«Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում կայացավ 2026 թվականի Խաչատրյանի անվան միջազգային մրցույթի ամփոփիչ գալա համերգը, որի ընթացքում հայտարարվեցին մրցույթի դափնեկիրների անունները և տեղի ունեցավ պարգևատրման հանդիսավոր արարողությունը։
Առաջին մրցանակին արժանացավ Գերմանիան ներկայացնող թավջութակահարուհի Կոսիմա Ռեգինա Ֆեդերլեն, երկրորդ մրցանակը շնորհվեց Բոգդան Եֆրեմովին (Ռուսաստանի Դաշնություն), իսկ երրորդ մրցանակակիրը դարձավ Արտյոմ Իոանիսյանը (Հայաստան)։
Մրցույթի շրջանակում շնորհվեցին նաև հատուկ մրցանակներ՝ դասական սոնատի լավագույն մեկնաբանության, Բախի և Պոպպերի ստեղծագործությունների լավագույն կատարման, ինչպես նաև Արամ Խաչատրյանի «Սոնատ-ֆանտազիայի» լավագույն մեկնաբանության համար։ Հատուկ մրցանակներ հանձնվեցին նաև «Լավագույն նվագակցող դաշնակահար» և «Հանդիսատեսի համակրանք» անվանակարգերում։
Այս տարի մրցույթին մասնակցել են աշխարհի 11 երկրից ժամանած 19 երիտասարդ թավջութակահարներ, որոնք ընտրվել էին միջազգային ժյուրիի կողմից։ Ժյուրիի կազմում ընդգրկված էին երաժշտական աշխարհի ճանաչված ներկայացուցիչներ՝ Դենիս Սևերինը (Շվեյցարիա), Մարթի Ռոսին (Ֆինլանդիա), Միհե Ռիոն (Կորեայի Հանրապետություն), Ժոզեֆին Նայթը (Միացյալ Թագավորություն), Լևոն Մուրադյանը (Հայաստան/Պորտուգալիա), Գրեգորիո Նիետոն (Վենեսուելա) և Վիկտոր Ժուլիեն-Լաֆերիերը (Ֆրանսիա)։
Խաչատրյանի անվան միջազգային մրցույթի ռազմավարական գործընկերն է Freedom Broker Armenia-ն, որը կարևորում է երիտասարդ տաղանդների զարգացմանն ուղղված նախաձեռնությունները և մշակույթի ոլորտում երկարաժամկետ արժեք ստեղծող ծրագրերի իրականացումը։
«Մշակույթի մեջ ներդրումը երկարաժամկետ արժեք է։ Մենք վստահ ենք, որ երիտասարդ երաժիշտներին աջակցելը ներդրում է ոչ միայն նրանց մասնագիտական ապագայի, այլև հասարակության մշակութային զարգացման մեջ։ Խաչատրյանի անվան միջազգային մրցույթը բացառիկ հարթակ է, որտեղ երիտասարդ տաղանդները հնարավորություն են ստանում ներկայանալ միջազգային մասնագիտական հանրությանը և ձևավորել իրենց հետագա ստեղծագործական ուղին։ Freedom Broker Armenia-ի համար մեծ պատիվ է լինել այս հեղինակավոր նախաձեռնության ռազմավարական գործընկերը»,– նշել է Freedom Broker Armenia-ի տնօրեն Հովակ Հովակիմյանը։
Խաչատրյանի անվան միջազգային մրցույթն իրականացվում է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ և «Արամ Խաչատրյան» մշակութային հիմնադրամի կազմակերպմամբ։ Մրցույթի գլխավոր հովանավորն է Երևանի քաղաքապետարանը։
Մրցույթի ռազմավարական գործընկերն է Freedom Broker Armenia-ն, իսկ գործընկերները՝ VISA-ն և Ակբա բանկը։
Խաչատրյանի անվան միկջազգային մրցույթը անդամակցում է Միջազգային երաժշտական մրցույթների համաշխարհային ֆեդերացիային (WFIMC)։

The closing gala concert of the 2026 Khachaturian International Competition took place at the Aram Khachaturian Concert Hall, where the names of the laureates were announced and the official award ceremony was held.
The First Prize was awarded to Cosima Regina Federle (Germany), the Second Prize to Bogdan Efremov (Russian Federation), and the Third Prize to Artyom Ioanisyan (Armenia).
Special prizes were also awarded for the best interpretation of a classical sonata, the best performances of works by Bach and Popper, and the best interpretation of Aram Khachaturian’s Sonata-Fantasy. Additional awards were presented in the categories of Best Collaborative Pianist and Audience Award.
This year, 19 cellists from 11 countries, selected by the international jury, participated in the competition.
The jury included distinguished representatives of the international music community: Denis Severin (Switzerland), Martti Rousi (Finland), Meehae Ryo (Republic of Korea), Josephine Knight (United Kingdom), Levon Mouradian (Armenia/Portugal), Gregorio Nieto (Venezuela), and Victor Julien-Laferrière (France).
Freedom Broker Armenia serves as the Strategic Partner of the Khachaturian International Competition, supporting initiatives that foster young talent and contribute to the long-term development of culture and the arts.
“Investment in culture creates long-term value. We believe that supporting young musicians means investing not only in their professional future but also in the cultural development of society. The Khachaturian International Competition is a unique platform that enables emerging artists to present themselves to the international professional community and build their artistic careers. It is a great honor for Freedom Broker Armenia to serve as the Strategic Partner of this prestigious initiative,” said Ovak Ovakimian, Director of Freedom Broker Armenia.
The Khachaturian International Competition is organized by the Aram Khachaturian Cultural Foundation with the support of the Ministry of Education, Science, Culture and Sports of the Republic of Armenia. The general sponsor of the competition is the Yerevan Municipality.
The Strategic Partner of the competition is Freedom Broker Armenia, while VISA and Acba Bank are partners of the event.