Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) անդամ երկրների մանրածախ շրջանառության կառուցվածքում էլեկտրոնային առևտրի ընդհանուր մասնաբաժինը ներկայումս կազմում է մոտ 19%: Ըստ Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի (ԵՏՀ) կանխատեսումների՝ մինչև 2030 թվականը այդ ցուցանիշը կհասնի 30%-ի։ Այս տվյալները Աստանայում ընթացող «Հակակեղծարարություն-2026» XIV միջազգային համաժողովի լիագումար նիստում ներկայացրել է ԵՏՀ էկոնոմիկայի և ֆինանսական քաղաքականության նախարար Բախիտ Սուլթանովը:
Շուկայի ընթացիկ ցուցանիշները
Նախարարի փոխանցմամբ՝ միության անդամ պետություններում առցանց գնումներ կատարող սպառողների ընդհանուր թիվը ներկայումս գնահատվում է շուրջ 90 միլիոն մարդ։ Էլեկտրոնային հարթակներում գրանցված վաճառողների հիմնական զանգվածը կազմում են փոքր և միջին ձեռնարկատիրության (ՓՄՁ) սուբյեկտները։
Կարգավորման անհրաժեշտությունը և ռիսկերը
Շուկայի ծավալների աճին զուգընթաց արձանագրվում է կեղծված (ֆեյք) արտադրանքի շրջանառության տեղափոխում դեպի օնլայն հարթակներ: ԵՏՀ ներկայացուցչի գնահատմամբ՝ թվային էկոհամակարգերի աճը և դրանց վերածումը լիարժեք տնտեսական գործիքների՝ պահանջում են իրավական կարգավորման նոր մեխանիզմների ներդրում։ Դրանք պետք է սահմանեն շուկայի մասնակիցների իրավունքներն ու պարտականությունները, ինչպես նաև օնլայն տիրույթում պատասխանատվության կիրառման հստակ միջոցներ։
ABNews Տեղեկանք: «Հակակեղծարարություն» միջազգային համաժողովն ամենամյա հարթակ է, որտեղ ԵԱՏՄ անդամ պետությունների պետական մարմինների և բիզնեսի ներկայացուցիչները քննարկում են մտավոր սեփականության իրավունքների պաշտպանության և կեղծարարության դեմ պայքարի հարցերը:

In the structure of retail turnover of the member countries of the Eurasian Economic Union (EAEU), the share of e-commerce currently stands at about 19%: according to forecasts by the Eurasian Economic Commission (EEC), this figure will reach 30% by 2030. These data were presented at the plenary session of the XIV International Forum on Anti-Counterfeiting-2026 in Astana by the Minister of Economy and Financial Policy of the EEC, Bakhit Sultanov.
Current market indicators
According to the minister, the total number of consumers making online purchases in the member states is currently estimated at around 90 million people. The majority of sellers registered on electronic platforms are small and medium-sized enterprises (SMEs).
The need for regulation and risks
With the growth of market volumes, there is a recorded shift of counterfeit (fake) products to online platforms. According to the EEC representative, the growth of digital ecosystems and their transformation into full-fledged economic tools require the introduction of new legal regulation mechanisms. These should define the rights and obligations of market participants, as well as clear measures for the application of responsibility in the online space.
ABNews Information: The International Forum on Anti-Counterfeiting is an annual platform where representatives of government bodies and businesses from EAEU member states discuss issues of intellectual property rights protection and combating counterfeiting.