Ղազախստանի և Ռուսաստանի իշխանությունները սկսել են քննարկումներ հանրապետության տարածքով դեպի Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետություն նոր գազատարի գործարկման հեռանկարների շուրջ։ Այս մասին զանգվածային լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներին հայտնել է Ղազախստանի էներգետիկայի նախարար Երլան Աքքենժենովը։
Նախագծի հզորությունը և տարանցման պայմանները Ինչպես նշել է էներգետիկայի նախարարը, կողմերը քննարկում են մինչև 35 միլիարդ խորանարդ մետր թողունակությամբ խողովակաշարի կառուցման տարբերակը, որն անցնելու է Ղազախստանի տարածքով։ Թեև նախագծի հստակ աշխատանքային անվանումը դեռևս ճշգրտման փուլում է, այն դիտարկվում է «Սիբիրի ուժը - 2» նախագծի համատեքստում։
Աքքենժենովի փոխանցմամբ՝ Աստանան շահագրգռված է, որպեսզի տարանցումն իրականացվի Ղազախստանի տարածքով։ Նախարարը ընդգծել է, որ ղազախական կողմը պատրաստ է ապահովել անհրաժեշտ բոլոր պայմաններն ու երաշխիքները, ինչպես նաև հանդես գալ որպես լրացուցիչ սպառող։
Տնտեսական նշանակությունը տարածաշրջանի համար Ղազախստանի համար տվյալ մեգանախագիծն ունի նաև ներքին ռազմավարական նշանակություն։ Խողովակաշարի գործարկումը թույլ կտա լուծել հանրապետության հյուսիսային և արևելյան շրջանների գազաֆիկացման խնդիրը՝ ապահովելով այդ տարածքների կայուն մատակարարումը «կապույտ վառելիքով»:

Власти Казахстана и России начали обсуждения перспектив запуска нового газопровода через территорию республики в Китайскую Народную Республику. Об этом представителям СМИ сообщил министр энергетики Казахстана Ерлан Аккеньжанов.
Мощность проекта и условия транзита Как отметил министр энергетики, стороны обсуждают вариант строительства трубопровода мощностью до 35 миллиардов кубометров, который пройдет через территорию Казахстана. Хотя точное рабочее название проекта все еще находится на стадии уточнения, он рассматривается в контексте проекта «Сила Сибири - 2».
По словам Аккеньжанова, Астана заинтересована в том, чтобы транзит осуществлялся через территорию Казахстана. Министр подчеркнул, что казахская сторона готова обеспечить все необходимые условия и гарантии, а также выступить в качестве дополнительного потребителя.
Экономическое значение для региона Для Казахстана данный мегапроект также имеет внутреннее стратегическое значение. Запуск трубопровода позволит решить проблему газификации северных и восточных регионов республики, обеспечив стабильные поставки «голубого топлива» в эти районы: