Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) անդամ երկրների մանրածախ շրջանառության կառուցվածքում էլեկտրոնային առևտրի ընդհանուր մասնաբաժինը ներկայումս կազմում է մոտ 19%: Ըստ Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի (ԵՏՀ) կանխատեսումների՝ մինչև 2030 թվականը այդ ցուցանիշը կհասնի 30%-ի։ Այս տվյալները Աստանայում ընթացող «Հակակեղծարարություն-2026» XIV միջազգային համաժողովի լիագումար նիստում ներկայացրել է ԵՏՀ էկոնոմիկայի և ֆինանսական քաղաքականության նախարար Բախիտ Սուլթանովը:
Շուկայի ընթացիկ ցուցանիշները
Նախարարի փոխանցմամբ՝ միության անդամ պետություններում առցանց գնումներ կատարող սպառողների ընդհանուր թիվը ներկայումս գնահատվում է շուրջ 90 միլիոն մարդ։ Էլեկտրոնային հարթակներում գրանցված վաճառողների հիմնական զանգվածը կազմում են փոքր և միջին ձեռնարկատիրության (ՓՄՁ) սուբյեկտները։
Կարգավորման անհրաժեշտությունը և ռիսկերը
Շուկայի ծավալների աճին զուգընթաց արձանագրվում է կեղծված (ֆեյք) արտադրանքի շրջանառության տեղափոխում դեպի օնլայն հարթակներ: ԵՏՀ ներկայացուցչի գնահատմամբ՝ թվային էկոհամակարգերի աճը և դրանց վերածումը լիարժեք տնտեսական գործիքների՝ պահանջում են իրավական կարգավորման նոր մեխանիզմների ներդրում։ Դրանք պետք է սահմանեն շուկայի մասնակիցների իրավունքներն ու պարտականությունները, ինչպես նաև օնլայն տիրույթում պատասխանատվության կիրառման հստակ միջոցներ։
ABNews Տեղեկանք: «Հակակեղծարարություն» միջազգային համաժողովն ամենամյա հարթակ է, որտեղ ԵԱՏՄ անդամ պետությունների պետական մարմինների և բիզնեսի ներկայացուցիչները քննարկում են մտավոր սեփականության իրավունքների պաշտպանության և կեղծարարության դեմ պայքարի հարցերը:

В структуре розничного товарооборота стран-членов Евразийского экономического союза (ЕАЭС) доля электронной торговли в настоящее время составляет около 19%: по прогнозам Евразийской экономической комиссии (ЕЭК), к 2030 году этот показатель достигнет 30%. Эти данные были представлены на пленарном заседании XIV международного форума «Антиконтрафакция-2026» в Астане министром экономики и финансовой политики ЕЭК Бахитом Султановым.
Текущие показатели рынка
По словам министра, общее число потребителей, совершающих онлайн-покупки в странах Союза, в настоящее время оценивается примерно в 90 миллионов человек. Основную массу продавцов, зарегистрированных на электронных платформах, составляют субъекты малого и среднего предпринимательства (МСП).
Необходимость регулирования и риски
С ростом объемов рынка фиксируется перемещение оборота подделок (фейков) на онлайн-платформы. По оценке представителя ЕЭК, рост цифровых экосистем и их превращение в полноценные экономические инструменты требует внедрения новых механизмов правового регулирования. Они должны определить права и обязанности участников рынка, а также четкие меры применения ответственности в онлайн-пространстве.
ABNews Информация: Международный форум «Антиконтрафакция» является ежегодной площадкой, где представители государственных органов и бизнеса стран-членов ЕАЭС обсуждают вопросы защиты прав интеллектуальной собственности и борьбы с контрафакцией.