Այսօր վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ղեկավարությամբ տեղի ունեցավ ՀՀ կառավարության հերթական նիստը։
Վարչապետը նիստի սկզբում անդրադարձել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հաստատված խաղաղությանը՝ նշելով, որ Վաշինգտոնում օգոստոսի 8-ին ստորագրված հռչակագիրը նոր փուլ է երկրի զարգացման օրակարգում։ Փաշինյանի խոսքով՝ առաջիկա աշխատանքները լինելու են կառուցողական և ստեղծագործ։
Ճանապարհաշինություն
Կառավարությունը հատկացրել է 9,6 մլրդ դրամ հանրապետության ճանապարհների և տրանսպորտային օբյեկտների հիմնանորոգման, վերակառուցման և կառուցման համար։ Նախագծերի շրջանակում նախատեսվում է ավելի քան 115 կմ ճանապարհի հիմնանորոգում և միջին նորոգում։ Մասնավորապես՝
Գյումրիից մինչև ՀՀ սահման տանող ճանապարհի 0,9 կմ հատվածի հիմնանորոգում,
Վեդի քաղաքով անցնող 3,8 կմ հատվածի հիմնանորոգում,
Արազափ – Արգավանդ 10 կմ հատվածի հիմնանորոգում,
Վանաձորում Վարդանանց փողոցի 2,3 կմ հատվածի հիմնանորոգում,
Սիսիան – Աշոտավան – Թասիկ 10 կմ հատվածի հիմնանորոգում և այլ ծրագրեր։
Ընդհանուր առմամբ՝ արդեն 2025 թվականին ասֆալտապատվել է 205 կմ ճանապարհ։
Էներգաարդյունավետ վերանորոգման ծրագիր
Բնակարանների և անհատական տների էներգաարդյունավետ վերանորոգման ծրագրի համար կառավարությունը հատկացրել է լրացուցիչ 3,5 մլրդ դրամ։ Ծրագրից օգտվել է 30 հազար շահառու, բանկերի կողմից տրամադրվել է 83 մլրդ դրամ վարկավորում։
Գույքի պետական գրանցման թվային գործիքակազմ
Հաստատվել է օրենսդրական փոփոխությունների փաթեթ, որով նախատեսվում է անշարժ գույքի առքուվաճառքի պայմանագրերի առցանց կնքում «ԵսԵմ» նույնականացման համակարգի միջոցով։ Համակարգը հնարավորություն կտա ինքնաշխատ գրանցել գնորդի իրավունքները և դադարեցնել վաճառողի իրավունքները։
Գյուղատնտեսական աջակցություն
Կառավարությունը հաստատել է գյուղատնտեսներին տրամադրվելիք աջակցությունը՝ 428,5 մլն դրամի չափով։ Օժանդակությունը կտրամադրվի անասնապահությամբ և բուսաբուծությամբ զբաղվող տնտեսություններին՝ ծախսերի փոխհատուցման ձևով։
Ներդրումային ծրագրեր
«Վելլար գրուպ» ՍՊԸ-ն նախատեսում է Երևանում կառուցել շոկոլադի և հրուշակեղենի գործարան՝ 8 մլրդ դրամ ներդրմամբ։ Մինչև 2028 թվականը նախատեսվում է ստեղծել մինչև 900 աշխատատեղ։
«Ռոսե գարդեն» ՍՊԸ-ն Գեղարքունիքում կառուցելու է վարդերի ջերմոցային համալիր՝ 2,3 մլրդ դրամ ներդրմամբ։ Ծրագրով կստեղծվի 50 աշխատատեղ։
Համահայկական խաղերի մարզական ավան
Հաստատվել է Կոտայքի մարզի Ջրվեժ համայնքում 23,3 հա տարածքում Համահայկական խաղերի մարզական ավանի կառուցման ծրագիրը։ Ծրագրի ընդհանուր արժեքը կազմում է շուրջ 20,9 մլրդ դրամ։ Նախատեսվում է ստեղծել շուրջ 1240 աշխատատեղ։
Օրենսդրական նախաձեռնություններ
Կառավարության հավանությանն են արժանացել մի շարք օրենսդրական նախագծեր․
«Պետական պարտքի մասին» և հարակից օրենքներում փոփոխություններ՝ պետական պարտքի կառավարման նոր կարգավորումներով,
«ՀՀ բյուջետային համակարգի մասին» օրենքում փոփոխություններ՝ հարկաբյուջետային ռիսկերի կառավարման համար,
«Կլիմայի մասին» օրենքի նախագիծ՝ կլիմայական քաղաքականության իրականացման իրավական հիմքերի ստեղծման նպատակով։
Այլ որոշումներ
Օտարերկրյա պետություններում ՀՀ քաղաքացիներին տրամադրվել է 603 անձնագիր (Դամասկոսում՝ 264, Հալեպում՝ 339)։
Հաստատվել է «Երևանի Էլեկտրատրանսպորտի» մասնաշենքերի հիմնանորոգման ծրագիրը՝ 955 մլն դրամ ընդհանուր արժեքով։

Сегодня под руководством премьер-министра Никол Пашиняна состоялось очередное заседание правительства РА.
