1976 թվականին Սթիվ Վոզնյակը Սթիվ Ջոբսի և Ռոնալդ Ուեյնի հետ միասին հիմնադրեց Apple-ը՝ սկիզբ դնելով մի տեխնոլոգիական հսկայի, որը հետագայում պիտի վերաձևավորեր ժամանակակից աշխարհը։
Enterpreneur-ը գրում է, որ չնայած Apple-ն այսօր դարձել է $4.5 տրիլիոնանոց գերհզոր կայսրություն, որը կանգնած է iPhone-ի և iPad-ի նման հանրահայտ արտադրանքների հետևում, Վոզնյակն ասում է, որ համաշխարհային տեխնոլոգիական հսկա ստեղծելու գաղափարը երբեք էլ չի եղել իրենց սկզբնական պլաններում։
«Երբ դուք ինչ-որ բան եք փորձում անել, պարտադիր չէ, որ դա լինի ակնհայտ գումար աշխատելու համար», — ասել է Վոզնյակը Գրանդ Վելլիի պետական համալսարանի (Grand Valley State University) ավարտական երեկոյի իր ելույթում: «Արդյո՞ք ես ուզում էի փող աշխատել, երբ հիմնադրում էինք Apple-ը: Ընկերությո՞ւն ստեղծել: Թե՞ մի ամբողջ արդյունաբերության հիմք դնել: Ո՛չ»:
Վոզնյակը նշել է, որ իր շարժառիթը շատ ավելի պարզ էր. նա ընդամենը ցանկանում էր նախագծել և հավաքել իր սեփական անհատական համակարգիչը, ինչպես նաև տպավորություն թողնել ոլորտի մյուս ինժեներների վրա։ Փողից առավել նա ճանաչման կարիք ուներ։
«Ես ուզում էի, որ մյուս ինժեներներն ու համակարգիչներից հասկացող մարդիկ նայեին իմ նախագծերին, ապշեին ու գնահատեին իմ տաղանդն ու հանճարը», — անկեղծացել է Վոզնյակը: — «Ուզում էի, որ մտածեին՝ «Ախր ինչպե՞ս է նրա մտքով անցել նման բան ստեղծել»»։
Ճանապարհը դեպի Apple
1970-ականներին Վոզնյակն աշխատանքի անցավ Hewlett-Packard (HP) ընկերությունում. նա կարծում էր, որ հենց այս ընկերությունն է կերտելու իր կարիերան։ HP-ում նա գտավ կայունություն և ինժեներների մի հրաշալի համայնք, որոնք կիսում էին իր կրքերը։ Սակայն սրան զուգահեռ՝ նա կուլիսներում աշխատում էր մի համարձակ գաղափարի վրա. ստեղծել անհատական համակարգիչ, որը սովորական մարդիկ կկարողանային ունենալ և անձամբ օգտագործել։
Վոզնյակն այս գաղափարը ներկայացրեց իր ղեկավարներին ոչ թե մեկ, այլ հինգ տարբեր առիթներով՝ հուսալով, որ ընկերությունը կտեսնի դրա պոտենցիալը։ Ամեն անգամ HP-ն մերժեց նրան։ Այս շարունակական մերժումները ստիպեցին նրան վերանայել իր ապագան, և ի վերջո նա որոշեց դիմել մի քայլի, որին սկզբում դիմադրում էր. նա համաձայնեց Ջոբսի պլանին՝ գաղափարը դուրս բերել ընկերության պատերից և հիմնել սեփական գործը։
Հետադարձ հայացք գցելով՝ Վոզնյակն այդ դրվագը համարում է կարևոր դաս՝ անորոշության փոխարեն հնարավորությունն ընտրելու հարցում։ Նա նույն ուղերձը հղեց նաև շրջանավարտներին՝ կոչ անելով ընտրել իմաստալից հնարավորություններ, նույնիսկ եթե դրանք շեղում են ակնկալվող կամ ավանդական ուղուց։ Ըստ Վոզնյակի՝ կարծրատիպերից ու ընդունված կանոններից հեռանալը կարող է լինել առաջին քայլը դեպի արտասովոր արդյունքներ:
«Մի՛ հետևեք այն նույն արահետին, որով միլիոնավոր այլ մարդիկ են գնում», — հավելել է նա: — «Մտածե՛ք. կա՞ արդյոք ինչ-որ բան, որ ես կարող եմ մի փոքր այլ կերպ անել»:
Վոզնյակին երբեք չի կուրացրել փողը
Վոզնյակը վաղուց ի վեր հայտնի է հարստության հետևից չվազելու իր մոտեցմամբ։ Նույնիսկ երիտասարդ տարիներին նյութականը երբեք նրա գլխավոր շարժիչ ուժը չի եղել։
Իր ելույթում նա հիշեց, թե ինչպես էր ուսանողական տարիներին ուշ գիշերով անծանոթ մարդկանց համար կուրսային աշխատանքներ տպագրում ընդամենը մի քանի ցենտով, կամ օգնում համակուրսեցիներին դասերի հարցում։ Նա դա անում էր ոչ թե լավ վարձատրվելու համար, այլ որովհետև անկեղծորեն սիրում էր այդ գործն ու մարդկանց օգնելու հնարավորությունը։
