Հայաստանի Հանրապետության թանգարաններ այցելությունների թիվը 2021 թվականի համեմատությամբ աճել է 40 տոկոսով։ Այս մասին կառավարության այսօրվա՝ մայիսի 27-ի նիստին հայտարարել է Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի (ԿԳՄՍ) նախարար Ժաննա Անդրեասյանը:
Այցելությունների վիճակագրությունը Նախարարի փոխանցմամբ՝ նախորդ տարի հանրապետության թանգարաններն արձանագրել են 1 միլիոն 353 հազար այցելություն: Ընդ որում, նշված ցուցանիշում ներառված չեն «Թանգարանների գիշեր» համաեվրոպական միջոցառման տվյալները, որի շրջանակում միայն մեկ օրվա ընթացքում մշակութային օջախներ է այցելում ավելի քան 200 հազար մարդ։ Ժաննա Անդրեասյանը նշված ցուցանիշները գնահատել է դրական:
Որակական փոփոխություններ և միջազգային համագործակցություն Գերատեսչության ղեկավարն ընդգծել է, որ ոլորտում նկատվում են որակական փոփոխություններ, որոնք պետք է հիմք հանդիսանան ֆունդամենտալ բարեփոխումների համար: Որպես զարգացման առանցքային ուղղություն նշվել է միջազգային համագործակցությունը:
«Այստեղ միջազգային համագործակցությունները շատ կարևոր են, որովհետև սկսած ցուցադրությունների համադրման որակից մինչև դրանց ձևակերպման, ներկայացման, մարքեթինգային քաղաքականություն, դրանք նաև կարողությունների զարգացում են պահանջում»,- պարզաբանել է նախարարը:
Մշակույթի տնտեսական բաղադրիչը Անդրադառնալով ոլորտային ընկալումներին՝ ԿԳՄՍ նախարարը կարևորել է մոտեցումների փոփոխությունը: Ըստ նրա՝ նախկինում գերակայող այն մտածողությունը, թե մշակույթի ոլորտը չի կարող ունենալ տնտեսական ազդեցություն և պետք է գտնվի բացառապես պետության հոգածության ներքո, ներկայումս փոխվել է՝ արդիականացնելով մշակույթի՝ որպես տնտեսական ազդեցություն ունեցող ճյուղի դերը:

Число посещений музеев Республики Армения увеличилось на 40 процентов по сравнению с 2021 годом. Об этом на сегодняшнем заседании правительства 27 мая заявила министр образования, науки, культуры и спорта (МОНКС) Жанна Андреасян:
Статистика посещений По словам министра, в прошлом году музеи республики зафиксировали 1 миллион 353 тысячи посещений. При этом в указанную статистику не включены данные о «Ночи музеев» — европейском мероприятии, в рамках которого только за один день культурные учреждения посещают более 200 тысяч человек. Жанна Андреасян оценила указанные показатели как положительные.
Качественные изменения и международное сотрудничество Руководитель ведомства подчеркнула, что в сфере наблюдаются качественные изменения, которые должны стать основой для фундаментальных реформ. В качестве ключевого направления развития было отмечено международное сотрудничество:
«Здесь международные сотрудничества очень важны, потому что начиная с качества координации выставок до их оформления, представления, маркетинговой политики, они также требуют развития потенциала», — пояснила министр.
Экономический компонент культуры Обращаясь к восприятиям в отрасли, министр МОНКС подчеркнула важность изменения подходов. По ее словам, ранее преобладавшее мнение о том, что сфера культуры не может оказывать экономического влияния и должна находиться исключительно под опекой государства, в настоящее время изменилось, актуализировав роль культуры как отрасли с экономическим воздействием.