Եվրոպական հանձնաժողովը Թվային ծառայությունների մասին օրենքի (DSA) շրջանակներում 200 միլիոն եվրոյի տուգանք է սահմանել «Temu» առցանց հարթակի նկատմամբ։ Կարգավորող մարմնի փոխանցմամբ՝ ընկերությունը պատշաճ կերպով չի իրականացրել իր համակարգում անօրինական ապրանքների շրջանառության հետ կապված ռիսկերի բացահայտումն ու գնահատումը։
Խախտման բնույթը և իրավական հիմքերը
Ըստ Եվրահանձնաժողովի պաշտոնական հայտարարության՝ Temu-ի ներկայացրած ռիսկերի գնահատումը թերի է, չի հիմնվում հավաստի ապացույցների վրա և թերագնահատում է սպառողներին հասցվող հնարավոր վնասները։ DSA-ի համաձայն՝ չափազանց մեծ առցանց հարթակները (VLOPs) պարտավոր են ներդնել համակարգային ռիսկերի նվազեցման արդյունավետ մեխանիզմներ։ Տուգանքի չափը հաշվարկվել է՝ հաշվի առնելով խախտման ծանրության աստիճանը, բնույթն ու տևողությունը։
Տեխնոլոգիական ինքնիշխանության, անվտանգության և ժողովրդավարության հարցերով Եվրահանձնաժողովի փոխնախագահ Հեննա Վիրկկունենը նշել է, որ ռիսկերի գնահատումը ոչ թե ձևական ընթացակարգ է, այլ օրենսդրության առանցքային պահանջ, որը Temu-ն պարտավոր է կատարել։
Իրավական գործընթացի հետագա ժամանակացույցը
Օրենսդրության 75-րդ հոդվածի համաձայն՝ ընկերության համար սահմանվել են հստակ իրավական ժամկետներ հետագա քայլերի համար.
Գործողությունների ծրագրի ներկայացում
Մինչև Օգոստոս 28, 2026
Temu-ն պարտավոր է Եվրահանձնաժողով ներկայացնել ռիսկերի գնահատման թերությունները վերացնելու հստակ ծրագիր:
Թվային ծառայությունների եվրոպական խորհրդի դիրքորոշում
Սեպտեմբեր 2026
Փաստաթուղթն ստանալուց հետո խորհուրդը մեկ ամսվա ընթացքում ներկայացնում է իր պաշտոնական եզրակացությունը:
Եվրահանձնաժողովի վերջնական որոշում
Հոկտեմբեր 2026
Եվրահանձնաժողովը կայացնում է վերջնական որոշում և սահմանում է ծրագրի կատարման ողջամիտ ժամկետներ:
Թվային ծառայությունների մասին օրենքը (Digital Services Act - DSA) ԵՄ օրենսդրական ակտ է, որը կարգավորում է առցանց միջնորդների և հարթակների գործունեությունը: Այն պարտավորեցնում է տեխնոլոգիական հսկաներին վերահսկել ապօրինի բովանդակությունը, կեղծված ապրանքների վաճառքը և ապահովել օգտատերերի տվյալների թափանցիկությունը:

The European Commission has imposed a fine of 200 million euros on the online platform "Temu" under the Digital Services Act (DSA). According to the regulator, the company did not properly identify and assess the risks associated with the circulation of illegal goods in its system.
Nature of the violation and legal grounds
According to the official statement from the European Commission, the risk assessment presented by Temu is incomplete, not based on reliable evidence, and underestimates the potential harm to consumers. Under the DSA, very large online platforms (VLOPs) are required to implement effective mechanisms for mitigating systemic risks. The amount of the fine was calculated based on the severity, nature, and duration of the violation.
The Vice-President of the European Commission for technological sovereignty, security, and democracy, Henna Virkkunen, noted that the risk assessment is not a formal procedure but a key legislative requirement that Temu is obliged to fulfill.
Further timeline of the legal process
According to Article 75 of the legislation, clear legal deadlines have been set for the company for further actions.
Submission of action plan
By August 28, 2026
Temu is required to present a clear plan to the European Commission to address the shortcomings in the risk assessment:
Position of the European Council on digital services
September 2026
After receiving the document, the council presents its official conclusion within a month:
Final decision of the European Commission
October 2026
The European Commission makes a final decision and sets reasonable deadlines for the implementation of the plan:
The Digital Services Act (DSA) is an EU legislative act that regulates the activities of online intermediaries and platforms. It requires tech giants to monitor illegal content, the sale of counterfeit goods, and ensure transparency of user data: