Թաղամասի համար նախատեսված 4 հեկտար հողը հիմնադրամին հատկացրել է Տաթևի համայնքապետարանը։ Ծրագիրը հաջողելու ամենակարևոր պայմանը, ըստ պատասխանատուների, մարդկանց համար հարմարավետություն ստեղծելն է, որպեսզի մնան գյուղում ու շարունակեն հայրենիքում կառուցել իրենց ապագան։
Այս նպատակով հիմնադրամը ծրագիրը սկսել է Սվարանցում ենթակառուցվածքներ ստեղծելով, որոնց շարքում իր ուրույն ու կարևոր նշանակությունն ունի մանկապարտեզը։ Նշենք, որ բնակավայրը մակապարտեզ երբեք չի ունեցել, անգամ խորհրդային տարիներին, երբ գյուղը դեռ առատ բնակեցված էր։ Հենց մանկապարտեզի ստեղծման ծախսերն էլ իր վրա ամբողջությամբ վերցրեց IDBank-ը՝ «Կողք կողքի» ծրագրի շրջանակում տրամադրելով 10 000 000 ՀՀ դրամ։
Մանկապարտեզը տեղակայվելու է վերանորոգված համայնքային կենտրոնի երկրորդ հարկում, որին կից կլինի նաև խոհանոց ու սանհանգույց։ Մանկապարտեզը կունենա ուսուցման, խաղի ու քնի գոտիներ՝ համապատասխան տարիքային գույքով ու հարմարություններով, խաղային գոտիով փափուկ հատակ, երեխաների հարմար նախատեսված այլ հարմարություններ։
Բացի այն, որ «Կողք կողքի» ծրագիրը միտված է աջակցելու Արցախից տեղահանված մեր հայրենակիցներին, այս համագործակցությամբ IDBank-ը կյանքի է կոչում նաև իր Սոցիալական պատասխանատվության կարևորագույն ուղղություններից մեկի՝ մարզերի զարգացման քաղաքականությունը։
Հիշեցնենք, որ IDBank-ի Սոցիալական պատասխանատվության «Կողք կողքի» ծրագիրը մեկնարկել է 2024-ին և այս ընթացքում իրականացրել տարբեր միջոցառումներ՝ ուղղված կրթության միջոցով արցախցիների աշխատանքի հնարավորությանն ու կրթության խրախուսմանը։

Участок земли площадью 4 гектара для строительства квартала был предоставлен фонду муниципалитетом Татевской общины. По словам организаторов, самым важным условием успеха проекта является создание комфортных условий для людей, чтобы они оставались в селе и продолжали строить своё будущее на родине.
С этой целью фонд начал реализацию проекта с создания инфраструктуры в Сваранце, в рамках которой особое и важное значение имеет строительство детского сада. Отметим, что в населенном пункте никогда не было детского сада — даже в советское время, когда село было густонаселённым. Расходы на строительство детского сада полностью взял на себя IDBank, предоставив 10,000,000 драмов в рамках программы «Бок о бок».
Детский сад разместится на втором этаже отремонтированного здания местного общественного центра. Рядом будут расположены кухня и санитарные узлы. В детском саду будут обустроены зоны для обучения, игр и сна, соответствующие возрасту детей, с подходящей мебелью и удобствами, в игровой зоне будет мягкое покрытие, а также предусмотрены другие условия, удобные для детей.
Программа «Бок о бок», помимо поддержки наших соотечественников, вынужденно покинувших Арцах, также отражает одно из важнейших направлений социальной ответственности IDBank — развитие регионов.
Напомним, что программа корпоративной социальной ответственности IDBank «Бок о бок» была запущена в 2024 году и за это время реализовала ряд мероприятий, направленных на поддержку трудоустройства и поощрение образования арцахцев через образовательные инициативы.