«Ծայրահեղ շոգն ի հայտ է գալիս որպես կառուցվածքային տնտեսական ռիսկ, ընդ որում՝ Եվրոպան խիստ խոցելի դիրքում է», - նշում են եվրոպական խոշորագույն Allianz ապահովագրական ընկերության առևտրային վարկավորման ստորաբաժանման վերլուծաբանները, մինչ մայրցամաքը «այրվում է» այս տարվա արդեն երկրորդ ջերմային ալիքի ներքո։
Փորձագետների դիտարկմամբ՝ Եվրոպան ունի մի շարք թույլ կողմեր՝ բնակչության ծերացումը, խիտ բնակեցված քաղաքային կենտրոնները, որտեղ բազմաթիվ շենքեր կառուցված չեն ծայրահեղ շոգերին դիմակայելու համար, և այն փաստը, որ տնային տնտեսությունների միայն 19%-ն է ապահովված օդորակիչներով (համեմատության համար՝ ԱՄՆ-ում այդ ցուցանիշը կազմում է 90%)։
Քանի որ Եվրոպան տաքանում է աշխարհի մյուս տարածաշրջաններից ավելի արագ, ջերմային ալիքները դառնում են պարբերական, և շատ գիտնականներ կարծում են, որ հենց մարդկային գործունեությունն է պատճառ դառնալու էլ ավելի ծայրահեղ եղանակային երևույթների:
«Ֆրանսիան աշխատում է դանդաղեցված ռեժիմով», - վերջերս նկատել է Ֆրանսիայի գործատուների գլխավոր միավորման (Medef) ղեկավար Պատրիկ Մարտենը։
«Սա անխուսափելիորեն խաթարում է աշխատանքային ընթացքը և հանգեցնում արտադրողականության անկման», — հայտարարել է նա BFM հեռուստաընկերության եթերում։
Allianz Trade-ը սահմանել է «կրիտիկական շեմ»՝ մոտ 30°C, որը գերազանցելուց հետո արտադրողականության կորուստները կտրուկ արագանում են։
Ըստ AFP գործակալության հաշվարկների՝ հինգշաբթի օրը Եվրոպայում ավելի քան 100 միլիոն մարդ ստիպված է եղել զգալ 35°C-ը գերազանցող տապ, իսկ եվրոպացիների գրեթե երկու երրորդն ապրում է այնպիսի վայրերում, որտեղ ջերմաստիճանը հատել է 30°C-ի սահմանը։
Միջնաժամկետ ազդեցությունը
Անցյալ տարի հրապարակված բլոգային հոդվածում Եվրոպական կենտրոնական բանկը (ԵԿԲ) նշել էր, որ գարնանը, աշնանն ու ձմռանը գրանցվող ջերմային ալիքները կարող են նույնիսկ խթանել տնտեսական ակտիվությունը, հատկապես շինարարության, գյուղատնտեսության և բացօթյա սննդի սպասարկման ոլորտներում։
«Ընդհակառակը, առանց այդ էլ տաք ամառային ամիսներին հաջորդող ջերմային ալիքները կրճատում են տնտեսական ակտիվությունը, քանի որ բացօթյա ֆիզիկական աշխատանքը դառնում է գրեթե անհնարին»,- հայտնել են բանկից:
Արտադրողականության անկումը, ներդրումները դեպի կլիմայական հարմարվողականություն վերաուղղելու անհրաժեշտությունը և էներգակիրների գների թանկացումը, որոնք հարվածում են բնակչության գնողունակությանը, ընդհանուր առմամբ հանգեցնում են տնտեսական ակտիվության անկման։
ԵԿԲ հետազոտությունը ցույց է տվել, որ ամառային ջերմային ալիքները նվազեցնում են տարածաշրջանային տնտեսական ակտիվությունը շուրջ 1%-ով։ Ընդ որում, ի տարբերություն ավանդական այն տեսակետի, թե սա ժամանակավոր խաթարում է, ԵԿԲ-ն պարզել է, որ «արտադրանքի ծավալների կրճատումը երկարատև է և նույնիսկ խորանում է՝ երկու տարի անց հասնելով նվազագույն կետին՝ -1.5%»:
Ֆրանսիայի բանկի (Banque de France) նորանշանակ կառավարիչ Էմանուել Մուլենը վերջերս France Inter ռադիոկայանին տված հարցազրույցում հաստատել է. «Միջնաժամկետ կտրվածքով սա հստակ բացասական ազդեցություն ունի տնտեսական աճի վրա»։
Պարենային անվտանգության մտահոգությունները
Ծայրահեղ շոգը, որը օդորակիչների բարձր պահանջարկի պատճառով կարող է հանգեցնել էլեկտրաէներգիայի սակագների թանկացման, միջնաժամկետ հեռանկարում նպաստում է նաև սննդամթերքի գների աճին ու ինֆլյացիային, քանի որ կրճատում է բերքատվությունը և խաթարում մատակարարման շղթաները։
ԵԿԲ հաշվարկներով՝ 2022 թվականի երաշտը եվրոպական սննդամթերքի գների 0.7 տոկոսային կետով աճի պատճառ է դարձել։ Հատկապես տուժել էին ձիթապտղի ցանքատարածությունները, ինչի հետևանքով ձիթապտղի ձեթի գինը կտրուկ ցատկ էր գրանցել։
Կենտրոնական բանկը մտահոգված է, որ կլիմայի փոփոխությամբ պայմանավորված սննդամթերքի գների աճը կարող է էլ ավելի խորանալ՝ բարդացնելով գնաճի կանխատեսման մեխանիզմները։
«Առանց արագ փոփոխությունների, որոնք կապահովեն կլիմայական հարմարվողականություն և ածխածնային չեզոքություն, այս երևույթները ռիսկ ունեն վերածվելու տնտեսության երկարաժամկետ կառուցվածքային բեռի (drag)», — նշել է Allianz-ի կլիմայի և կայուն զարգացման գծով տնտեսագետ Հազեմ Կրիշենը՝ կոչ անելով եվրոպական մակարդակով ավելի լավ համակարգում ապահովել՝ կանխարգելիչ գործողություններ ձեռնարկելու համար։
Սթրես-սցենար. Միլիարդավոր դոլարների կորուստներ
Allianz Trade-ը մշակել է սթրես-սցենար, ըստ որի՝ եթե 2014-2024 թվականների ընթացքում յուրաքանչյուր երկրում գրանցված 5 ամենաշոգ տարիները կրկնվեն մինչև 2030 թվականը, ապա դա կհանգեցնի Համախառն ներքին արդյունքի (ՀՆԱ) կուտակային կորուստների՝ 5%-ից մինչև 7%-ի սահմաններում։
Դա ահռելի ֆինանսական հարված կլինի առաջատար տնտեսությունների համար.
