Հորմուզի նեղուցով նավերի անցման պայմաններն ու իրավական ռեժիմը ենթարկվելու են կառուցվածքային փոփոխությունների, և այսուհետ տարածաշրջանում կհաստատվի նոր կարգ։ Այս մասին հայտարարել է Իրանի Ազգային անվտանգության գերագույն խորհրդի քարտուղարի տեղակալ Ալի Բաղերին:
Հայտարարության համատեքստը Իրանցի բարձրաստիճան պաշտոնյան այս դիրքորոշումը հայտնել է Ռուսաստանի Դաշնության Անվտանգության խորհրդի հովանու ներքո անցկացվող Անվտանգության I միջազգային ֆորումի շրջանակներում։
«Ինչ վերաբերում է կոնկրետ Հորմուզի նեղուցին, անշուշտ, նեղուցով անցնելու պայմաններն ու կարգը նախկինի պես չեն լինի։ Կհաստատվի լիովին այլ կարգ»,- նշել է Բաղերին՝ առանց հստակեցնելու նոր իրավակարգավորումների կամ սահմանափակումների տեխնիկական մանրամասները:
Ռազմավարական նշանակությունը Հորմուզի նեղուցը հանդիսանում է համաշխարհային էներգետիկ լոգիստիկայի կարևորագույն հանգույցներից մեկը, որով անցնում է համաշխարհային նավթի ծովային փոխադրումների զգալի մասը (մոտ 20%): Նեղուցի իրավական ռեժիմի ցանկացած փոփոխություն կամ վերահսկողության խստացում անմիջական ազդեցություն ունի միջազգային ածխաջրածնային շուկաների, բեռնափոխադրումների ապահովագրության դրույքաչափերի և Մերձավոր Արևելքում աշխարհաքաղաքական դասավորվածության վրա։

The conditions and legal regime for the passage of ships through the Hormuz Strait will undergo structural changes, and from now on a new order will be established in the region. This was announced by Ali Bagheri, the deputy secretary of Iran's Supreme National Security Council. The information is reported by TASS agency:
Context of the statement The Iranian high-ranking official expressed this position within the framework of the International Security Forum I, held under the auspices of the Security Council of the Russian Federation.
“As for the Hormuz Strait specifically, the conditions and order of passage through the strait will certainly not be the same as before. A completely different order will be established,” Bagheri noted, without specifying the technical details of the new legal regulations or restrictions:
Strategic significance The Hormuz Strait is one of the key nodes of global energy logistics, through which a significant portion of maritime oil transport (about 20%) passes. Any change in the legal regime of the strait or tightening of control has a direct impact on international hydrocarbon markets, freight insurance rates, and the geopolitical situation in the Middle East.