Արևմուտքում ավելի հաճախ խոսվում է արհեստական բանականության «պայթյունի» վտանգի մասին, մինչդեռ Չինաստանը ընտրել է ամբողջովին հակառակ մոտեցումը։ Երկիրը հրապարակել է տասնամյա ծրագիր, որով ԱԲ-ն պետք է դառնա ազգային զարգացման առանցքային ուղղությունը։
Նպատակները մինչև 2035 թվականը
Չինաստանի Պետական խորհուրդը հայտարարում է, որ մինչև 2035 թվականը ԱԲ-ն կդառնա երկրի տնտեսական աճի հիմնական շարժիչ ուժը։ Դա կնշանակի անցում դեպի ինտելեկտուալ տնտեսություն և ինտելեկտուալ հասարակություն՝ նպաստելով սոցիալիստական արդիականացման գործընթացին։
Ոլորտներ, որտեղ կկիրառվի ԱԲ-ն
Ծրագիրը ընդգծում է, որ մինչև 2027 թվականը ԱԲ-ն խորը ինտեգրվելու է հասարակության և տնտեսության վեց հիմնական ոլորտների՝ գիտության և տեխնոլոգիաների, քաղաքացիների բարեկեցության, արդյունաբերության, սպառողական ապրանքների, կառավարման և միջազգային հարաբերությունների մեջ։ Այն նախատեսում է կիրառվել ինչպես գիտական հետազոտություններում, այնպես էլ բնապահպանական մոնիթորինգում։
Տեխնոլոգիական ենթակառուցվածք
Մինչև 2030 թվականը ԱԲ-ի օգտագործման մակարդակը Չինաստանում պետք է հասնի շուրջ 90 տոկոսի, ինչը փաստացի այն կդարձնի նոր ենթակառուցվածք։ Կառավարությունը վստահ է, որ ԱԲ-ն տնտեսության հիմնական շարժիչ ուժը կդառնա՝ ինչպես ժամանակին ինտերնետը «Ինտերնետ պլյուս» ծրագրի շրջանակում։
Պեկինը արհեստական բանականությունը ներկայացնում է որպես ամբողջ մարդկության համար նախատեսված հանրային բարիք։ Ծրագիրը կարևորում է բաց կոդով լուծումների զարգացումը, ՄԱԿ-ի դերը համաշխարհային կարգավորման հարցում և Գլոբալ Հարավի երկրներին աջակցությունը՝ սեփական տեխնոլոգիական ներուժը զարգացնելու համար։
Մրցակցությունը ԱՄՆ-ի հետ
Չինաստանի մոդելները դեռևս կատարողականով զիջում են ամերիկյաններին, սակայն տարբերությունը արագ փոքրանում է։ Եթե 2023 թվականին ամերիկյան մոդելները ընդհանուր թեստերում գերազանցում էին 13 տոկոսով, ապա 2024-ին այդ ցուցանիշը նվազել է մինչև 8 տոկոս։ Պեկինը հույս ունի կրճատել այս բացը՝ կենտրոնանալով այն ոլորտների վրա, որտեղ արդեն ունի առավելություն, ներառյալ տվյալների մատակարարումը, էներգիայի կառավարումը և անվտանգության համակարգերը։

На Западе чаще говорят о риске "взрыва" искусственного интеллекта, в то время как Китай выбрал совершенно противоположный подход. Страна опубликовала десятилетнюю программу, согласно которой ИИ должен стать ключевым направлением национального развития.
Цели до 2035 года
Государственный совет Китая заявляет, что к 2035 году ИИ станет основным двигателем экономического роста страны. Это будет означать переход к интеллектуальной экономике и интеллектуальному обществу, способствуя процессу социалистической модернизации.
Сферы, где будет применяться ИИ
Программа подчеркивает, что к 2027 году ИИ глубоко интегрируется в шесть основных сфер общества и экономики: науки и технологий, благосостояния граждан, промышленности, потребительских товаров, управления и международных отношений. Он будет применяться как в научных исследованиях, так и в экологическом мониторинге.
Технологическая инфраструктура
К 2030 году уровень использования ИИ в Китае должен достичь около 90 процентов, что фактически сделает его новой инфраструктурой. Правительство уверено, что ИИ станет основным двигателем экономики, как когда-то интернет в рамках программы "Интернет плюс".
Пекин представляет искусственный интеллект как общественное благо, предназначенное для всего человечества. Программа подчеркивает важность разработки решений с открытым исходным кодом, роли ООН в вопросах глобального регулирования и поддержки стран Глобального Юга в развитии их технологического потенциала.
Конкуренция с США
Модели Китая все еще уступают американским по производительности, но разница быстро сокращается. Если в 2023 году американские модели превосходили в общих тестах на 13 процентов, то в 2024 году этот показатель снизился до 8 процентов. Пекин надеется сократить этот разрыв, сосредоточившись на тех областях, где уже имеет преимущество, включая поставку данных, управление энергией и системы безопасности.