Ս.թ. սեպտեմբերի 30-ին՝ ժամը 19։30-ին, «Մատենադարան» Մ․ Մաշտոցի անվան հին ձեռագրերի գիտահետազոտական ինստիտուտի գիտական մասնաշենքի «Հրաչյա Թամրազյան» դահլիճում Թարգմանիչների միջազգային օրվա առթիվ տեղի կունենա պանելային քննարկում՝ «Թարգմանիչներ՝ վստահելի ձայներ հարափոփոխ աշխարհում» խորագրով։
Պանելային քննարկմանը կմասնակցեն Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող Ֆրանսուազ Ժակոբը, Հայաստանում ԵՄ դեսպան Վասիլիս Մարագոսը, Սահմանադրական դատարանի դատավոր Դավիթ Խաչատուրյանը և Համընթաց թարգմանիչների հայկական ասոցիացիայի անդամ թարգմանիչներ Արտաշես Էմինը և Լիլիթ Սիմոնյանը։
Պանելային քննարկման մոդերացիան կիրականացնի սոցիալական ազդեցության փորձագետ և գրական թարգմանիչ Նազարեթ Սեֆերյանը։
Հյուրերի շարքում կլինեն տեղական, միջազգային հաստատությունների և դիվանագիտական կորպուսի ներկայացուցիչները։
Անցած տարի նույն օրը՝ սեպտեմբերի 30-ին, ՀԹՀԱ-ն նշեց Թարգմանության միջազգային օրը Երևանում՝ Արամ Խաչատրյանի տուն-թանգարանում: «Թարգմանության բազմաձայնությունը․ ուսումնասիրելով թարգմանչի դերը» խորագրով պանելային քննարկմանը մասնակցել են ՀԹՀԱ անդամ համընթաց թարգմանիչներ Խաչատուր Ադումյանը, Քրիստինե Սողիկյանը, Վլադիմիր Տեր-Ղազարյանն ու Ֆենյա Եփրեմյանը:
Միջոցառումը լուսաբանելու համար խնդրում ենք նախապես հավատարմագրվել՝ գրելով [email protected] էլ․հասցեին կամ զանգահարելով +374 77731362 հեռախոսահամարին։

Guests will include representatives from local and international organizations and the diplomatic corps.
On September 30, at 7:30 PM, a panel discussion titled "Interpreters as Trusted Voices in a Changing World" will take place at the "Hrachya Tamrazyan" Hall of the Matenadaran - Scientific Building of Mesrop Mashtots Research Institute of Ancient Manuscripts on the occasion of International Translation Day.
The panel discussion will feature Françoise Jacob, UN Resident Coordinator in Armenia, Vassilis Maragos, EU Ambassador to Armenia, Davit Khachaturyan, Justice of the Constitutional Court of the Republic of Armenia, and Arashes Emin and Lilit Simonyan, member interpreters of the Armenian Conference Interpreters Association.
The panel discussion will be moderated by Social Impact Expert and Literary translator Nazareth Seferian.
Last year on the same date, September 30th, the Armenian Conference Interpreters Association hosted an exclusive event at the Aram Khachaturian House-Museum in Yerevan to celebrate International Translation Day. ACIA member interpreters Khachatur Adumyan, Kristine Soghikyan, Vladimir Ter-Ghazaryan, and Fenya Yepremyan joined the panel discussion titled “The Polyphony of Translation: Exploring the Interpreter’s Role.”
For media coverage, prior registration is required by writing to [email protected] or calling +374 77731362.