«Երբ ստիպված ես լինում կեսգիշերից մինչև առավոտյան ժամը 6-ը իրական գրամեքենայով տեքստեր տպել մի անծանոթի համար, ում գուցե կյանքում էլ չտեսնես, ես ընդամենը 5 ցենտ էի վերցնում», — պատմել է նա: — «Եթե անում ես մի բան, որն իսկապես սիրում ես (իսկ ես տպելու գործի սիրահար էի), կարիք չկա դա ապացուցելու համար աստղաբաշխական գումարներ պահանջել»։

In 1976, Steve Wozniak teamed up with Steve Jobs and Ronald Wayne to launch Apple, setting in motion a tech giant that would go on to reshape modern technology.
Yet despite Apple’s evolution into a $4.5 trillion powerhouse behind products like the iPhone and iPad, Wozniak says the idea of building a global tech giant was never a part of the original vision.
“When you try things, they don’t have to be for obvious money,” Wozniak said earlier this month in a commencement address at Grand Valley State University. “When we started Apple, did I want to make money? Start a company? Start an industry? No.”
Wozniak said his motivation was far simpler: He wanted to design and build his own personal computer and impress other engineers in the industry. What he wanted more than money was recognition.
“I wanted other engineers or other computer people to look at my designs and say, ‘Whoa’ and appreciate me and my brilliance,” Wozniak said. “‘How did he come up with these things?’”
How he got to Apple
In the 1970s, Wozniak took a job at Hewlett-Packard (HP), the company he imagined would define his career. At HP, he found stability and a community of engineers who shared his passion — but he was also developing a bold idea behind the scenes: a personal computer that individuals could own and use themselves.
Wozniak brought the concept to his managers not once, but five separate times, hoping the company would see its potential. Each time, HP passed. The repeated rejections forced him to reconsider his path, and gradually he decided to act on an alternative he had initially resisted — he agreed to Jobs’ plan to take the idea outside the company and build something of their own.
Looking back, Wozniak sees that moment as a lesson in choosing possibility over uncertainty. He shared the same message with graduates: Choose meaningful opportunities, even if they take you off the expected path. Stepping away from convention can be the first step toward building something extraordinary, Wozniak said.
“Don’t follow the same steps as a million other people,” he added. “Think: Is there something I can do a little different?”
Wozniak has never been driven by money
Wozniak has expressed a long-held indifference toward chasing wealth. Even in his early years, money was never the primary driver.
In his commencement speech, he recalled spending late nights typing college term papers for strangers for just a few cents and tutoring classmates — not because it paid well, but because he genuinely enjoyed the work and the chance to help others.
“When you had to type them on a real typewriter from midnight to 6 in the morning for a stranger I would never see again, I would charge 5 cents,” he said in his speech. “If you do something you love, and I love typing, you don’t need to prove it by charging a huge amount of money.”