Չորրորդ Doing Digital Forum-ը կանցկացվի «Միավորելով պլատֆորմներն ու տնտեսությունները» խորագրով
Երևանում ապրիլի 8-ին արդեն չորրորդ տարին անընդմեջ կկայանա թվային տնտեսության ու ֆինանսական տեխնոլոգիաների թիվ մեկ միջոցառումը՝ Doing Digital Forum-ը (DDF)։
Այն կհամախմբի ոլորտի տեղական ու միջազգային առաջատար փորձագետներին, բիզնեսի ներկայացուցիչներին և պետական հատվածի պատասխանատուներին՝ «Միավորելով պլատֆորմներն ու տնտեսությունները» խորագրի ներքո։
DDF26-ի հատուկ հյուրը Լեյմինգ Չենն է՝ Ant International-ի ավագ փոխնախագահն ու Կայուն զարգացման հարցերով գլխավոր տնօրենը։ Հիմնական խոսնակներն են Amazon Web Services (AWS) Եվրոպայի արհեստական բանականության ղեկավար Մատիաս Ունդուրագան, Just Better ընկերության գործադիր տնօրեն Դիրք Օլմայերը, Visa CISSEE-ի (ԱՊՀ-ի և հարավարևելյան Եվրոպայի երկրներ) փոխնախագահ Օլեկսանդր Յաբլունիվսկին և այլոք։
«Այսօր թվային տնտեսությունը ձևավորվում է ոչ թե առանձին տեխնոլոգիական լուծումների, այլ փոխկապակցված էկոհամակարգերի և պլատֆորմների միջոցով։ Արագ փոփոխվող աշխարհաքաղաքական միջավայրում ձևավորվում են նոր տնտեսական կապեր և համագործակցության ուղիներ։ Այս տարվա օրակարգում մենք նպատակ ունենք ներկայացնել այն հնարավորությունները, որոնք առաջանում են տարբեր տնտեսական հարթակների միջև կապերի ձևավորման արդյունքում։ Doing Digital Forum-ը Հայաստանը կապում է համաշխարհային տեխնոլոգիական օրակարգին և դիրքավորում որպես համագործակցության կարևոր կամուրջ տարածաշրջանի և աշխարհի տարբեր տնտեսությունների միջև»,- նշում է DDF-ի հիմնադիր Տաթևիկ Սիմոնյանը։
Ֆորումի քննարկումների առանցքում չորս
ռազմավարական ուղղություններ են՝ ԱԲ ագենտների և մարդկային ներուժի ներդաշնակ համագործակցությունը,
ֆինանսական կապիտալի և տեխնոլոգիական հարթակների արդյունավետ փոխկապակցումը, նորարարությունների
թռիչքաձև աճն ու կարգավորող դաշտի զարգացումը, գլոբալ շուկաների միջև կապերի ամրապնդումն
ու տարածաշրջանային տնտեսությունների ինտեգրումը համաշխարհային համակարգին։
Այս տարի ևս ֆորումը կունենա խոսնակների լայն ներկայացվածություն․ նրանց թվում են Վրաստանի Ազգային բանկի ֆինանսական և վերահսկողական տեխնոլոգիաների զարգացման վարչության պետ Վառլամ Էբանոիձեն, ՀՀ Կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանը, ԿԲ փոխնախագահ Արմեն Նուրբեկյանը, ՊԵԿ նախագահ Էդուարդ Հակոբյանը, ՊԵԿ Ուսումնական կենտրոնի տնօրեն Արուսյակ Միրզախանյանը, ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի տեղակալ Ռուբեն Սիմոնյանը, imID-ի գործադիր տնօրեն Կարեն Մկոյանը, Հայաստանի Տեղեկատվական համակարգերի գործակալության (ISAA)՝ Փոխգործելիության և տվյալների կառավարման ղեկավար Լաուրա Այդինյանը, Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի Թվային փոխակերպման փոխնախագահ Սադիկ Ազիմովը և այլոք։
Doing Digital Forum-ը յուրաքանչյուր տարի իր օրակարգում ընդգրկում է տվյալ ժամանակահատվածի ամենակարևոր տեխնոլոգիական զարգացումները, նորարարություններն ու տնտեսական միտումները՝ ներկայացնելով դրանք իր լսարանին և ձևավորելով ապագային միտված քննարկումների միջավայր։ 2023 թվականին իր մեկնարկից ի վեր DDF-ը համախմբել է ավելի քան 60 նշանավոր խոսնակի և 3000-ից ավելի մասնակցի Հայաստանից, Միացյալ Թագավորությունից, Միացյալ Նահանգներից, ԱՄԷ-ից, Գերմանիայից, Ավստրալիայից և ԱՊՀ երկրներից։
