ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը ժամը 15:00-ի դրությամբ ստացել է ՌԴ էներգետիկայի նախարար Սերգեյ Ցիվիլյովի նամակը՝ ուղղված ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությանը: Ըստ լրատվամիջոցների, նամակում ռուսական կողմը Հայաստանին սպառնացել է միակողմանիորեն կասեցնել կամ չեղյալ հայտարարել գազի, նավթամթերքի և չմշակված ադամանդի մատակարարումների մասին համաձայնագիրը, եթե Երևանը շարունակի ԵՄ անդամակցության գործընթացը։
«Ժամը 15:00-ի դրությամբ ստացվել է ՀՀ ՏԿԵ նախարարությանն ուղղված նամակը, որը փոխանցվել է, կուսումնասիրվի, և հայկական կողմն ըստ անհրաժեշտության կարձագանքի», - «Արմենպրես»-ին հայտնել է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Անի Բադալյանը:
Ավելի վաղ ռուսական լրատվամիջոցները հայտնել էին, որ ՌԴ ԱԳՆ հատուկ ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան հայտարարել էր, որ Ռուսաստանը միակողմանիորեն կկասեցնի կամ չեղյալ կհայտարարի գազի, նավթամթերքի և չմշակված ադամանդի մատակարարումների մասին համաձայնագիրը, եթե Երևանը շարունակի ԵՄ անդամակցության գործընթացը։ Նա նշել էր, որ նման բովակնդակությամբ նամակ Հայաստանում ՌԴ դեսպանի միջոցով փոխանցվել է Հայաստանի ՏԿԵ նախարարությանը:

Министерство иностранных дел РА на 15:00 получило письмо министра энергетики РФ Сергея Цивилева, направленное министерству территориального управления и инфраструктуры РА. Согласно сообщениям, в письме российская сторона угрожает Армении односторонним приостановлением или отменой соглашения о поставках газа, нефтепродуктов и необработанных алмазов, если Ереван продолжит процесс присоединения к ЕС.
«На 15:00 получено письмо, направленное министерству ТКЕ РА, оно будет передано, изучено, и армянская сторона ответит по необходимости», - сообщила пресс-секретарь МИД РА Ани Бадалян агентству «Арменпресс».
Ранее российские СМИ сообщили, что специальный представитель МИД РФ Мария Захарова заявила, что Россия односторонне приостановит или отменит соглашение о поставках газа, нефтепродуктов и необработанных алмазов, если Ереван продолжит процесс присоединения к ЕС. Она отметила, что такое содержание письма было передано в министерство ТКЕ Армении через посла РФ в Армении.