ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Ֆլորիդայի դաշնային դատարան է ներկայացրել «The Wall Street Journal» (WSJ) պարբերականի և դրա մայր ընկերության՝ «News Corp.»-ի դեմ զրպարտության վերաբերյալ 10 միլիարդ դոլարի հայցի փոփոխված տարբերակը։ Դատական վեճը կապված է ֆինանսիստ Ջեֆրի Էփշտեյնի հետ Թրամփի ենթադրյալ սերտ կապերի մասին հրապարակված հոդվածի հետ։ Այս մասին հաղորդում է «Bloomberg» գործակալությունը։
Հայցի իրավական հիմքերը և փոփոխությունները Ինչպես նշում է գործակալությունը, հայցի նոր տարբերակը դատարան է ներկայացվել չորեքշաբթի ուշ երեկոյան՝ դատավորի կողմից սահմանված ժամկետում։ Սույն թվականի ապրիլին դատարանը մերժել էր նախնական բողոքը՝ հիմնավորելով, որ դրանում բավարար չափով ապացուցված չէ լրագրողների կողմից չարամտության (actual malice) առկայությունը, այսինքն՝ տեղեկատվության միտումնավոր կեղծումը կամ ճշմարտության նկատմամբ անփույթ արհամարհանքը։
«Bloomberg»-ի փոխանցմամբ՝ Թրամփի փաստաբան Ալեխանդրո Բրիտոն փոփոխված հայցում արձանագրել է, որ պատասխանող կողմը դրսևորել է հանցավոր անփութություն փաստերի ստուգման գործընթացում և «նպատակաուղղված կերպով խուսափել է ճշմարտությունից»։
Դատական քննության նախապատմությունը Իրավական գործընթացի առիթ է դարձել 2025 թվականի հուլիսին «WSJ»-ի հրապարակած նյութը։ Հոդվածում պնդվում էր, որ 2003 թվականին Էփշտեյնի 50-ամյակի կապակցությամբ նրան նվիրված գրքում առկա է եղել մի նամակ՝ շրջանակված մերկ կնոջ տեսքով մեքենագիր տեքստով և «Դոնալդ» ստորագրությամբ։
Դոնալդ Թրամփն այն ժամանակ հերքել էր հրապարակման մեջ տեղ գտած տեղեկությունները և, հայտարարելով դատական կարգով պատասխանատվության ենթարկելու մտադրության մասին, բազմամիլիարդանոց հայց էր ներկայացրել հրատարակիչ «Dow Jones & Co.»-ի և «News Corp.» մեդիահոլդինգի դեմ։

Президент США Дональд Трамп подал в федеральный суд Флориды измененную версию иска на 10 миллиардов долларов против издания «The Wall Street Journal» (WSJ) и его материнской компании «News Corp.» по делу о клевете. Судебный процесс связан с опубликованной статьей о предполагаемой близости Трампа к финансисту Джеффри Эпштейну. Об этом сообщает агентство «Bloomberg».
Правовые основания и изменения иска Как отмечает агентство, новая версия иска была подана в суд в среду поздно вечером в установленный судьей срок. В апреле текущего года суд отклонил первоначальную жалобу, обосновав это тем, что в ней недостаточно доказано наличие злого умысла (actual malice) со стороны журналистов, то есть намеренное искажение информации или грубое пренебрежение истиной.
По данным «Bloomberg», адвокат Трампа Алехандро Бритон в измененном иске отметил, что ответчик проявил преступную небрежность в процессе проверки фактов и «намеренно уклонился от правды».
Предыстория судебного разбирательства Поводом для правового процесса стало опубликованное в июле 2025 года материал в «WSJ». В статье утверждалось, что в книге, посвященной 50-летию Эпштейна, был найдено письмо, оформленное в виде обнаженной женщины с машинописным текстом и подписью «Дональд».
Дональд Трамп тогда опроверг информацию, содержащуюся в публикации, и, заявив о намерении привлечь к судебной ответственности, подал много миллиардный иск против издателя «Dow Jones & Co.» и медиахолдинга «News Corp.».