Ֆրանսիա՝ $240 միլիարդի կորուստ
Իտալիա՝ $147 միլիարդի կորուստ
Գերմանիա՝ $131 միլիարդի կորուստ
Իսպանիա՝ $120 միլիարդի կորուստ
Լուրջ հարված կհասցվի նաև հարկային եկամուտներին. օրինակ՝ Ֆրանսիայում կանխատեսվում է հարկային մուտքերի 1.8% անկում հենց այն ժամանակահատվածում, երբ ենթակառուցվածքների և առողջապահության ոլորտի ծախսերը պահանջում են կտրուկ ավելացում:
Սա էլ ավելի կխորացնի եվրոպական շատ երկրների առանց այդ էլ բարդ վիճակը՝ կապված բյուջեի դեֆիցիտի և պետական պարտքի հետ՝ էականորեն սահմանափակելով նոր փոխառություններ ներգրավելու նրանց հնարավորությունները։

"Extreme heat is emerging as a structural economic risk, with Europe highly exposed," wrote the trade credit arm of European insurer Allianz as the continent swelters under its second heatwave of the year.
Europe has a number of weaknesses: an ageing population, dense urban centres with many buildings not built for extreme heat, and just 19 percent of households with air conditioning compared to 90 percent in the United States, the analysts noted.
Heatwaves are becoming frequent as Europe warms faster than other regions of the world, and many scientists consider human activity will cause more extreme weather events.
"France is working in slow mode," recently observed Patrick Martin, head of Medef, France's main employers' organisation.
"Inevitably, it disrupts work and leads to less work being accomplished," he told BFM television.
Allianz Trade has identified "a critical threshold" of around 30C beyond which productivity losses intensify rapidly.
According to AFP's calculations more than 100 million people in Europe were set to experience temperatures in excess of 35C on Thursday, and nearly two-thirds of Europeans living where temperatures would surpass 30C.
Medium-term impact
In a blog post last year the European Central Bank said heatwaves in the spring, autumn and winter can boost economic activity, particularly construction, agriculture and outdoor dining.
"By contrast, heatwaves during the already warmer summers reduce economic activity, as physical exertion outdoors becomes increasingly impaired," it said.
Drops in productivity, the need to shift investment to climate adaptation, and energy price hikes that dampen purchasing power all contribute to a drop in economic activity.
ECB research found that summer heatwaves reduce regional activity of around one percent.
And in contrast to traditional views of a temporary disruption, the ECB found "the reduction in output is prolonged and even intensifies, reaching a trough of 1.5 percent lower after two years".
The Banque de France's new governor, Emmanuel Moulin, recently told France Inter radio that "there is clearly a negative effect on growth in the medium term".
Food supplies a concern
Extreme heat, which can provoke a hike in energy prices thanks to higher demand due to air conditioning, can also contribute to higher food prices and inflation over the medium term as it curtails yields and disrupts supply chains.
The ECB calculated that a 2022 drought caused European food prices to rise 0.7 percentage points. Olive crops were particularly affected, with the price of olive oil skyrocketing.
The central bank is concerned that climate change related increases in food prices could increase and create more difficulties for it to forecast inflation.
"Without a rapid shift that commits to climate adaptation and carbon neutrality, these phenomena risk becoming a long‑term structural drag on the economy," said Hazem Krichene, a climate and sustainability economist at Allianz.
He called for better coordination at the European level to act preventively.
Allianz Trade ran a stress scenario under which the five hottest years in each country between 2014 and 2024 were repeated between now and 2030.
It calculated that it could lead to cumulative losses in gross domestic product of between five and seven percent.
That would be a hit of $240 billion for France, $147 billion for Italy, $131 billion for Germany and $120 billion for Spain.
Tax revenue would also be hit, causing an estimated drop of 1.8 percent in France, just as expenses on infrastructure and health care need to be boosted.
That would worsen the already difficult situation many European countries find themselves in concerning budget deficits and debt, with their capacity to borrow constrained.