По поводу декларации о мире
Премьер-министр в начале заседания обратил внимание на установленный мир между Арменией и Азербайджаном, отметив, что подписанная в Вашингтоне 8 августа декларация является новым этапом в повестке развития страны. По словам Пашиняна, предстоящие работы будут конструктивными и творческими.
Строительство дорог
Правительство выделило 9,6 млрд драм на капитальный ремонт, реконструкцию и строительство дорог и транспортных объектов республики. В рамках проектов планируется капитальный ремонт и средний ремонт более 115 км дорог. В частности:
Капитальный ремонт участка дороги длиной 0,9 км от Гюмри до границы РА,
Капитальный ремонт участка длиной 3,8 км, проходящего через город Веди,
Капитальный ремонт участка длиной 10 км Аразап – Аргаван,
Капитальный ремонт участка длиной 2,3 км улицы Варднанц в Ванадзоре,
Капитальный ремонт участка длиной 10 км Сисиан – Ашотаван – Тасик и другие проекты.
В целом, уже в 2025 году будет асфальтировано 205 км дорог.
Программа энергоэффективного ремонта
Правительство выделило дополнительные 3,5 млрд драм на программу энергоэффективного ремонта квартир и индивидуальных домов. Программой воспользовались 30 тысяч получателей, банки предоставили кредитование на сумму 83 млрд драм.
Цифровой инструментарий государственной регистрации имущества
Утвержден пакет законодательных изменений, который предусматривает онлайн-подписание договоров купли-продажи недвижимости через систему идентификации «ЯЕм». Система позволит автоматически зарегистрировать права покупателя и прекратить права продавца.
Сельскохозяйственная поддержка
Правительство утвердило поддержку для сельскохозяйственных производителей в размере 428,5 млн драм. Поддержка будет предоставлена хозяйствам, занимающимся животноводством и растениеводством, в форме компенсации расходов.
Инвестиционные программы
Компания «Веллар Групп» планирует построить в Ереване завод по производству шоколада и кондитерских изделий с инвестициями в 8 млрд драм. До 2028 года планируется создать до 900 рабочих мест.
Компания «Розе Гардэн» построит в Гегаркунике тепличный комплекс для роз с инвестициями в 2,3 млрд драм. В рамках программы будет создано 50 рабочих мест.
Спортивный комплекс Всемирных армянских игр
Утвержден проект строительства спортивного комплекса Всемирных армянских игр на территории 23,3 га в общине Джрвеж Котайкской области. Общая стоимость проекта составляет около 20,9 млрд драм. Планируется создать около 1240 рабочих мест.
Законодательные инициативы
Правительству были представлены на одобрение ряд законодательных инициатив:
Изменения в законе «О государственном долге» и сопутствующих законах с новыми правилами управления государственным долгом,
Изменения в законе «О бюджетной системе РА» для управления налогово-бюджетными рисками,
Проект закона «О климате» с целью создания правовых основ для реализации климатической политики.
Другие решения
Гражданам РА в иностранных государствах выдано 603 паспорта (в Дамаске – 264, в Алеппо – 339).
Утвержден проект капитального ремонта зданий «Ереванского электротранспорта» общей стоимостью 955 млн драм.