Հնդկաստանի պահուստային բանկը (RBI) մայիսին՝ ընդամենը երկու շաբաթվա ընթացքում, սեփական պահուստներից վաճառել է մոտ 12 միլիարդ դոլարի ոսկի։ Ինչպես հայտնում է «Bloomberg» գործակալությունը՝ հղում անելով փորձագետների վերլուծություններին, քայլի նպատակը Մերձավոր Արևելքում սրվող աշխարհաքաղաքական իրավիճակի ֆոնին արտարժութային իրացվելի ակտիվների ծավալներն ավելացնելն է։
Իրացվելիության ապահովում և ազդեցությունը ռուփիի վրա
Աղբյուրների գնահատմամբ՝ իրականացված գործարքների արդյունքում Հնդկաստանի կարգավորողին հաջողվել է ձեռք բերել շուրջ 7,5 միլիարդ դոլարի իրացվելի արտարժույթ։ Այս միջամտությունն օգնել է կայունացնել ազգային արժույթի՝ հնդկական ռուփիի փոխարժեքը, որը հայտնվել էր ճնշման տակ՝ օտարերկրյա կապիտալի արտահոսքի և էներգակիրների ներկրման ծախսերի աճի պատճառով։
📍 Ճնշման հիմնական գործոնները.
Աշխարհաքաղաքական լարվածություն. Մերձավոր Արևելքում (մասնավորապես՝ ԱՄՆ-Իրան հակամարտության գոտում) իրավիճակի սրումը մեծացրել է տնտեսական ռիսկերը:
Նավթի գների աճ. Հնդկաստանը հանդիսանում է նավթի՝ աշխարհում երրորդ խոշորագույն ներկրողը: Հումքի թանկացումը զգալիորեն մեծացրել է արտարժույթի արտահոսքը երկրից։
Լիկվիդայնության գերակայություն. Ստեղծված պայմաններում Կենտրոնական բանկը նախապատվությունը տվել է առավել իրացվելի արտարժութային պահուստներին (FCA), քան թանկարժեք մետաղներին:
Հետագա հեռանկարները և պահուստների կառուցվածքը
«Bloomberg»-ի վերլուծաբանները նշում են, որ առաջիկայում հնդկական կարգավորողը կարող է վերսկսել արտարժութային պահուստների համալրման ավանդական քաղաքականությունը, եթե միջազգային շուկայում ամերիկյան դոլարը թուլանա, ներդրումների հոսքը դեպի զարգացող շուկաներ վերականգնվի, իսկ նավթի գները նվազեն։
Համաձայն RBI-ի պաշտոնական տվյալների՝ մարտի վերջի դրությամբ երկրի ոսկու ընդհանուր պաշարները գերազանցել են 880 տոննան: Ընդ որում, այդ ծավալի մոտ 77%-ը պահվում է անմիջապես Հնդկաստանի ներսում, իսկ արտասահմանյան հարթակներում տեղաբաշխված ակտիվների հիմնական մասը գտնվում է Անգլիայի բանկում (Bank of England) և Միջազգային հաշվարկների բանկում (BIS):

Резервный банк Индии (RBI) в мае, всего за две недели, продал около 12 миллиардов долларов золота из своих резервов. Как сообщает агентство «Bloomberg», ссылаясь на анализ экспертов, цель этого шага — увеличить объемы ликвидных валютных активов на фоне обостряющейся геополитической ситуации на Ближнем Востоке.
Обеспечение ликвидности и влияние на рупию
По оценкам источников, в результате проведенных сделок индийскому регулятору удалось получить около 7,5 миллиарда долларов ликвидной валюты. Эта интервенция помогла стабилизировать курс национальной валюты — индийской рупии, которая оказалась под давлением из-за утечки иностранного капитала и роста затрат на импорт энергоносителей.
📍 Основные факторы давления.
Геополитическая напряженность. Обострение ситуации на Ближнем Востоке (в частности, в зоне конфликта США и Ирана) увеличило экономические риски:
Рост цен на нефть. Индия является третьим по величине импортером нефти в мире. Удорожание сырья значительно увеличило утечку валюты из страны.
Приоритет ликвидности. В сложившихся условиях Центральный банк отдал предпочтение более ликвидным валютным резервам (FCA), чем драгоценным металлам:
Будущие перспективы и структура резервов
Аналитики «Bloomberg» отмечают, что в ближайшее время индийский регулятор может возобновить традиционную политику пополнения валютных резервов, если на международном рынке доллар ослабнет, потоки инвестиций в развивающиеся рынки восстановятся, а цены на нефть снизятся.
Согласно официальным данным RBI, на конец марта общие запасы золота в стране превысили 880 тонн. При этом около 77% этого объема хранится непосредственно в Индии, а основная часть активов, размещенных за границей, находится в Банке Англии и Международном расчетном банке (BIS).