Երեկ Բաքվի Վերաքննիչ դատարանում տեղի ունեցավ նախնական դատական նիստ՝ կապված մեր բողոքարկման հետ: Փետրվարի 5-ի Բաքվի Ռազմական դատարանի վճիռը մենք բողոքարկել ենք և երեկ այդ դատը սկսեց, հուլիսի 2-ին նշանակված է առաջին դատական նիստը: Այս մասին ասել է Արցախի նախկին Ազգային ժողովի նախագահ Դավիթ Իշխանյանը՝ իր ուղերձում:
«Խաղաղություն և դատավարություն, շատ յուրահատուկ է, մանավանդ՝ հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ այդ վճիռը ձգձգումներով և արհեստական խոչընդոտներով մեզ է փոխանցվել ապրիլի 21-ին և զարմանալի չլինի, որ ասեմ՝ մինչև հիմա ո՛չ պաշտպանական կողմը, ո՛չ մեղադրող կողմը չեն ստացել այդ դատավճռի ամբողջական տեքստը, ստացել են միայն քաղվածքը»,-նշել է նա:
Իշխանյանն ասել է, որ իր կողմից եղել է միջնորդություն, որ տրամադրվի դատավճռի ամբողջական տարբերակը, բայց դատարանը զարմանալիորեն, ինչ-որ տեղ նաև հասկանալիորեն մերժել է իր միջնորդությունը:
«Ես առիթ կունենամ խոսելու դատապրոցեսի մասին, առիթ կունենամ խոսելու ընդհանուր ընթացքի հանրայնացման մասին, այս անգամ, կարծում եմ՝ բավարարվեմ դրանով, միայն պիտի ասեմ, որ նրանք, ովքեր կկարողանան ծանոթանալ այն 15 բաժիններին մեղադրական ակտի, արդեն ամբողջապես կարող են պատկերացում ունենալ, թե ինչ է տեղի ունենում և ինչ կա, այսինքն՝ այդ արդար, ազատ բաց դատավարություն ասվածը ֆիկցիա է, որտեղ որևէ բան չկա և ամբողջապես գրաքննվող, վերահսկողության տակ, հաշվեհարդարի դատավարություն է, այդ առումով նաև հանրայնացումն էլ նույն կերպ է տեղի ունենում»,-մանրամասնել է Դավիթ Իշխանյանը:
Նա հավելել է, որ միջնորդել է նաև երկու հարցով, որ բաց դատավարություն կազմակերպելու համար առցանց հեռարձակում լինի և, որ Az TV-ն, որը ներկա է լինում, արգելվի նրանց ներկայությունը, քանի որ մանիպուլատիվ գործողություններ են անում, ապատեղեկատվություն տարածում:
«Այստեղ, ոչ անհայտ, կարևոր պաշտպաններից մեկն իր խոսքի ընթացքում բարձրաձայնեց, չհամբերեց, պարզապես պոռթկաց և ասաց, որ մենք, մեր սերունդների առջև ամաչելու ենք այսպիսի դատավարություն կազմակերպելու համար, դա էր ամբողջ գնահատականը»,-ասել է Արցախի նախկին ԱԺ նախագահ Դավիթ Իշխանյանը։
Հիշեցնենք, որ հայտնել էինք՝ Դավիթ Իշխանյանը դատապարտվել է ցմաh ազատազրկման: Նա գերեվարվել էր Արցախի վերջին պատերազմից հետո, Արցախի հայաթափման ժամանակ՝ 2023 թվականի սեպտեմբերին:

Вчера в Бакинском апелляционном суде прошло предварительное судебное заседание, связанное с нашей апелляцией. Мы обжаловали решение Бакинского военного суда от 5 февраля, и вчера началось это дело, первое судебное заседание назначено на 2 июля. Об этом заявил бывший председатель Национального собрания Арцаха Давид Ишханян в своем обращении.
«Мир и судебный процесс, это очень уникально, особенно учитывая тот факт, что это решение было передано нам с задержками и искусственными препятствиями 21 апреля, и не удивительно, если я скажу, что до сих пор ни защитная сторона, ни обвинительная сторона не получили полный текст этого решения, получили только выдержку», - отметил он.
Ишханян сказал, что он подал ходатайство о предоставлении полного текста решения, но суд удивительным образом, в какой-то степени также понятным образом, отклонил его ходатайство.
«У меня будет возможность поговорить о судебном процессе, у меня будет возможность поговорить о публичности общего процесса, на этот раз, думаю, я ограничусь этим, только должен сказать, что те, кто смогут ознакомиться с 15 частями обвинительного акта, уже полностью могут представить, что происходит и что есть, то есть это так называемое справедливое, свободное открытое судебное разбирательство - фикция, где ничего нет и полностью под цензурой, под контролем, судебный процесс мести, в этом отношении также публичность происходит таким же образом», - уточнил Давид Ишханян.
Он добавил, что также ходатайствовал по двум вопросам, чтобы организовать открытое судебное разбирательство с онлайн-трансляцией и чтобы Az TV, который присутствует, был запрещен, так как они совершают манипулятивные действия и распространяют дезинформацию.
«Здесь, не безизвестный, один из важных защитников во время своей речи не сдержался, просто выплеснул и сказал, что мы, перед нашими поколениями, будем стыдиться организации такого судебного разбирательства, это была вся оценка», - сказал бывший председатель Национального собрания Арцаха Давид Ишханян.
Напомним, что мы сообщали, что Давид Ишханян был приговорен к длительному лишению свободы. Он был захвачен после последней войны в Арцахе, во время этнической чистки Арцаха, в сентябре 2023 года.