организации, которые поверили в идею "Симфонического леса" и присоединились к ней».
Лилит Мартиросян, заместитель директора организации «Мой лес – Армения», подчеркнула: «Мы рады, что именно таким образом симфонический оркестр решил отметить своё 20-летие.
Лес — это символ возрождения и вечности. 20 000 деревьев, которые будут высажены в деревне Джрашен (Ширакская область), станут новым лесом, который будет расти из года в год и помогать природе нашей Родины».
Татевик Вардеванян, руководитель отдела коммуникаций и социальных программ IDBank и Idram, добавила: «Эта инициатива — прекрасная возможность сделать ещё один шаг к более чистой, зелёной и лесистой Армении.
Мы, конечно же, не могли упустить шанс поддержать это замечательное культурное событие, посвящённое созданию "Симфонического леса".
Помимо поддержки концерта, IDBank и Idram присоединились к проекту также через инициативу "Сила одного драма", выбрав "My Forest Armenia" бенефициаром октября».
На сегодняшний день, благодаря сотрудничеству организации «My Forest Armenia» и инициативы «Сила одного драма», в Армении высажено более 30 000 деревьев. Ожидается, что новое сотрудничество приведёт к посадке ещё более 6 000 деревьев.