Արժեկտրոնի վճարման պարբերականությունը – 6 ամիս
Պարտատոմսերը տեղաբաշխվելու են 2025թ․-ի հոկտեմբերի 17-ից մինչև 2025 թվականի նոյեմբերի 5-ը ներառյալ։ Սա IDBank-ի դոլարային պարտատոմսերի 33-րդ թողարկումն է և 2025 թվականի 6-րդ տրանշը։
Տեղաբաշխման ավարտից հետո պարտատոմսերը ներկայացվելու են ցուցակման «Հայաստանի ֆոնդային բորսա» ԲԲԸ-ում և ունենալու են շուկա ստեղծող (Marketmaker):
Պարտատոմսերի մասին ամբողջական տեղեկատվությունը հասանելի կլինի Idram&IDBank հավելվածում դրանք ձեռք բերելուց անմիջապես հետո․ «Բանկինգ» բաժնի «Պարտատոմսեր» ենթաբաժնում ներկայացված է անհրաժեշտ ողջ տեղեկատվությունը՝ պարտատոմսերի տարբերակիչ ծածկագիրը, քանակը, անվանական արժեքը, տարեկան արժեկտրոնային եկամտաբերությունը, արժեկտրոնի վճարման օրը և պարտատոմսերի մարման օրը։

Bond payment – 6 months
The bonds will be placed from October 17, 2025 to November 05, 2025 inclusive. It should be noted that this is the 33th issue of IDBank's dollar bonds and the 6th tranche of 2025.
After the placement, the bonds will be listed in the “Armenian Stock Exchange” OJSC. The bonds will be quoted through the Marketmaker.
The full information about the bonds will be available on the Idram&IDBank application immediately after the purchase: the “Bonds” section of the “Banking Services” section provides abbreviation, quantity, face value, annual coupon yield, coupon payment date and maturity date of the bonds.
You can see all the information about the bonds by following the link.
The Bond prospectus was registered by the CBA, resolution N1/420А of the Chairman of the CBA from November 6, 2024. The electronic version of the prospectus and the final terms of issue are available on the official website of the Bank.