Թաղամասի համար նախատեսված 4 հեկտար հողը հիմնադրամին հատկացրել է Տաթևի համայնքապետարանը։ Ծրագիրը հաջողելու ամենակարևոր պայմանը, ըստ պատասխանատուների, մարդկանց համար հարմարավետություն ստեղծելն է, որպեսզի մնան գյուղում ու շարունակեն հայրենիքում կառուցել իրենց ապագան։
Այս նպատակով հիմնադրամը ծրագիրը սկսել է Սվարանցում ենթակառուցվածքներ ստեղծելով, որոնց շարքում իր ուրույն ու կարևոր նշանակությունն ունի մանկապարտեզը։ Նշենք, որ բնակավայրը մակապարտեզ երբեք չի ունեցել, անգամ խորհրդային տարիներին, երբ գյուղը դեռ առատ բնակեցված էր։ Հենց մանկապարտեզի ստեղծման ծախսերն էլ իր վրա ամբողջությամբ վերցրեց IDBank-ը՝ «Կողք կողքի» ծրագրի շրջանակում տրամադրելով 10 000 000 ՀՀ դրամ։
Մանկապարտեզը տեղակայվելու է վերանորոգված համայնքային կենտրոնի երկրորդ հարկում, որին կից կլինի նաև խոհանոց ու սանհանգույց։ Մանկապարտեզը կունենա ուսուցման, խաղի ու քնի գոտիներ՝ համապատասխան տարիքային գույքով ու հարմարություններով, խաղային գոտիով փափուկ հատակ, երեխաների հարմար նախատեսված այլ հարմարություններ։
Բացի այն, որ «Կողք կողքի» ծրագիրը միտված է աջակցելու Արցախից տեղահանված մեր հայրենակիցներին, այս համագործակցությամբ IDBank-ը կյանքի է կոչում նաև իր Սոցիալական պատասխանատվության կարևորագույն ուղղություններից մեկի՝ մարզերի զարգացման քաղաքականությունը։
Հիշեցնենք, որ IDBank-ի Սոցիալական պատասխանատվության «Կողք կողքի» ծրագիրը մեկնարկել է 2024-ին և այս ընթացքում իրականացրել տարբեր միջոցառումներ՝ ուղղված կրթության միջոցով արցախցիների աշխատանքի հնարավորությանն ու կրթության խրախուսմանը։

With the Financing of IDBank, the Village of Svarants Will Have a Kindergarten: The “Side by Side” Program Continues
The Tufenkian Foundation is building a new neighborhood in the village of Svarants, Syunik Province, to resettle 20 families from Artsakh.
The 4 hectares of land designated for the neighborhood were allocated to the foundation by the Tatev Municipality. According to those in charge, the most important condition for the success of the project is creating comfort for the people so that they choose to stay in the village and continue building their future in their homeland.
To achieve this objective, the foundation has launched the project by developing infrastructure in Svarants, among which the kindergarten holds a unique and important place. It is worth noting that the village has never had a kindergarten — not even during the Soviet era, when the village was still densely populated. The entire cost of creating the kindergarten was fully covered by IDBank, which allocated 10,000,000 AMD within the framework of the “Side by Side” program.
The kindergarten will be located on the second floor of the renovated community center, which will also include a kitchen and restrooms. It will feature dedicated areas for learning, playing, and sleeping, furnished appropriately for each age group and equipped with soft flooring in the play area, along with other child-friendly amenities.
In addition to supporting our compatriots displaced from Artsakh, the “Side by Side” program also reflects IDBank’s commitment to one of its key areas of social responsibility — the development of the regions.
As a reminder, IDBank’s “Side by Side” Corporate Social Responsibility (CSR) program was launched in 2024 and has since carried out various initiatives aimed at improving employment opportunities and encouraging education for people from Artsakh through education-focused projects.