Պաշտպանական ծախսերը կարող են ընդհանրապես չբարձրանալ 2026 թվականին․ Նիկոլ Փաշինյան
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ հնարավոր է 2026 թվականի պետական բյուջեում պաշտպանական ծախսերի էական ավելացում չլինի կամ ընդհանրապես չլինի։ Նրա խոսքով՝ այս պահին դա իշխանությունների գնահատականն է, սակայն իրավիճակը կվերլուծվի օպերատիվ կերպով, և բոլոր որոշումները կկայացվեն համարժեք կարճաժամկետ, միջնաժամկետ և երկարաժամկետ զարգացումներին։
2025-ի հուլիսին ՀԴՄ կանոնների խախտումների համար տուգանքները կազմել են 253.6 մլն դրամ
Հուլիսին հսկիչ դրամարկղային մեքենաների կիրառման կանոնների խախտումներ արձանագրվել են 649 հարկ վճարողի մոտ։ Տուգանքների ընդհանուր չափը կազմել է 253.6 մլն դրամ։ Նրանցից 21-ը տուգանվել է 1 մլն դրամ և ավելի չափով։ Վարձու աշխատողի չձևակերպման դեպքեր արձանագրվել են 67 հարկ վճարողի մոտ՝ ընդհանուր 70 մլն դրամի չափով։
2025-ի հունիսի դրությամբ Հայաստանում զբաղվածների ամենամեծ թիվը մեծածախ և մանրածախ առևտրում է
ՀՀ-ում 2025 թ. հունիսին աշխատողների ընդհանուր թիվը կազմել է 796,476։ Դրանցից 219,743 պետական և 576,733 ոչ պետական աշխատողներ։ Ամենամեծ զբաղվածությունը գրանցվել է մեծածախ և մանրածախ առևտրի, ավտոմեքենաների և մոտոցիկլների նորոգման ոլորտում՝ 136,187 աշխատող։
2025-ի հուլիսին Հայաստան այցելել է 263,592 զբոսաշրջիկ
ՀՀ զբոսաշրջության կոմիտեի տվյալներով՝ հուլիսին Հայաստան է այցելել 263,592 զբոսաշրջիկ։ 2025 թ․ հունվար–հուլիսին ամենաշատ այցելուները եղել են Ռուսաստանից (39%), Վրաստանից (14%) և Իրանից (8%)։
Միջազգային
Թուրքիան մեկնարկում է Նախիջևանի հետ կապող երկաթուղու կառուցումը
Օգոստոսի 22-ին Իգդիր քաղաքում կմեկնարկի Թուրքիայի և Նախիջևանի կապող երկաթուղու շինարարությունը։ Նախագծի արժեքը կազմում է մոտ 2.4 միլիարդ եվրո, երթուղու երկարությունը՝ 224 կմ։ Երկաթուղին դիտարկվում է «Զանգեզուրի միջանցքի» մաս։
Հունվարի վերջից Դոնալդ Թրամփը գնել է ավելի քան 100 միլիոն դոլարի պարտատոմսեր
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը պաշտոնը ստանձնելուց ի վեր գնել է տարբեր ընկերությունների կորպորատիվ, ինչպես նաև պետական և մունիցիպալ պարտատոմսեր՝ ընդհանուր ավելի քան 100 մլն դոլար արժեքով։
ԵՄ-ում հուլիսին գնաճը մնացել է 2% մակարդակում
ԵՄ-ում գնաճը հուլիսին պահպանվել է 2% մակարդակում։ Սննդամթերքի, ալկոհոլի և ծխախոտի գների աճը հասել է 3.3%, ծառայությունների գների աճը դանդաղել է մինչև 3.2%։
Սաուդյան Արաբիան հունիսին ավելացրել է նավթի արդյունահանումը 6.2%-ով
Հունիսին Սաուդյան Արաբիայում նավթի արդյունահանումը աճել է 6.2%-ով, հասնելով օրական 6.141 մլն բարելի։ Սակայն արտահանումը նվազել է 0.8%։ Տարեկան կտրվածքով արդյունահանումը աճել է 1.6%։
Հետաքրքիր
Ինքնակամ շինությունների հաշվառման ժամկետները կերկարաձգվեն
Կադաստրի կոմիտեն հայտարարում է, որ քաղաքացիներին կտրվի ևս մեկ հնարավորություն՝ մինչև 2021 թվականը կառուցված ինքնակամ կառույցներն ու կիսակառույցները հաշվառելու և հետագայում օրինականացնելու համար։

Оборонительные расходы могут вообще не вырасти в 2026 году: Никол Пашинян
Премьер-министр Никол Пашинян заявил, что в государственном бюджете на 2026 год возможно не будет значительного увеличения оборонительных расходов или они вообще не увеличатся. По его словам, на данный момент это оценка властей, однако ситуация будет оперативно проанализирована, и все решения будут приниматься с учетом адекватных краткосрочных, среднесрочных и долгосрочных тенденций.
В июле 2025 года штрафы за нарушения правил использования ККМ составили 253,6 млн драм
В июле были зафиксированы нарушения правил использования контрольных кассовых машин у 649 налогоплательщиков. Общая сумма штрафов составила 253,6 млн драм. Из них 21 был оштрафован на 1 млн драм и более. Случаи неоформления наемных работников были зафиксированы у 67 налогоплательщиков на общую сумму 70 млн драм.
На июнь 2025 года наибольшее количество занятых в Армении в оптовой и розничной торговле
В Армении в июне 2025 года общее количество работников составило 796,476. Из них 219,743 государственных и 576,733 частных работников. Наибольшая занятость была зарегистрирована в оптовой и розничной торговле, ремонте автомобилей и мотоциклов — 136,187 работников.
В июле 2025 года Армению посетили 263,592 туриста
По данным Комитета по туризму Армении, в июле Армению посетили 263,592 туриста. В период с января по июль 2025 года наибольшее количество посетителей было из России (39%), Грузии (14%) и Ирана (8%).
Международные
Турция начинает строительство железной дороги, соединяющей Нахичевань
22 августа в городе Игдыр начнется строительство железной дороги, соединяющей Турцию и Нахичевань. Стоимость проекта составляет около 2,4 миллиарда евро, длина маршрута — 224 км. Железная дорога рассматривается как часть «Зангезурского коридора».
С конца января Дональд Трамп купил облигации на сумму более 100 миллионов долларов
Президент США Дональд Трамп с момента вступления в должность купил корпоративные, а также государственные и муниципальные облигации на общую сумму более 100 млн долларов.
В июле инфляция в ЕС осталась на уровне 2%
Инфляция в ЕС в июле составила 2%. Рост цен на продукты питания, алкоголь и табак составил 3,3%, рост цен на услуги замедлился до 3,2%.
Саудовская Аравия в июне увеличила добычу нефти на 6,2%
В июне в Саудовской Аравии добыча нефти увеличилась на 6,2%, достигнув 6,141 млн баррелей в день. Однако экспорт снизился на 0,8%. В годовом исчислении добыча увеличилась на 1,6%.
Интересное
Сроки регистрации самовольных построек будут продлены
Кадастровый комитет объявляет, что гражданам будет предоставлена еще одна возможность зарегистрировать самовольные и недостроенные объекты, построенные до 2021 года, и впоследствии легализовать их.