Հորմուզի նեղուցով նավերի անցման պայմաններն ու իրավական ռեժիմը ենթարկվելու են կառուցվածքային փոփոխությունների, և այսուհետ տարածաշրջանում կհաստատվի նոր կարգ։ Այս մասին հայտարարել է Իրանի Ազգային անվտանգության գերագույն խորհրդի քարտուղարի տեղակալ Ալի Բաղերին:
Հայտարարության համատեքստը Իրանցի բարձրաստիճան պաշտոնյան այս դիրքորոշումը հայտնել է Ռուսաստանի Դաշնության Անվտանգության խորհրդի հովանու ներքո անցկացվող Անվտանգության I միջազգային ֆորումի շրջանակներում։
«Ինչ վերաբերում է կոնկրետ Հորմուզի նեղուցին, անշուշտ, նեղուցով անցնելու պայմաններն ու կարգը նախկինի պես չեն լինի։ Կհաստատվի լիովին այլ կարգ»,- նշել է Բաղերին՝ առանց հստակեցնելու նոր իրավակարգավորումների կամ սահմանափակումների տեխնիկական մանրամասները:
Ռազմավարական նշանակությունը Հորմուզի նեղուցը հանդիսանում է համաշխարհային էներգետիկ լոգիստիկայի կարևորագույն հանգույցներից մեկը, որով անցնում է համաշխարհային նավթի ծովային փոխադրումների զգալի մասը (մոտ 20%): Նեղուցի իրավական ռեժիմի ցանկացած փոփոխություն կամ վերահսկողության խստացում անմիջական ազդեցություն ունի միջազգային ածխաջրածնային շուկաների, բեռնափոխադրումների ապահովագրության դրույքաչափերի և Մերձավոր Արևելքում աշխարհաքաղաքական դասավորվածության վրա։

Условия и правовой режим прохода судов через Ормузский пролив будут подвергнуты структурным изменениям, и с этого момента в регионе будет установлен новый порядок. Об этом заявил заместитель секретаря Совета национальной безопасности Ирана Али Багери. Информацию передает агентство ТАСС:
Контекст заявления Иранский высокопоставленный чиновник озвучил эту позицию в рамках Международного форума по безопасности I, проводимого под эгидой Совета безопасности Российской Федерации.
«Что касается конкретно Ормузского пролива, условия и порядок прохода через пролив, безусловно, не будут прежними. Будет установлен совершенно другой порядок», — отметил Багери, не уточнив технические детали новых правовых норм или ограничений:
Стратегическое значение Ормузский пролив является одним из ключевых узлов мировой энергетической логистики, через который проходит значительная часть морских перевозок нефти (около 20%). Любое изменение правового режима пролива или ужесточение контроля имеет непосредственное влияние на международные углеводородные рынки, ставки страхования грузоперевозок и геополитическую обстановку на Ближнем Востоке.