Ֆորումի կազմակերպիչը SPRING PR ընկերությունն է։ DDF26-ի Ինովացիոն գործընկերը Visa-ն է, Թվային ինքնության գործընկերը՝ imID-ն, Բլոքչեյն գործընկերը aeda-ն է, Արդյունաբերական փոխակերպման գործընկերը Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը։

Under the theme "Bridging Platforms and Economies," the forum will bring together top local and international experts, business leaders, and public sector decision-makers.
The special guest of the DDF26 is Leiming Chen, Senior Vice President and Chief Sustainability Officer of Ant International. During the forum, Leiming Chen will share his vision for the future of the digital economy and global financial inclusion.
Keynote speeches will be delivered by Matias Undurraga, Head of AI Europe at Amazon Web Services (AWS); Dirk Ohlmeier, CEO of Just Better; Oleksandr Yablunivskyy, VP and Head of Products and Solutions at Visa CISSEE.
“Modern digital economy is no longer shaped by isolated technological solutions, but through interconnected ecosystems and platforms. In a rapidly shifting geopolitical landscape, new economic ties and pathways for cooperation are emerging. In this year’s agenda, we aim to showcase the opportunities arising from the formation of links between diverse economic platforms. The Doing Digital Forum connects Armenia to the global technological agenda, positioning it as an important bridge for collaboration between the region and various world economies,”said Tatevik Simonyan, Founder of DDF.
The discussions at DDF26 will
focus on four strategic pillars: the harmonious collaboration between
Artificial Intelligence (AI) agents and human potential, the effective
interconnection of financial capital and technological platforms, leapfrog
growth through innovation and regulatory development, and the strengthening of
links between global markets to integrate regional economies into the worldwide
system.
This year's Forum features an extensive lineup of distinguished speakers, including Varlam Ebanoidze, Head of Financial and Supervisory Technology Development Department at the National Bank of Georgia; Martin Galstyan, Governor of the Central Bank of Armenia; Armen Nurbekyan, Deputy Governor of the CBA; Eduard Hakobyan, Chairman of the State Revenue Committee (SRC); Arusyak Mirzakhanyan, Director of the SRC Training Center, Ruben Simonyan, Deputy Minister of High-Tech Industry of Armenia, Karen Mkoyan, CEO of imID, Laura Aydinyan, Head of Interoperability and Data Governance at the Information Systems Agency of Armenia (ISAA), Sadyk Azimov, Vice President for Digital Transformation, Zangezur Copper Molybdenum Combine and others.
Annually, the Doing Digital Forum features the latest technological developments and economic trends, sharing them with the audience and creating a platform for future-oriented dialogue. Since its launch in 2023, DDF has brought together over 60 prominent speakers and more than 3,000 participants from Armenia, the United Kingdom, the United States, the UAE, Germany, Australia, and the CIS countries.
The forum is organized by SPRING PR Company, with Visa serving as the Innovation Partner, imID as the Digital Identity Partner, aeda as the Blockchain Partner and Zangezur Copper Molybdenum Combine as the Industrial Transformation Partner.